تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - آشنایی با هلیکوپتر تهاجمی Denel AH-2 Rooivalk


مرتبه
تاریخ : جمعه 27 مرداد 1391
جدیدترین نسل از هلیکوپترهای تهاجمی کمپانی Denel Aviation آفریقای جنوبی بوده که دوازده فروند گونه AH-2A آن توسط نیروی هوایی آن کشور نیز سفارش داده شده است.

اولین فروند از این هلیکوپترها در جولای سال 1999 به اسکادران شانزدهم مستقر در پایگاه نیروی هوایی Bloemspruit تحویل داده شد.البته هلیکوپترهای تحویل داده شده هنوز مجهز به موشکهای ضد تانک Mokopa ZT-6 نشده اند که ترکیب نهایی تسلیحات این پرنده ها است.سفارش قطعی این موشکها در مارس 2004 داده شده است.Rooivalkها نقش قابل توجهی در عملیات حافظ صلح سازمان ملل ٬ که کشور آفریقای جنوبی تا حد زیادی با آن در گیر بوده ٬ دارند.
این هلیکوپترها بالاخره در اواخر سال 2005 به توانایی های عملیاتی اولیه (IOC) دست یافتند.ناگفته نماند احتمال دارد نیروی دفاعی مالزی در صورت تامین بودجه ٬ این هلیکوپتر را در اسکادران های خود به کار گیرد.

Rooivalk هلیکوپتری دو سرنشینه از صنایع نظامی Denel آفریقای جنوبی است.
 

denel_ah2_rooivalk_l21

 
کاکپیت
 
خدمه این هلیکوپتر در کاکپیت به صورت پشت سر هم قرار میگیرند و مانند بیشتر دیگر هلیکوپترهای تهاجمی خلبان در کاکپیت عقب کمی بالاتر و افسر تسلیحات (WSO) در کاکپیت جلو جای دارد.هردو کاکپیت مجهز به صندلیهای ضد زره مقاوم در برابر برخورد و همچنین سیستم HOCAS یا دستها روی اهرم جمعی و دسته فرمان می باشند.
سایت نمایشگر نصب شده روی کلاه خلبان و کمک خلبان ساخت تالس ٬ اطلاعات پرواز سینه مال (NOE) را برای خدمه فراهم می سازد. همچنین این سیستم قابلیت یکپارچه شدن با تسلیحاتی مانند توپ گردنده و سرجستجوگر موشکهای هوا به هوا را نیز دارد بطوریکه نگاه خدمه برای قفل شدن هدف کافی است.
قابل ذکر است این هلیکوپتر مجهز به واضح کننده تصویر نسل چهارم یکپارچه شده با جلونگر فروسرخ FLIR است که فقط با انتخاب یک کلید از حالت روز به حالت شب تغییر می یابد.
مهمتر از همه Rooivalk دارای سازه مقاوم در برابر برخورد و طراحی بدنه پنهانکار یا علاءم راداری ٬ فروسرخ و صوتی کم است.
 

denel_ah2_rooivalk_l5

تسلیحات

Rooivalk توانایی حمل گستره وسیعی از سلاح ها را برای ماموریتهای مختلف دارا بوده که شامل موشکهای ضد زره و ضد هلیکوپتر و همچنین تسلیحات سرکوب زمینی می باشد.این هلیکوپتر همچنین قابلیت درگیری با اهداف چندگانه در برد کوتاه و دور را با به کارگیری توپ نصب شده در دماغه و تسلیحات زیر بالهای خود دارد.قابل توجه است توپ بیست میلیمتری گازی با تغذیه دوتایی F2 نیز امکان شلیک 740 تیر در دقیقه را با سرعت دهانه 1100 متر بر ثانیه فراهم می سازد که به همین منظور دو منبع تغذیه 700 تیر آماده به شلیک را در خود جای میدهد.این توپ سرعت چرخشی برابر با نود درجه در ثانیه دارد.سلاح اصلی هلیکوپتر تهاجمی Rooivalk موشک ضد زره دوربرد Mokopa ( با برد 5/8 کیلیمتر ) بوده که توسط بخش Kentron کمپانی Denelساخته شده است.موشک Mokopa مجهز به جستجوگر نیمه فعال لیزری با سر جنگی پشت سر هم دوتایی است.
این هلیکوپتر همچنین توانایی شلیک موشک های Hellfire و HOT3 را نیز دارا می باشد.هلیکوپتر Rooivalk چهار موشک هوا به هوای V3CDarter ساخت MBDAMistral یا Denel Aerospace System را با خود حمل میکند.
موشک V3C Darter مجهز به جستجوگر فروسرخ با سایت نصب شده در کلاه خلبان برای تشخیص هدف است.موشک Mistral نیز که توسط نیروی هوایی آفریقای جنوبی انتخاب شده دارای جستجوگر با برد 6 کیلومتر است.
این هلیکوپتر همچنین توانایی حمل شلیک 70 راکت FFAR ساخت کمپانی بلژیکی Forges de Zeebrugge با قابلیت انتخاب انواع سرهای جنگی بسته به نوع هدف را دارد.

denel_ah2_rooivalk_l41

اقدامات متقابل 

مجموعه جنگ الکترونیک هلیکوپتر تهاجمی Rooivalk بطور کامل با مجموعه ی خود پشتیبان جنگ الکترونیک (HEWSPS) یکپارچه شده است که شامل هشداردهنده های راداری ٬ لیزری و سیستم پخش کننده اقدامات متقابل است. این سیستم قابلیت برنامه ریزی در پرواز را داشته و همچنین در حین پرواز امکان سازگاری برای هماهنگ شدن با تهدیدات دشمن در محدوده ی عملیاتی را نیز دارد.هشدار دهنده راداری این هلیکوپتر با توانایی کشف راداری فراتر از برد ERP ( حاصلضرب انرژی ورودی و بهره ی انرژی آنتن) پایین/ پالس داپر ٬ محدوده فرکانسی فوق گسترده ٬ هندلینگ پالس با چگالی بالا و اندازه گیر فرکانس داخلی سریع ٬ می باشد و همچنین هشدار دهنده لیزری محدوده فرکانسی لیزری گسترده ای برای کشف ٬ نمایش ٬ مسافت یابی ٬ تشخیص و تهدیدات موشکهای هدایت شونده ی لیزری دارد.
سیتم پخش اقدامات متقابل نیز دارای حالت های دستی ٬ نیمه خودکار و تمام خودکار بوده و توسط خشابهای Chaff و Flare شارژ می شود.
 
هدایت شلیک و دیده بانی 
کشف ٬ هدف یابی و همچنین ردیابی هدف توسط سایت (TDATS) نصب شده در دماغه هلیکوپتر انجام می شود که این سایت مجهز به یک حساسه ی تلویزیونی سطح پایین ٬ حساسه ی جلونگر فروسرخ (FLIR) ٬ ردیاب خودکار ٬ مسافت یاب و نشانه گذار لیزری می باشد.

denel_ah2_rooivalk_l81

ناوبری و ارتباطات 

هلیکوپتر تهاجمی Rooivalk به مجموعه ناوبری پیشرفته ای مجهز شده است که شامل حساسه سرعت راداری داپلر ٬ سیستم مکانیاب GPS هشت کاناله ساخت تالس و واحد حساسه سمت و همچنین واحد داده های هوایی می باشند.
مجموعه ارتباطات نیز شامل دو فرستنده گیرنده رادیویی VHF/UHF با پردازش گر پیام های صوتی به صورت کدهای دیجیتالی FM و AM ٬ یک رادیوی فرکانس بالا با هوپینگ فرکانس ٬ کانال صوتی و داده ای ایمن و نیز یک ترانسپوندر IFF است.

هواگردهای مرتبط

Atlas XH-1 Alpha
Aerospatiale Puma

هواگردهای قابل مقایسه

AH-64 Apache
Kamov Ka-50
Mil Mi-28

Denel_Rooivalk

مشخصات Denel AH-2 Rooivalk

نقش : هلیکوپتر تهاجمی
ساخت :  شرکت دنل
اولین پرواز : 1990
تحویل اولین فروند: 1999
شمارگان ساخته شده : 12
قیمت هر واحد : 40 میلیون دلار هزینه (2007 ، تخمین زده می شود)
طراحی و توسعه توسط : Aérospatiale پوما
ویژگی های عمومی

خدمه : 2 (خلبان و افسر تسلیحات)
طول : 18.73 متر
قطر روتور : 15.58 متر
ارتفاع : 5.19 متر
مساحت : 190.60 متر مربع
وزن خالی : 5730 کیلوگرم
وزن بارگیری شده : 7500 کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : 8750 کیلوگرم
پیشران : 2 × Turbomeca Makila 1K2 turboshafts، 1420
ظرفیت سوخت داخلی : 1854 لیتر
کارایی

بیشترین سرعت : 309 کیلومتر / ساعت
سرعت کروز : 278 کیلومتر / ساعت  در سطح دریا (حداکثر کروز)
برد : 740 کیلومتر در سطح دریا (حداکثر سوخت داخلی)
محدوده گشتی : 1335 کیلومتر
سقف پرواز : 6100 متر
نرخ صعود : 13.3 متر / ثانیه
جنگ افزار


1 × F2 توپ20میلیمتر ، 700 دور
8 یا 16 × موشک موکپا ZT - 6 دور برد ضد تانک موشک های هدایت شونده (ATGM)
4 × موشک هوا به هوا  MBDA  Mistral،
38 یا 76 × راکت70 میلی متر  باله تاشو هوایی (FFAR)

منابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Denel_AH-2_Rooivalk
http://www.military-today.com/helicopters/denel_ah2_rooivalk.htm
forums.animworld.net/thread27478.html


طبقه بندی: بالگرد، 
برچسب ها: Denel Aviation آفریقای جنوبی، آفریقای جنوبی، Denel Aviation، جدیدترین نسل از هلیکوپترهای تهاجمی، هلیکوپترهای تهاجمی، AH-2A، آشنایی با هلیکوپتر تهاجمی Denel AH-2 Rooivalk، هلیکوپتر تهاجمی Denel AH-2 Rooivalk، آشنایی با هلیکوپتر تهاجمی، هلیکوپتر Denel AH-2 Rooivalk،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه