تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - تانک سنگین تی-72


مرتبه
تاریخ : دوشنبه 30 مرداد 1391

در اواخر دهه 60 هنگامی که تانک تی 64 ستون فقرات زرهی ارتش شوروی را تشکیل داده بود روس ها به فکر طراحی و ساخت تانک برتری افتادند که جایگزین تی 64 شود بنابراین اولین مدل تانک تی 72 در سال 1971 تولید شد ولی مدل فوق از فناوری آنچنان پیشرفته ای نسبت به تی 64 برخوردار نبود البته مدل های بعدی تی 72 پیشرفت قابل ملاحضه و چشمگیری کردند در سال 1977 این تانک در معرض دید عموم قرار گرفت تی 72 از بدو تولی مورد توجه و استقبال ارتش شوروی قرار گرفت و به سرعت وارد پیکره زرهی آن ارتش و نیروهای پیمان ورشو (بلوک شرق سابق) شد این تانک به جز کشورهای بلوک شرق در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار گرفت (بیش از 28 کشور) برخی کشورها نظیر جمهوری اسلامی ایران - لهستان - هند- چکسلواکی سابق و ... ترجیح دادند تی 72 را تحت امتیاز در کشور خود تولید کنند.
جثه و ارتفاع تی 72 نسبت به تانک های خانواده تی (سری های تی 62 55 و 54) کمتر است (داشتن ارتفاع کم و جثه کوچک برای تانک مزیت بزرگی محسوب می شود و احتمال هدف قرار گرفتن و اصابت گلوله و موشک به تانک کاهش می یابد) طراحی آن دقیق و ساده بوده و قیافه معمولی و شبیه به تانک های قبلی سری تی دارد.
این تانک می تواند مقدار قابل توجهی سوخت و مهمات حمل کند. تی 72 جز تانک های متوسط به حساب می آید و از نظر ظاهری شباهت زیادی به تی 64 دارد تحرک آن نسبت به تی 62 زیادتر می باشد ولی با تی64 فرق زیادی نمی کندزره چند لایه آن، قابلیت بهتری نسبت به تی 62 و 64 دارد.البته در نهایت تی 72 در مقایسه با تانک های قبلی برتر است. زره: این زره چن لایه و مقاوم می باشدزره واکنشی نصب شده بر روی تی 72 ام و تی 72 ام یک در برابر آتش توپ 105 میلیمتری تان آبرامز تا فاصله 2000 متری مقاوم است.مدل های بعدی تی 72 به مسافت یابهای جدید لیزری مجهز و احتمالا در برابر ضربات مستقیم تان آبرامز از فاصله کمتر از 2000 متر مقاومت می کند. قطر این زره چند لایه در کمترین ضخامت 80 میلیمتر و در بشترین ضخامت به 280 میلیمتر می رسد.

انواع مدل های تی 72 :
 • تی 72آ: این مدل تفاوت زیادی با سایرین دارد که شامل پرتاب کننده های نارنجک دودزا صفحات محافظ شنی و... است داخل تانک مقداری متفاوت و زره آن هم ضخیم تر بوده که مختصری وزن تانک افزایش یافته است.
 • تی72 بی :زره قسمت جلویی برجک ضخیم می باشد.
  تی 72 بی کا :با نصب تعدادی بیسیم اضافه به عنوان تاک فرماندهی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • تی72 بی ام: زره آن دومین نسل از زره واکنشی kontak-5 با مواد منفجره فعال مانند تی90 است.(این سیستم در تانک های صادراتی هم وجود دارد).
 • تی72 ام: توسط لهستان و چکسلواکی سابق مورد استفاده قرار گرفت تفاوت های عمده با سایر تی 72 ها در برجک و مسافت یاب آن است.
 • تی72 ام یک: مدل روسی صادراتی تی72 بوده و از تی72 ام اقتباس شده مدل های از آن را که زره واکنشی در آن به کار بکار رفته به نام تی72 آ وی و تی72 ام یک وی
  می شناسند . در بسیاری از کشورها تی 72 ام و تی 72ام یک وجود دارد برخی کشورها این تانک را اصلاح و ارتقا داده اند.تی72 ام یک پرتاب کننده نارنجک دودزا و محافظ شنی
  ندارد ولی مسافت یاب و زره معتبر و خوبی دارد.
 • تی72 اس:مدل ارتقا داده تی72 آ می باشد که به کشورهای دیگر صادر شده است این مدل را با تی72 بی ام می توان مقایسه کرد البته قطر زره جلو برجک تی72 اس احتمالا
  کمتر از تی72 بی ام است ولی تمام تی72 ها مجهز به زره واکنشی هستند.
 • تی72 بی وی: به زره واکنشی در بدنه و برجک مجهز است.
تانک های تی80 و تی90 جایگزینی برای تی72 محسوب می شوند. کشورهای زیر تی 72 را به کار گرفته اند:
جمهوری اسلامی ایران -ارمنستان- آنگولا-الجزایر- آذربایجان-اوکراین- زبکستان-اسلواکی - بوسنی و هرزگوین -بلاروس-بلغارستان -ترکمنستان -تاجیکستان-جمهوری چک-سوریه-
روسیه- رومانی-عراق-قرقیزستان-قزاقستان - کرواسی-گرجستان-مجارستان-لهستان- لیبی-فنلاند-هند- ایالات متحده آمریکا (آن را کنار گذاشته) و یوگوسلاوی.


تانک تی72 با وجود 20 تن وزن کمتر مقاومت زرهی در سطح تانک ام1 دارد که این برتری صنعت تانک سازی روسیه را نشان میدهد. روسها در ساخت زرههای پیشرفته تبحر زیادی دارند و در صورت استفاده بیشتر از این زرهها (مانند تانکهای غربی) که وزن تانک به 60 70 تن برسد باید شاهد تانکی باشیم که هیچ گلوله و موشک بر آن اثرگذاز نیست!
مقاومت زره تانک تی72 بدون زرههای واکنشگر در حدود 550 میلیمتر در مقیاس RHA میباشد که این میزان با استفاده از زرههای واکنشگر تا 1000 میلیمتر قابل ارتقا هست. در مقابل تانک ام1 تنها در حدود 620 میلیمتر مقاومت زره دارد! البته ویژگی زره ام1 در آسیب پذیری کم در برابر سلاحهای قدیمی است ولی در کل مقاومت مشابهی دارند.طبقه بندی: تانک، 
برچسب ها: تانک سنگین تی-72، تی-72، تانک سنگین، تانک تی-72، T-72،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه