مرتبه
تاریخ : یکشنبه 29 مرداد 1391
http://up.persianv.com/images/m2jgjexsagzy7wj655y1.jpg


هواپیمای گشت دریایی و ضد زیردریایی توپولف ۱۴۲ موسوم به آلباتروس یا نگهبان اقیانوس از جمله هواپیماهای روسی است که بر پایه بمب افکن نام آشنای توپولف ۹۵ موسوم به خرس بوجود آمده است، این بمب افکن بلند پرواز ترین و سریعترین هواپیمای توربوپراپ جهان است و به همین واسطه توپولف ۱۴۲ نیز از چنین صفاتی برخوردار است، حد اکثر سرعت توپولف ۱۴۲ برابر ۵۳۱ مایل بر ساعت و بیشترین ارتفاع پروازی آن نیز ۳۶۰۰۰ فوت می باشد.

http://up.persianv.com/images/ctwnud7n9f18m6eoza2i.jpg

این هواپیما که دارای ۱۱ تا ۱۳ خدمه می باشد بطور رسمی از سال ۱۹۵۷ وارد خدمت شد و از چهار موتور توربوپراپ Kuznetsov NK-12MV (هرکدام ۱۱۰۳۳ کیلووات) با ملخ های ۸ تیغه ای AV-60N استفاده می کند.

http://up.persianv.com/images/gdp0z8zsdqrzxgjbasob.jpg
ملخ هشت تیغه ای AV-60N بکار رفته در Tu-142 (Bear-F)

از دیگر ویژگی های این هواپیما برد بسیار زیاد (حدود ۱۲۵۵۰ کیلومتر) است که به هواپیما اجازه می دهد بدون هیچگونه سوختگیری هوایی از بمبئی در هند به ژوهانسبورگ در افریقای جنوبی پرواز کرده و دوباره به بمبئی باز گردد.

بعلاوه امکان تعبیه یک لوله سوخت گیری برای انجام سوخت گیری هوایی در جلوی دماغه هواپیما نیز وجود دارد که به این وسیله برد نگهبان اقیانوس بیشتر نیز می شود.

http://up.persianv.com/images/a2nzpxm47dmxc9nj35co.jpg
لوله سوخت گیری Tu-142 نیروی دریایی هند


خدمه هواپیما :


خدمه این هواپیما یازده تا سیزده نفر شامل چهار خدمه پرواز است که خلبان یا فرمانده، کمک خلبان، مهندس پرواز و اخطار دهنده پرواز می باشند، یک نفر نیز در عقب هواپیما مسئول توپ است و دیگر افراد نیز مسئولیت کنترل سیستم های تسلیحاتی و شناسایی را بر عهده دارند.

http://up.persianv.com/images/3h1lcy5dxfdqn2tr2bfy.jpg

سیستم های راداری، تسلیحاتی و ناوبری :

هواپیما مجهز به سیستم جستجو و دیدبانی خودکار Korshun-K می باشد و بعلاوه از مگنومتر MMS-106 Ladoga به منظور کشف زیردریایی های اتمی کم صدا، سیستم ناوبری بهسازی شده NPK-142M، سیستم ارتباطی Strela-142M، سیستم دفاع هیدرولوژیکی نرچینسک و سیستم دفاع و ارتباطات رادیویی کد گزاری شده سایانی بهره می برد.

علاوه بر اینها توپولف ۱۴۲ به رادار جستجو و حمله Wet Eye و تعداد زیادی بویه های صوتی از جمله بویه های RGB-15 RGB-25 RGB-55A و RGB-75 مجهز است.علاوه بر این امکان نصب سیستم مدرن Sea Dragon نیز برروی این هواپیما وجود دارد (البته هندی ها سیستم EL/M-2022A (V3) ساخت اسرائیل را برای بهسازی توپولف ۱۴۲ های خود برگزیدند).

http://up.persianv.com/images/vnnvdxm0nov26bq8hmy4.jpg


تسلیحات :


تسلیحات توپولف ۱۴۲ شامل ۱۲ اژدر و بمب های سقوط آزاد FAB 250 و توپ دو لول ۲۳ میلیمتری DK-12 در عقب هواپیما می باشد، به علاوه امکان هماهنگ کردن موشک Sea Eagle با هواپیما نیز وجود دارد.

مشخصات :


نام: Tu-142 Bear-F (Albatross / The Sentinel of the Ocean)
کاربرد: ضد زیردریایی / گشت دریایی
سازنده: شوروی / توپولف
ورود به خدمت: ۱۹۵۷
خدمه: یازده تا سیزده نفر
طول: ۱۷۴/۰۸ فوت
فاصله دو سر بال: ۱۶۴/۱۷ فوت
وزن خالی: ۲۰۲۳۸۴ پوند
حد اکثر وزن برخواست: ۴۰۷۸۸۵ پوند

http://up.persianv.com/images/4h5d1ybvzbweztjwgiwv.jpg


منابع:
www.bharat-rakshak.com
www.militaryfactory.com
www.arteshi.com
انجمن هوافضا


طبقه بندی: هواپیماهای ضدزیردریایی وگشت دریایی، 
برچسب ها: هواپیمای ضد زیردریایی Tu 142، Tu 142، هواپیمای ضد زیردریایی، هواپیمای ضد زیردریایی Tu-142، اشنایی با هواپیمای ضد زیردریایی Tu 142،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه