تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - اتشبار سنگین Tos 1 Buratino


مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 12 مرداد 1391

http://gallery.military.ir/albums/userpics/tos_1a.jpg

 هیولای ارتش روسیه آتشبار سنگین توس ۱ باراتینو


    سیستم این آتش بار سنگین TOS-1 در سال 1998 در روسیه ساخته شد.

 هدف از طراحی توس – 1 نابودی نفرات دشمن مستقر در سنگر و جانپنها ها و انهدام زره پوشهای سبک و یگانهای ترابری دشمن در دشتهای باز است . اولین جنگی که توس – 1 در آن به آزمایش گذاشته شده جنگ شوروی و افغانستان و در منطقه پنج شیر بر علیه مجاهدین بوده است .


 

ایده ساخت یک آتش افکن سنگین کوتاه برد ، مجهز به لانچر پرتاب راکت که قابلیت شلیک مهمات با سر جنگی آتشزا و ترموباریک را داشته باشد به اواخر دهه 70 میلادی بازمیگردد . این سیستم رزمی مرکب است از خودرویی زرهی ، راکت انداز و حمل کننده و بارگذار مهمات که در اوایل دهه 80 در صنایع Kbtm در اومسک با نام Tos-1 گسترش یافت . توسعه توس – 1 برای مدتهای مدید به صورت محرمانه باقی مانده بود .

 

http://gallery.military.ir/albums/userpics/tos_1a_l7.jpg

 


وظیفه پیش بینی شده برای توس-1 درگیری با نفرات ، تجهیزات و ساختمان ها ، از جمله استحکامات ، زاغه های مهمات و سنگرهای دشمن بود . این خودروی رزمی تحت فرمان واحدهای پیاده یا تانک عمل میکند . لانچرهای سنگین 30 تایی همراه با توده انبوه راکتها احتیاج به محافظتی در سطح بالا جهت حمل و نقل داشتند ، همین امر موجب شد تا طراحان از شاسی مطمئن و مقاوم تانک تی72 برای این منظور استفاده کنند . حمل کننده مهمات از روی کامیون های صحرایی ( خودرو هایی که قابلیت حرکت در خارج از جاده را به خوبی دارا هستند ) و مجهز به جرثقیل ، جهت بارگذاری و تخلیه لانچر ساخته شده است . اسم مستعار بوراتینو یادآور نام قهرمان نسخه روسی داستان پینوکیو ، نوشته الکسی تولستوی است و این انتخاب این نام نیز به سبب دماغه دراز لانچر در سیستم توس – 1 میباشد .

 

 

 

این آتش بار از دو قسمت اصلی تشكیل شده است :


۱. Battle Machine

۲. Transport-Charging Machine

 

 كل سیستم موشك اندازی است كه بر روی یك كشنده زرهی نصب شده است و شامل سكوی چرخنده با قابلیت نوسانی (OP) ، گرداننده های پر قدرت (FTD) و سیستم كنترل آتش است. (OP) شامل 30 لوله برای پرتاب موشك های غیر هدایت شونده است ، این مجموعه توسط محور ها و اتصالاتی خاص، طوری به سستم های انتقال قدرت مرتبط می باشند كه امكان حركت و تراز های افقی و عمودی را به آن می دهد و این قابلیت باعث می شود كه بتوان از آتش بار TOS-1 در هر شرایط و موقعیت فیزیكی استفاده كرد ، زیرا در هر سطح و زاویه ای OP كاملاً موقعیت مناسب و دلخواه را می گیرد. سیستم كنترل آتش شامل سیستم هدف گیر ، محاسب بالیستیك و سیستم سنجش اهداف می باشد.از این هیولا در رسته توپخانه استفاده می شود.

TZM شامل سیستم كشنده زرهی و سیستم پر كننده لانچر یا موشك انداز است. وزن این آتش بار 42 تن بوده و از 3 خدمه استفاده می نماید. ماكزیمم سرعت آن 60 km/h و 550 كیلومتر شعاع عمل آن است.

 

 

 

موشك های مورد استفاده در TOS-1 از لحاظ برد عملیاتی از 400 تا 3500 متر را پوشش می دهند و از سوخت جامد استفاده می كنند. كالیبر موشك های  220 میلی متر می باشد كه این نمایانگر قدرت سهمگین و هولناك این آتش بار است.
نكته تعجب بر انگیز زمان شلیك كامل موشك ها است كه در
5/7 ثانیه انجام می شود. تصور كنید در منطقه ای كه طی چند ثانیه ۳۰ موشك كالیبر 220 میلی متر فرود می آیند ، چه جهنمی شكل می گیرد !!!

 

 

http://en.valka.cz/attachments/5461/1272903001_TOS1_Buratino_2.jpg

 

 

مشخصات

طراح

 دفتر طراحی اومسک

وزن

۴۶ تن

طول

9500 میلیمتر

عرض

3600 میلیمتر

 ارتفاع

 2226 میلیمتر

خدمه

۳ نفر

کالیبر

۲۲۰ میلیمتر

نرخ آتش

30 راکت در 15 ثانیه
در نمونه ارتقا یافته ۲۴ راکت

برد موثر

500 – 3500 متر

موتور

 دیزلی با 840 اسب بخار قدرت

کاربران فعلی

فدراسیون روسیه

جنگها

جنگ دوم چچن ، جنگ
شوروی و افغانستان
 

http://gallery.military.ir/albums/userpics/tos_1a_l12.jpg
طبقه بندی: راکت انداز، 
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه