تصویر : آنتی 2500
سامانه antey2500


ایران با دریافت سامانه های "آنتی ـ 2500"
به جای سامانه های "اس ـ 300 پی ام او" که تولید آنها متوقف شده، موافقت کرده است.
روزنامه روسی "کومرسانت" با استناد به منابع مطلع گزارش داده که ایران با دریافت سامانه های "آنتی ـ 2500" به جای سامانه های "اس ـ 300 پی ام او" که تولید آنها متوقف شده، موافقت کرده است. تهران 5 آتشبار از این جدیدترین سامانه پدافند هوایی را دریافت کرده و سومین کشور صاحب آن پس از ونزوئلا و مصرخواهد شد.
مدیر ارشد شرکت روسی "الماز آنتی"، تولید کننده سامانه های موشکی پدافند هوایی به "کومرسانت" اعلام کرد تولید سامانه های "اس ـ 300 پی ام او" متوقف گردیده و تولید آنها به خاطر قرارداد با ایران از سرگرفته نخواهد شد. منابع "کومرسانت" همچنین سامانه "اس ـ 400" موسوم به "تریومف" را به عنوان جایگزین احتمالی اس ـ 300 ذکر کردند اما این سامانه گرانتر است و ظرفیت تولیدی "الماز آنتی" در حال اجرای سفارشات بیش از حد زیادی است که این امر اجرای قرارداد تحویل آنرا را با دشواری روبرو می سازد.
قرارداد تحویل سیستم های "اس-300" در اواخر سال 2007 میلادی امضا شد و قرار بود روسیه 5 آتشبار از این سیستم های موشکی پدافند هوایی به ارزش حدود 800 میلیون دلار را به ایران تحویل دهد اما در ماه سپتامبر سال 2010 " دمیتری مدودف" رئیس جمهور وقت روسیه با صدور فرمانی تحت عنوان "تدابیر مربوط به اجرای قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد، مورخه 9 ژوئن سال 2010 میلادی"، از جمله تحویل سیستم های اس ـ 300 به ایران را ممنوع کرد. مسکو قرارداد تحویل سامانه های "اس-300" را در سپتامبر همان سال لغو کرد.دیرتر ایران به خاطر عدم تحویل "اس-300 " از شرکت روسی "روس آبارون اکسپورت " به دادگاه بین المللی حکمیت ژنو شکایت کرده و تقاضای 4 میلیارد دلار غرامت نمود.


طبقه بندی: اخبار، 
ارسال توسط پژمان پژمان
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه