تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - خمپاره انداز M - 224 ساخت ایالات متحده


مرتبه
تاریخ : دوشنبه 16 مرداد 1391
http://up.vatandownload.com/images/tbyrhxsfqxvm1nnm7r8.jpg

سیستم خمپاره انداز M 224 که در حال حاضر تنها خمپاره انداز 60 میلیمتری قابل حمل توسط نفر مورد استفاده در یگان تفنگداران ارتش ایالات متحده است ، در سال 1980 به تولید رسید و به تدریج جایگزین خمپاره اندازهای قدیمی و باز مانده از دوران جنگ جهانی دوم M2 و همچنین M19 گردید .

http://www.militaryfactory.com/smallarms/imgs/m224-60mm-mortar.jpg

از این خمپاره انداز به منظور پشتیبانی غیر مستقیم از نیروهای خودی در حالت HIGH – ANGLE و در فواصل کم استفاده می شود. همچنین استفاده در مناطق کوهستانی و صعب العبور که امکان استفاده از آتش مستقیم وجود ندارد از این نارنجک انداز استفاده می شود.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/Carrying_M224.jpg

این خمپاره انداز شامل یک دو پایه و یک BASEPLATE و یک سایت هدفگیری مدل M64A1 SIGHT است. دو پایه به صورت کاملا ارگونومیک طراحی شده است به صورتی که تلرانسهای حاصل از شلیک را به طور کامل به عقب منتقل کرده و مانع از جابجایی و برگشت لوله شود . لوله این خمپاره انداز نیز از نوع بدون خان است و مجهز به چاشنی ضربه زن از نوع M8 است که برای انفجار چاشنی خمپاره کارگر است.

http://www.fas.org/man/dod-101/sys/land/m224-60mm-mortar.jpg

صفحه مخصوصی که در انتهای لوله این خمپاره انداز قرار دارد و آنرا به زمین متصل می گرداند به همراه SPRING – TYPE که به عنوان ضربه گیر بر روی این خمپاره انداز قرار می گیرد ، این ویژگی را برای این خمپاره انداز فراهم می آورد که در شلیک های ممتد و پیاپی کوچکترین حرکتی از راستای خود نداشته باشد و به این لحاظ این خمپاره انداز یکی از دقیق ترین خمپاره اندازهای سبک حال حاضر به شمار می رود.

http://up.vatandownload.com/images/8af4kzihrbl5xrn13n5.jpg

 برد این سیستم خمپاره انداز از 70 متر الی 3480 متر می باشد که با تغییر زاویه خمپاره انداز قابل دستیابی است. بالاترین ریتم آتش متوسط این خمپاره انداز معادل 27 خمپاره در دقیقه است که با این میزان شلیک حدود 4 دقیقه توانایی شلیک ممتد را دارد .

http://www.whq-forum.de/cms/uploads/pics/m224_03.jpg

انواع مهمات که با این خمپاره انداز قابل شلیک است عبارتند از : انواع مهمات استاندارد 60 میلیمتری – خمپاره های استاندارد – خمپاره های HIGH EXPLOSIVE – خمپاره های فسفری – خمپاره های غیر متعارف (اشک آور – سمی) - خمپاره های دودزا برای علامت دادن در میدان نبرد – خمپاره های دارای فیوزهای تاخیری – خمپاره های MOP – و خمپاره های مادون قرمز (INFERARED) و ILLUMINATION که برای گرا دادن منطقه به نیروهای خودی از آن استفاده می شود.

http://www.fas.org/man/dod-101/sys/land/m-224-dvic503.jpg

لوله این خمپاره انداز از ترکیبات سبک و بسیار مستحکم و مقاوم ساخته شده است و عمر مفیدی در حدود 5000 شلیک دارد . این خمپاره انداز برای به حداکثر رساندن کارایی خود احتیاج به سه نفر خدمه دارد که کار حمل خمپاره انداز و همچنین خمپاره های آنرا بر عهده داشته باشند . هر نفر معادل 8 خمپاره در کیف مخصوص حمل که در پشت نیروها قرار می گیرد توان حمل دارند.

http://www.whq-forum.de/cms/uploads/pics/m224_01.jpg

این خمپاره انداز به راحتی قابلیت اسمبل و دیس اسمبل جهت حمل توسط نفر را دارد . این خمپاره انداز دارای دو مدل است . مدل CONVENTIONAL به صورت یک سیستم کلاسیک و کامل خمپاره انداز است که دارای 20.5 کیلوگرم وزن بوده و معمولا آنرا توسط خودروهای تاکتیکی نظیر هاموی به محل مورد استفاده حمل می کنند .

http://www.whq-forum.de/cms/uploads/pics/m224_02.jpg

مدل HANDHELD مدل قابل حمل توسط نفر می باشد که فاقد دو پایه بوده و دارای وزن رزمی 8.1 کیلوگرم میباشد و حمل آن به واسطه وزن نسبتا سبک و دارا بودن بند حمایل به راحتی امکان پذیر است. در مدل قابل حمل توسط نفر این خمپاره انداز ، BASEPLATE بزرگ و سنگین زیر لوله حذف شده و به جای آن یک BASEPLATE پلیمری بسیار مقاوم و سبک تعبیه شده است.

http://up.vatandownload.com/images/rgvzxnp930gr2pcdsnq7.jpg

البته این خمپاره انداز با BASEPLATE پلیمری و دوپایه و سایت هدفگیری نیز در دسترس است که وزنی معادل 13 کیلوگرم دارد که از ان برای شلیک دقیق و همینطور جابجایی سریع توسط نفر استفاده می شود. این خمپاره انداز به لحاظ طراحی مخصوص لوله و خمپاره کمترین صدای ممکن را در هنگام شلیک تولید میکند.

http://www.fas.org/man/dod-101/sys/land/m-224-dvic505.jpg

همچنین این خمپاره انداز برای ایجاد امنیت شلیک به صورت کلاسیک خمپاره اندازها شلیک نمی کند (یعنی اینکه خمپاره را از سر لوله وارد خمپاره کرده و پس از برخورد چاشنی خمپاره با هد ضربه زن خمپاره شلیک می شود) بلکه سیستم دارای یک اهرم شلیک در قسمت پایین لوله است که پس از قرار گرفتن خمپاره در انتهای لوله و فشار دادن اهرم شلیک ، خمپاره شلیک می شود.

http://up.vatandownload.com/images/pm5k3feqqu4irp26j0.jpg

 البته می توان این خمپاره را در حالت اتوماتیک نیز استفاده نمود به این صورت که هد ضربه زن را در حالت فعال نگه داشت در این صورت دیگر به ازای هر شلیک خمپاره یک بار فشار دادن اهرم شلیک نیازی نیست.

http://up.vatandownload.com/images/vckg2y9o5ndgruyyrin.jpg


مشخصات خمپاره انداز M 224 
:

سال ساخت / 1980 ایالات متحده
طول کلی / 101 سانتیمتر
کالیبر / 60 میلیمتر
وزن / 20.5 کیلوگرم و 8.1 کیلوگرم
ریتم آتش / 27 خمپاره در دقیقه
مداومت شلیک در بیشترین ریتم آتش / 4 دقیقه
مداومت شلیک با ریتم آتش 16 گلوله در دقیقه / 20 دقیقه


http://up.vatandownload.com/images/q0p9lw6d75bz7bl1hex6.jpg


منابع :
www.military.ir
http://en.wikipedia.org

تهیه ، تدوین و ترجمه : علی محمدی

گرد اورنده تصاویر  : www.black-army.mihanblog.com ( ارتش سیاه - بلك ارمی )

مرتب سازی متن  : www.black-army.ir ( ارتش سیاه - بلك ارمی )طبقه بندی: تسلیحات انفرادی،  خمپاره انداز، 
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه