مرتبه
تاریخ : جمعه 17 شهریور 1391
http://up.vatandownload.com/images/xllomyh67h4d9ob2d986.jpg


امروزه برای ارتشهای جهان، واکنش سریع به حملات احتمالی دشمن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به طوری که کشورهای قدرتمند، هزینه های فراوانی جهت تربیت نیروهای کماندویی، تجهیز و آماده سازی آنها صرف می کنند.

کشورهای معدودی در دنیا وجود دارند که دارای چنین نیروهای عملیاتی باشند. البته شمار کشورهایی که یگانهایی را با عنوان یگانهای کماندویی و واکنش سریع در اختیار دارند زیاد است، اما منظور از نیروهای ویژه در این مقاله، واحدهای آزمون داده و دارای تراز بالا در زمینه رزم سریع عملیاتی درصحنه نبرد می باشند.

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به طور قطع امروز به مراتب آماده تر از مهرماه سال ۵۹ است، زمانی که تنها با ۲ لشکر در غرب و جنوب در برابر ۱۲ لشکر عراق دفاع کرد. نیروی زمینی ارتش درحال حاضر با بهره گیری از دهها لشکر باسابقه از قویترین واحدهای کماندویی و نیروی مخصوص بهره مند است که بعضی از این واحدها از سابقه ای چهل ساله برخوردارند.

http://up.vatandownload.com/images/qz8tknbt9qt5odw1w9w5.jpg

پرسنل یگانهای تکاور به لحاظ پیچیدگی عملیاتی از دسته های مختلف رزمی جمع آوری شده و در رده یگانهای نخبه نظامی یا رزمی (Combat Elite Unites) سازماندهی می شوند. یگانهای تکاور زمینی و دریایی توانایی لازم را برای هدایت رزمی و در دو سطح تاکتیک و استراتژی دارا هستند.

کلاه سبزها، نیروهای ویژه هوابرد و رنجرها از یگانهای تکاور نیروی زمینی در انطباق با شرایط محیطی تاکتیکی و جنگی، ماموریتهای متنوعی را انجام داده اند. در این میان با توجه به متغیرهای مختلف، تیپ ۶۵ نوهد ارتش جمهوری اسلامی ایران که در تراز جهانی جزء ۱۰ نیروی قدرتمند کماندویی دنیا محسوب می گردد، به عنوان یک نیروی واکنش سریع موثر و مسقل توانسته است با تجربه ای بالغ بر ۴ دهه به عنوان نوک پیکان نیروی زمینی ارتش خود را اثبات نماید. این تیپ دررزمایشهای ضربت ذوالفقار و پیامبر اعظم و… بهترین نمره ها را از آن خود کرده است.

http://up.vatandownload.com/images/r7d3o4gv2e0b2yoesptn.jpg

تکاوران تیپ ۶۵ در ماموریتهای ویژه نیروی زمینی با انجام مراحل سخت و طاقت فرسای آماده سازی و گذراندن دوره‌های مختلف نظامی، قابلیت‌ انجام هر گونه ماموریتی اعم از جنگ تن به تن، چریکی، پارتیزانی، انجام پرش چتر بازی و سقوط آزاد در زمین، هوا و آب و مناطق کویری و کوهستانی را دارا می باشند.

به گفته یکی از مقامات، تنها در یک دوره خاص، حدود ۶ماه، هر روز ۳ ساعت نیروهای تیپ جهت آمادگی چتر بازی، از یک ارتفاع خاص باید بدون چتر از ناحیه پایین تنه فرود آیند. ماموریت اصلی تیپ ۶۵ نوهد ارتش، جنگ نامتقارن تعریف شده است.

http://up.vatandownload.com/images/klsnovqlx3eoazvwwr0.jpg

در میان گردانهای تیپ ۶۵ ، یک گردان وجود دارد که در میان پرسنل نیروی زمینی بسیار شهرت دارد. این گردان در نهایت آمادگی روحی و جسمی قرار داشته و پرسنل آن تنها از فرمانده گردان خود فرمان می گیرند. یکی از نیروهای این گردان سرهنگ دوم بهزاد پاینده فرمانده گردان و همان کسی است که از برج میلاد به پایین پریده است.

در سازمان تیپ ۶۵، گروهانی به نام عملیات روانی وجود دارد که اولین واحد عملیات روانی از نوع خود در سطح نیروهای مسلح کشور است. این واحد، وظیفه عملیات روانی مثبت روی نیروهای خودی و عملیات منفی علیه دشمن را بر عهده دارد. نیروهای این واحد دوره های خاصی مثل خبرنگاری، صدا و تصویربرداری و یک سری دوره های دیگر را طی کرده اند. این واحد در زمینه کاری خود، بسیار اثرگذار بوده و زمینه روانی لازم را برای عملیات در نیروها به وجود می آورد.

در تیپ ۶۵، آموزشهای مختلفی به پرسنل داده می شود. کارکنان جدید الورود، اعم از درجه دار و افسر ابتدا تستهای ورزشی و پزشکی می دهند تا آمادگی آنان مشخص شود.

http://up.vatandownload.com/images/cufuounh9larrts8zaqz.jpg

اولین دوره، چتربازی اتوماتیک است که تحت نظر اساتید مجرب، تعداد مشخصی پرش را باید انجام دهند. پس از آن نیروهایی که موفق به گذراندن دوره شده اند در دوره نیروهای ویژه هوابرد شرکت می کنند. در این دوره پنج مهارت به نیروها آموزش داده می شود تا بتوانند در عملیاتهای گوناگون شرکت کنند. این مهارتها عبارتند از:

آموزشهای ویژه تخریب، اطلاعات و عملیات، بهداری، مخابرات و سلاحهای انفرادی و جمعی یک سری آموزشهای دیگر هم در کنار این دوره به نیروها داده می شود که به دوره نوهد معروف است. پس از دوره نوهد که ۹ ماه طول می کشد، نیروها در واحدهای عملیاتی سازماندهی شده و می توانند به ماموریتهای مختلف اعزام شوند.

http://up.vatandownload.com/images/6mzazlejj3snvgjrp47.jpg

دوره نوهد، دوره ای بسیار دشوار است که در طی آن، آموزشهای بسیار متنوعی به نیروها ارائه می شود. از بین نیروهایی که این دوره ها را می بینند، افراد ممتاز برای طی دوره رهایی گروگان انتخاب می شوند. در ابتدا تستهای مختلفی از جمله پزشکی و حتی روانشناسی روی آنها انجام می شود.

چرا که این دوره خیلی سخت تر است و افراد باید یک سری ویژگی های جسمی و روحی-روانی را در ابتدا داشته باشند. این دوره یک سال و نیم طول می کشد و نیروها آموزشهای ویژه ای را برای جلوگیری از گروگانگیری و یا رهایی گروگان از چنگ تروریستها در شرایط و مناطق مختلف از جمله در خشکی، دریا و هوا می بینند.

http://up.vatandownload.com/images/6u48p7ls3n1di8ms0xv8.jpg

پیش زمینه دوره رهایی گروگان، گذراندن دوره سقوط آزاد است. سقوط آزاد فراتر و مشکلتر از پرش اتوماتیک است. مهارت سقوط آزاد در مجامع بین المللی یک ورزش هم محسوب می شود؛ اما در این یگان این مهارت متفاوت و بسیار تکنیکی و خاص است. در همین زمینه تیپ ۶۵ برای اولین بار در ایران توانست سقوط آزاد را به صورت دو نفره با یک چتر انجام دهد.

http://up.vatandownload.com/images/8ib99j9y76ixnh0448e6.jpg

از آموزشهای دیگر می توان رزم در برف را مثال زد که شامل مهارتهایی مثل زنده ماندن در برف و کوهستان، احداث سنگر و شلیک با اسکی و اسنوبورد می باشد. دوره های جنبی دیگری هم مثل پاراگلایدر، پاراموتور و کایتهای موتوردار وجود دارد که برای ماموریتهای خاص به نیروها آموزش داده می شود.

نیروهای ویژه هوابرد ارتش در جنگ هشت ساله رشادتهای فراوانی از خود به منصه ظهور گذشتند و در این راه شهدای بسیاری هم جان بر سر دفاع از این آب و خاک نهادند. پس از پایان جنگ نیز آموزشها با توجه به تجارب جنگ ادامه یافت و این تجارب به نیروهای جوان نیز انتقال یافت، به گونه ای که هم اکنون تیپ ۶۵ نوهد در سطح کشور، یکانی منحصر به فرد و یکی از با تجربه ترین و ماهرترین واحدهای نظامی دنیا در نوع خود محسوب می شود.

http://up.vatandownload.com/images/rm2zlyxyywch84f1pj6n.jpg

طریقه جذب :

اگر شما می خواهید جزو گروه نوهد یا كلاه سبز ها باشید باید به این نكات توجه كنید.

بعد از كنكور سراسری طلاعات ارتش یا سپاه روی شما زوم میكنه!!!

اداره اطلاعات كوچكترین جزییات زندگی شما حتی تعداد دستشویی رفتن شما رو توی پرونده ذكر میكنه!!!

مواردی كه اطلاعات نوهد به آن توجه می كند:

1) هوش: نوهد به افرادی نیاز داره كه هوش بالایی داشته باشند و قادر به درك مسائل و در صورت كشته شدن فرمانده و معاونش!قادر به تصمیم گیری صحیح و بهتر برای انجام هر گونه ماموریت را داشته باشند.(گاهی اوقات عملیات های نوهد تك نفره می باشد)

2) سرعت: نوهد به این مطلب خیلی گیر میده!شما باید مثلاً یك راهرو 5 اتاقه رو ظرف 5 دقیقه پاكسازی كنین!اكثر ماموریت های نوهد بگونه ای است كه قبل از رسیدن نیروهای كمكی دشمن شما باید فلنگو ببندین!!!نوهد مامور لاك پشت نمی خواد!!اكثر عملیاتای نوهد دقیقه ای هستند.

3) توانایی جسمی: اگر شما فكر میكنین كه نوهد رامبو میخواد سخت در اشتباهید!داشتن هیكل خوب یك امتیاز محسوب میشه ولی شما باید اولش عقل تو كلتون باشه!نوهد افرادی رو میگیره و یا تو دوره بهشون رسیدگی می كنه كه هیكلشون می شه آرنولد.شاید فكر كنین كه اونی كه تو فیلما می بینید خیالی باشه ولی یكبار كه ببینینشون می فهمید كه با وجود هیكل درشت چه خیز های بر میدارند.تو بسیج به این افراد((پلنگ پنهان)) هم میگن .

4) مسائل امنیتی: ارتش شما و جد و آبادتون رو زیر نظر میگیره.كسی كه یك عضو از خانوادش جزو سیاسیون یا همون چیز هایی كه خودمون میدونیم باشه در این گروه پذیرش نمی شه.

5) مقاومت روحی_روانی: درشرایطی كه از در و دیوار داره خمپاره میریزه وشما تیكه تیكه شدن دوستاتونو میبینید باید توانایی مقابله رو داشته باشید و خودتونو نبازین.خیلی از افراد این گروه 3 روز در جنگ (ابتدای جنگ)اصلاً نمی خوابیدند!!

6) شرایط خاص بومی: فكر نكنین تهرانیای سوسول فقط تو این گروه گزینش میشن.نوهد همیشه از افرادی از سراسر ایران رو پذیرش میكنه كه در صورت بروز جنگ بتونن در ماموریت ها اطلاعات لازم رو به پرسنل برسونن.

http://up.vatandownload.com/images/yanv8xuc3oo62mwh5fvk.jpg


منابع:

military.ir

ganjejang.com

newcoy.persianblog.ir

varaminnews.com به نقل از تبیان

طبقه بندی: یگان های جنگی، 
برچسب ها: آشنایی با نیروهای ویژه هوابرد ارتش (نوهد)، نیروهای ویژه هوابرد ارتش (نوهد)، آشنایی با نیروهای ویژه هوابرد نوهد، نیروهای ویژه هوابرد نوهد، آشنایی با نیروهای ویژه هوابرد ارتش، نیروهای ویژه هوابرد ارتش، نیروهای ویژه هوابرد،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه