تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - سرنیزه ای که شلیک می کند+عکس


مرتبه
تاریخ : دوشنبه 16 مرداد 1391
بسیاری از مردم تعریف مشخصی از سرنیزه همراه سربازان دارند.وسیله ای که معمولا در هنگام نبرد بر روی سلاح نصب شده و برای نبردهای فاصله نزدیک یا کندن حفره روباه یا بریدن سیم خاردار به کار می رود.اما ظاهرا در کشور روسیه سرنیزه ای وجود دارد که کمی با سایر سرنیزها متفاوت است.این سرنیزه می تواند گلوله شلیک کند!


 چاقوی مدل NRS-2 در سالهای میانی دهه 1980 میلادی برای استفاده واحدهای عملیات ویژه ارتش شوروی سابق طراحی شد. این چاقو در بخش قبضه خود دارای 3 گلوله 42*7.62 می باشد.این سلاح با استفاده از آلت فلزی تعبیه شده در کنار قبضه مسلح وشلیک می شود. این چاقو دارای یک دسته پلاستیکی ، وزن 325 گرم ، طول تیغه 158 میلی متر از جنس فولاد می باشد. برد این سلاح 25 متر می باشد و گلوله ها در زمان شلیک سرعتی در حدود 200 متر بر ثانیه دارد.

 

 در عین حال این سرنیزه تمام توانایی های یک سرنیزه معمولی را نیز داره بوده و برای نمونه می تواند کابلهای فولادی انتقال برق به قطر 2.5 میلی متر با جریان عبوری 380 ولت را ببرد. این سلاح عمدتا در اختیار واحدهای عملیات ویژه کشور روسیه می باشد.

 چاقوی رزمی NRS2

چاقوی رزمی - NRS2 با کد 6 P25 در دفتر طراحی تولا بوسیله فردی بنام خلینین طراحی شد ،این چاقو که برای ارتش سرخ شوروی خریداری شد ، در وهله نخست ، یک ابزار کار و در وهله بعدی یک جنگ افزار است . در قسمت دسته چاقو ، حفره ای وجود دارد که ابزار شلیک کوچک در داخل آن قرار میگیرد . این لوله 62/7 میلیمتری جدا شونده برای شلیک گلوله های SP.B طراحی و ساخته شده است . این طرح شلیک تجهیزات ویژه ای برای خنثی سازی شعله و صدای حاصل از شلیک دارد ، اما امکان سوختن دست تیرانداز بوسیله گازهای حاصل از سوزش باروت وجود دارد . گونه NRS-2 این چاقو که در سال 1986 و به همراه چاقوی ساده NR-2 برای ورود به خدمت برگزیده شد ، قابلیت شلیک گلوله های 62/7 میلیمتری SP4 را داشت . تیغه NRS-2 نیز در مقایسه با NRS تا حد زیادی بهبود یافته است.

مکانیزم شلیک که در داخل دسته چاقو قرار میگیرد ، دارای یک دسته مسلح سازی ، بست ایمنی و دکمه رها سازی می باشد . برآمدگیهای روی دسته چاقو برای دور کردن پوکه گلوله های شلیک شده بکار میروند . این چاقو دارای بستهایی برای نصب آن بر روی کمربند و دست میباشد . در هنگام شلیک ، دسته چاقو به سمت جلو نگهداشته می شود و برای هدفگیری نیز از یک شکاف در عقب و یک مگسک در قسمت جلویی چاقو استفاده میشود . اگر چه برد هدفگیری این چاقوی مسلح برابر 25 متر اعلام شده است ، برد کارآمد آن بسیار کمتر از این حد میباشد . برای شلیک گلوله ، دست باید در حالت کشیده باشد ، ضمن اینکه معمولا تیراندازان ترجبح می دهند برای شلیک آنرا با دو دست نگه دارند . نرخ آتش کارآمد NRS و NRS -2 دو تیر در دقیقه می باشد.ویژگیهای فنی و تاکتیکی NRS -2

وزن چاقو : ۳۶۰ گرم

طول تیغه : ۱۶۰ میایمتر

اندازه چاقو با محفظه : ۳۳۰ در ۶۴ در ۵/۳۲ میلیمتر

اندازه چاقو بدون محفظه : ۲۸۵ در ۵۲ در ۵/۳۲ میلیمتر

نوع گلوله : SP.4

سرعت دهانه : ۱۸۵ تا ۲۰۰ متر بر ثانیه

نرخ آتش کارآمد : ۲ تیر در دقیقه

ویژگیهای فنی و تاکتیکی NRS

وزن چاقو : ۳۲۵ گرم

طول تیغه : ۱۵۸ میایمتر

اندازه چاقو با محفظه : ۳۲۲ رد ۶۳ در ۵/۳۰ میلیمتر

اندازه چاقو بدون محفظه : ۲۸۰ در ۵۲ در ۵/۳۰ میلیمتر

نوع گلوله : SPB

سرعت دهانه : 140 متر بر ثانیه

نرخ آتش کارآمد : ۲ تیر در دقیقه 


  


منبع : www.mashreghnews.ir


طبقه بندی: تسلیحات انفرادی،  سلاح های سرد، 
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه