مرتبه
تاریخ : سه شنبه 21 شهریور 1391
http://up.vatandownload.com/images/epx9h83g1t0dydyz2v.jpg  
«Grenzschutzgruppe 9»((گروه گارد مرزی9))

کشور آلمان در قاره اروپا از جنبه سیاسی ونظامی فراز و نشیب های متعددی را پشت سرگذاشته است.گاهی براثر تلاش و کوشش و یا جاه طلبی رهبرانش در نقش یک قدرت استعماری درصحنه بین المللی و در برخورد با همسایگان خود پدیدار شده است.

http://up.vatandownload.com/images/zmeumdyfazbg4t6sc78n.jpg

در مقاطعی از تاریخ سیاسی خود و در راستای رقابتهای بین المللی حامی دولت ها وملت ها در برابر سایر کانون های استعماری معرفی شده است.ودر نهایت بعد از پذیرش شکست اساسی در جنگ جهانی دوم و تقسیم آن به دو دولت شرقی وغربی از جنبه جایگاه بین المللی تضعیف شده و به گونه ای تحت الحمایه دوپیمان نظامی ناتو و ورشو قرار گرفت.

http://up.vatandownload.com/images/7hpq90bw3qagjcau4062.jpg

اما معادلات وتحولات سیاسی بین المللی وفروپاشی کانون های اصلی بلوک شرق شرایط جدیدی در آلمان ایجاد کرد وبا فروپاشی دیوار برلین اتحاد جدیدی در این کشور به وجود آمد.

امروز نیز دولت و ملت آلمان مصمم به اجرای نقش فعال در انحادیه اروپا و روابط بین الملل می باشند.از این رو اهمیت ویژه ای به تربیت و سازماندهی واحد های ویژه در سازمان نظامی خود قایل است.

http://up.vatandownload.com/images/sxefk81vn8redni78g9m.jpg

اطلاعات ما از ماهیت نیروهای ویژه آلمان به اواخر دهه 80 و گزارش والتر .ان. لنگ .مرتبط است و اگرچه امکان سازماندهی واحدهای ویژه رزمی و پلیس با ماموریتهای مخفی در سازمان نیروهای مسلح این کشور دور از ذهن نیست ، اما مشهور است که خصوصیت عمده نیروهای ویژه در آلمان بیشتر جنبه و حالت دفاعی دارد،ماموریت اختصاصی ضد تروریستی داشته و در آموزش آن بیشتر توجه به وظایف پلیس ، موضوعات حقوقی ، آموزش سلاح ، دفاع شخصی و تیراندازی و... تاکید میشود.

http://up.vatandownload.com/images/f4jf4b1h8wcdl55omd53.jpg

گفتیم که ویژگی عمده نیروهای ویژه آلمان ، حالت تدافعی آن است.هم از جهت واحدهای نظامی ( گروهان های گشتی شناسایی برد بلند ) وهم از جهت نیروهای شبه نظامی پلیس ملی.

در دهه 80 میلادی ،(( گروهان گشتی _ شناسایی برد بلند)) در حدود 140 تا 150 نفر نیرو داشت که در هریک از سپاه های ارتش آلمان حضور دارند.این نیروها جهت انجام عملیات در خاک دشمن ویا به منظور پیوستن به نیروهای خودی در پشت مرز دشمن آموزش می بینند.

همچنین این نیرو در صورت لزوم توانایی اجرای عملیات خرابکارانه را دارد.در واقع عملیات این نیروها بسیار شبیه به ماموریتهای نیروهای ویژه در آمریکا می باشد.

http://up.vatandownload.com/images/s9kph0q1c7knyoj5zimr.jpg

آموزشهای اساسی در دو دوره چتر بازی و تکاوری در مرکز آموزش «شونگا» داده میشود و آموزشهای تکمیلی در مرکز آموزشهای گشتی شناسایی برد بلند واقع در نیوهاسن ارائه می شود.

در آلمان ، مسئولیت مقابله با تروریسم وسایر تهدیدات به وزارت کشور واگذار شده ونیروی سازمانی آن برای اجرای این ماموریتها ، واحد ویژه «G.S.G.9» است.

پیدایش نیروی ویژه آلمان به حادثه المپیک 1972 مونیخ که طی آن ، عده ای از گروگان گیرها – که گفته می شود از گروه های مبارز فلسطینی بودند – اعضای تیم ملی اسرائیل را به گروگان گرفتند ، باز میگردد. پلیس آلمان که تا آن زمان تجربه عملی مقابله با گروگانگیری را نداشت ، در فرودگاه نظامی «فورشی فلبرگ »با گروگان گیران درگیر شده وتمام گروگانها و گروگانگیرها در این عملیات آزاد سازی کشته شدند.

http://up.vatandownload.com/images/o9f9yuofwzcssa18y8nx.jpg

این تجربه تلخ و حقارت آمیز سبب شد که آلمان برای جلوگیری از حقارتهای دیگر در سطح ملی ، یک گروه ضد تروریسیتی ویژه تشکیل دهد که جزئی از پلیس فدرال خارجی به شمار آمده وبعدها به «G.S.G.9» «Grenzschutzgruppe 9»((گروه گارد مرزی9)) به فرماندهی سرهنگ اولریش وگنر تبدیل شد.

ادعا میشود که عملیات های این واحد ویژه کاملا آشکار است.هرچند که شایعاتی در خصوص عملیاتهای مخفیانه آن مطرح است.

سازماندهی :

نیروی ویژه «G.S.G.9» از نظر سازمانی ، بخشی از پلیس و تحت امر وزارت کشور انجام وظیفه می کند.این واحد در سال 1977 م ،180 نفر عضو داشت و بعدها تصمیم گرفت تا نیروهای خود رابه 300 نفر افزایش دهد ، اما مشکلات مربوط به جذب نیرو موجب شد که حدود 160 الی 200 نیرو در آن مشغول به کار باشند.

http://up.vatandownload.com/images/bco1ntoumm9427aovefg.jpg

واحد ویژه آلمان ، دارای چهار واحد رزمی ، یک واحد سرفرماندهی و واحدهای ارتباطات ، واحد اسناد ومدارک ، واحد مهندسی ، واحد آموزش ، واحد تدارکات و واحد هلیکوپتری می باشد.

واحدهای رزمی هرکدام دارای 42 نفر نیرو ویک واحد فرماندهی و چند تیم عملیات ویژه می باشد و واحد هلیکوپتری متشکل از 3 هلیکوپتر و11 خلبان و مکانیک می باشد.

گزینش و آموزش :

تمامی اعضای « G.S.G.9» از طبقات مختلف نیروی پلیس انتخاب می شوند.بنابراین، هر سربازی که می خواهد به این واحد ملحق شود ، می بایست ابتدا ارتش را ترک نموده و به نیروی پلیس انتقال یابد.

دوره آموزشی 22 هفته بوده وشامل تربیت بدنی وروانی می شود.13 هفته اول به آموزش وظایف پلیس ، موضوعات حقوقی ، جنگ افزار شناسی و ورزش رزمی کاراته اختصاص می یابد. در مرحله دوم آموزش ، فنون و تاکتیکهای عملیات مقابله با ترورسیم با تمرینات مفصل به فراگیران آموزش داده می شود.

http://up.vatandownload.com/images/duyrqtnjkgx6ozk1kafw.jpg

در مرحله نهایی ، فراگیران تخصص های انفرادی ویژه از قبیل ارتباطات واپتیک را فرا میگیرند. آنها همچنین مهارت های تیراندازی دقیق واستفاده از وسایل دید در شب و دوربین های قوی را به صورت کامل کسب می نمایند.

با توجه به سطح آموزش ، نیروها تمرین های زندگی در شرایط سخت در محیط های ویژه مناطق مختلف را می گذرانند و از آنجا که کیفیت دوره ها در سطح بالا وهمراه با سختی و دشواری است میزان موفقیت در آزمونهای پایانی 20% است.

سلاح وتجهیزات  :

1- Mp5 در نسخه های مختلف برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 800px-Heckler_&_Koch_MP5.jpg
مشاهده: 60
حجم: 65.9 کیلو بایت

2- Heckler & Koch MP7برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: MP7A1_REMOV.jpg
مشاهده: 62
حجم: 72.9 کیلو بایت

3- Heckler & Koch G36 مدلهای K وs برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 800px-G36bw.jpg
مشاهده: 60
حجم: 46.6 کیلو بایت

4- Heckler & Koch 416 Commando برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 800px-HK416N.jpg
مشاهده: 56
حجم: 11.3 کیلو بایت

5- Heckler & Koch 417 Commando برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: HK_417.jpg
مشاهده: 0
حجم: 35.5 کیلو بایت

6- G8 برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 800px-HK_21_LMG_RIGHT_SIDE.jpg
مشاهده: 56
حجم: 22.0 کیلو بایت  (البته این همون hk21 هستش که من نمیدونم چرا تو ویکی پدیا اسمش رو g8 نوشته.شاید g8 همون hk21 باشه)

7- AMP Technical Services DSR-1برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 800px-AMP_DSR-1_Koalorka.jpg
مشاهده: 0
حجم: 83.9 کیلو بایت

8- SG 550 برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 799px-Stgw_90.jpg
مشاهده: 0
حجم: 17.3 کیلو بایت

9- Steyr AUG A3 برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: AUG_A1_508mm_04.jpg
مشاهده: 1
حجم: 16.3 کیلو بایت

10- Glock 17 برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 800px-Glock17.jpg
مشاهده: 0
حجم: 59.2 کیلو بایت

11- USP 45 Tactical برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: HKUSP.jpg
مشاهده: 62
حجم: 12.4 کیلو بایت

12- Remington 870 برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: MarineMag1.jpg
مشاهده: 57
حجم: 34.0 کیلو بایت

13- Heckler Koch MZP-1 برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: HK69A1.jpg
مشاهده: 0
حجم: 36.5 کیلو بایت

14- راکت انداز MBB Armbrust برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Armbrust_rocket_launcher_photo_Iraq_OIG.jpg
مشاهده: 0
حجم: 31.5 کیلو بایت

15- Heckler & Koch PSG1  http://up.vatandownload.com/images/7eyf1fkbwjhm1aqxtj8v.jpg


یونیفرم :

اعضای واحد ویژه آلمان از لباس استاندارد « باندز گرنز شاتر» استفاده می کنند که شامل لباس خاکی و کلاه سبز تیره است.

http://up.vatandownload.com/images/a8t12btn5kwfgwjl0tx5.jpg

به هنگام عملیات و رزم ، این نیروها از کلاه خود آهنی و جلیقه ضد گلوله استفاده می نمایند. مشخصه ویژه این پلیسها ، نشان چتر بازی است.

عملیات های انجام شده توسط «G.S.G.9»:

نیروهای ویژه «G.S.G.9» از زمان پیدایش و در طی چند دهه سابقه فعالیت ضد تروریسیتی عملیاتهای مختلف در اروپا وسایر نقاط جهان انجام داده اند.این عملیاتها ، برخی به صورت همکاری با سایر نیروهای ویژه عضو پیمان ناتو انجام شده وبرخی نیز به صورت مستقل طراحی واجرا شده است.

همچنین آنها با واحدهای ویژه عربستان سعودی ، استرالیا ، شیلی ، کره جنوبی ، اندونزی ، فنلاند و سوئد از جنبه آموزشی و اجرای عملیات همکاری نزدیک داشته اند.

به نظر می رسد ، آخرین ماموریت این نیروها از نظر زمانی ، مشارکت آنها در عملیات آزاد سازی افغانستان از سلطه طالبان ومقابله با نیروهای تروریستی القاعده باشد.

از مجموعه عملیاتهای انجام شده توسط این نیروها ، عملیات رها سازی گروگانها «Feuerzauber»(عملیات جادوی آتش) در سال 1977 میلادی در موگادیشو سومالی بارزتر از سایر عملیاتها معرفی شده است.

http://up.vatandownload.com/images/kycejw9z0iuwyxu9harh.jpg

در 13 اکتبر 1977 میلادی ، یک فروند هواپیمای 737 لوفت هانزا که از جزایر بالاریک به مقصد آلمان در حال پرواز بود ، توسط چهارهواپیما ربا (دو زن و دومرد) (که منابع غربی آنها را فلسطینی معرفی می کنند) به رهبری شخصی به نام کاپیتان محمود معروف به زهیر یوسف آکاچه در آسمان سواحل فرانسه ربوده شده و بعد از چندروز حرکت و نشستو برخواست در فرودگاههای کشورهای خاورمیانه در17 اکتبر در موگادیشو سومالی بر زمین نشست.

هواپیماربایان که خلبان را کشته بودند ، در فرودگاه موگادیشو با سخنگوی دولت آلمان وارد مذاکره شده وتقاضای آزادی 11 زندانی از همکاران خود را که به اتهام عملیات تروریستی زندانی شده بودند مطرح کرده وتا ساعت 2:45 صبح بعد (18 اکتبر) برای آلمانی ها ضرب العجل تعیین کردند.

ابتدا سه نفر از نیروهای «G.S.G.9» در خلال هواپیما ربایی به قبرس – جایی که هواپیما در آنجا به زمین نشسته بود- رفتند. آنگاه وزیر کشور آلمان ،یک نفر روانشناس و 30 نفر از اعضای «G.S.G.9» به رهبری فرماندهشان اولریش وگنر عازم موگادیشو شدند.

http://up.vatandownload.com/images/cuwost7ab1xgtjsjb0z9.jpg

در موگادیشو ، وزیر کشور آلمان وارد بحث با هواپیما ربایان شد و اعلام کرد که تقاضای هواپیما ربایان را مبنی بر آزادی 11 زندانی جامه عمل می پوشاند.رهبر ربایندگان هواپیما تا ساعت 2:45 صبح روز بعد به آن ها مهلت داد تا زندانی را در موگادیشو حاضر کنند.در ساعت 2 بامداد اولین گروه از «G.S.G.9» ، عملیات رها سازی را آغاز کردند.

در ساعت 2:05 یعنی درست 40 دقیقه پیش از اتمام ضرب العجل ، نیروهای سومالی یک آتش انحرافی در جلو هواپیما گشودند . دو نفر از هواپیما ربایان به اتاق خلبان رفته و با برج مراقبت تماس رادیویی برقرار کرده و به مذاکره مشغول شدند. دقیقا در ساعت 2:07 درهای اضطراری بالا باز شد ونیروهای رها ساز توانستند تعدادی گاز اشک آور داخل هواپیما بیندازند.

http://up.vatandownload.com/images/jzd8az2mi5xx3wjn0mf7.jpg

اعضای «G.S.G.9» با دوتن از اعضای S.A.S انگلیس به طور کاملا پنهانی خودرا به داخل هواپیما رسانده وهواپیما ربایان را غافلگیر کردند.آنها سریعا وارد هواپیما شده و با تیراندازی بالای سر مسافرین آنها را وادار کردند روی کف هواپیما دراز بکشند .

سپس به روی هواپیما ربایان آتش گشودند . محمود ، رهبر هواپیما ربایان در چند ثانیه اول زخمی شد ، اما توانست دو نارنجک دستی را قبل از مردن پرتاب کند. نارنجکها در زیر صندلی هواپیما ربایان منفجر شدند. یکی از ربایندگاه زن کشته شد ویک رباینده مرد هم داخل هواپیما زخمی شده و پس از چند دقیقه در بیرون هواپیما جان سپرد.

دومین زن رباینده نیززخمی شد ، اما نمرد .«در برخی ازمنابع تعداد کشته شدگان از گروگانگیرهارا 3 نفر اعلام کرده اند». در این هنگام مسافران از درها و خروجی های اضطراری هواپیما خارج شدند. سه تن از گروگان ها زخمی شد ند.عملیات در ساعت 2:12دقیقه با موفقیت کامل به پایان رسید.

http://up.vatandownload.com/images/hgks3n0qrmj1s16rckiu.jpg


منابع :
انجمن ارتشی
ویکی پدیا انگلیسی
کتاب آشنایی با نیروهای ویژه جهان


طبقه بندی: یگان های جنگی، 
برچسب ها: اشنایی با نیروی ویژه G.S.G 9 آلمان، نیروی ویژه G.S.G 9 آلمان، اشنایی با نیروی ویژه G.S.G 9، نیروی ویژه G.S.G 9، G.S.G 9، «Grenzschutzgruppe 9»((گروه گارد مرزی9))، «Grenzschutzgruppe 9»،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه