مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 12 مرداد 1391

هواپیمای اف 27 فرندشیپ یکی از موفق ترین پرنده های مسافربری با موتور ملخی است که در طول سالهای بعد از تولید اولین نمونه آن ، نمونه های نظامی و گشت دریایی آن نیز طراحی و ساخته شده است.

هواپیمای گشت و شناسایی دریایی F-27 فرند شیپ یکی از موفقترین طرح های شرکت هلندی فوکر است. طرح فرندشیپ در ابتدا یک طرح مسافربری بود که با نگاهی به هواپیمای موفق داگلاس DC-3 ساخته شد.
این هواپیما با قابلیت حمل 28 مسافر در سال 1958 اولین پرواز خود را به انجام رسانید. در طول سالهای بعد چیزی در حدود 586 فروند انواع مختلف از هواپیمای فرند شیپ ساخته شده است. مددل نفر بر و باربری نظامی فرندشیپ نیز در سالهای بعد طراحی و ساخته شده است.
 
 
هواپیمای اف 27 فرندشیپ متعلق به نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
 
 استفاده از دو موتور ملخی رویزرویس مدل Dart Mk.532-7 هر کدام با توان 1678 کیلو وات سرعتی در حدود 518 کیلومتر در ساعت و بردی در حدود 1826 کیلومتر را برای هواپیمای مذکور فراهم می کند. در سالهای بعد با توجه به طراحی موفق و اثبات شده مدل MAP یا گشت دریایی اف 27 نیز به خدمت وارد شد. این مدل به سامانه های جستجوی سطحی ، زیرسطحی و شناسایی - عکس برداری مجهز شد.
 
 
مدل گشت دریایی هواپیمای فرندشیپ در اختیار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
 
 در سالهای قبل از انقلاب مدلهای مختلفی از هواپیمای فرند شیپ برای استفاده در نیروهای مسلح ، شرکت نفت و دولت ایران از کمپانی هلندی فوکر خریداری شد. در سالهای جنگ تحمیلی این هواپیمای کارآمد در کنار ناوگان P-3F اوریون نیروی هوایی ایران نقش ارزنده ای را در کنترل خطوط مواصلاتی کشور در دریا به عهده گرفتند.
 
 
تصویری از نمای برش خورده فرندشیپ مدل گشت دریایی
 
 اما یک اقدام بیش از همه به مشهور شدن هواپیماهای فرندشیپ ایرانی منجر شد و آن هم حادثه ای بود که به تاریخ 1 اردیبهشت 1389 در منطقه دریایی عمان روی داد. در این روز یک فروند هواپیمای اف 27 فرند شیپ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با پرواز بر فراز ناوهواپیمابر اتمی یو اس اس آیزنهاور بدون توجه به اخطارهای ناو آمریکایی پیش رفته و به عکس برداری و شناسایی از ناوآمریکایی پرداخت.
در رزمایش ولایت 90 نیز که در حال حاضر در پهنه آب های بین المللی توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حال اجراست ، هواپیماهای اف 27 فرندشیپ نداجا همچنان با حضور در پهنه آبی آسمان به کنترل صحنه رزمایش می پردازند.

مشخصات کلی هواپیمای فرند شیپ:

خدمه: دو یا سه نفر

ظرفیت: ۵٢ تا ۵۶ نفر مسافر (در مدل مسافربری)

طول: ٠۶/٢۵ متر

طول دهنه بال: ٢٩ متر

ارتفاع: ٧٢/٨ متر

سطح بال: ٠٧/٧٠ متر مربع

وزن خالی: ١١٢٠۴ کیلوگرم

بیشینه وزن برخاست: ١٩٧٧٣ کیلوگرم

پیشرانه: دو موتور توربوپراپ رولز رویس Dart Mk.532-7 (هر یک با قدرت ١۶٧٨ کیلو وات)

سرعت کروز: ۵١٨ کیلومتر در ساعت

برد: ١٨٢۶ کیلومتر

نرخ صعود: ٣٧/٧ متر بر ثانیه


طبقه بندی: هواپیماهای ضدزیردریایی وگشت دریایی، 
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه