مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 28 شهریور 1392
Hedgehog
http://uploadtak.com/images/s772_ww2memoirIndomitable.jpg

خارپشت نام (که به عنوان یک پرتو افکن ضد زیردریایی هم شناخته می شود) یک سلاح ضد زیر دریایی می باشد که توسط نیروی دریایی سلطنتی انگلستان در طول جنگ جهانی دوم مورد استفاده بود. از آن در اسکورت کاروان کشتی های جنگی مانند ناوشکن استفاده میشد. سلاح کوچک و مخربی که در حین تماس با کشتی و زیر دریایی دشمن صدمات جبران ناپذیری را بر پیکره آن وارد می کرد.نام این سلاح به علت مشابهت های ظاهری و استعاره ای خارپشت نامگذاری شد.بر اساس طرح توسعه ی سلاح Blacker Bombard ساخته ی سال 1940 ارتش بریتانیادر سال 1942 وارد خدمت به نیروی دریایی سلطنتی شد. در تصویر زیر سلاح Blacker Bombard را مشاهده می فرمایید.

http://uploadtak.com/images/y8978_Blacker_Bombard.jpg

و همچنین سلاح خارپشت در سال 1943 جایگزین Squid و Limbo در نیروی دریایی سلطنتی شد.ایالات متحده نسخه راکتی سلاح خارپشت و سپس نوع آلفای این سلاح را به عنوان یک جایگزین برای این سلاح تولید کرد و این سلاح تا پایان جنگ سرد در خدمت نیروی دریایی ایالات متحده باقی مانده و بعد ها یا نوع پیشرفته تر ASROC جایگزین شد.از سال 1949، یک کپی از سلاح خارپشت در اتحاد جماهیر شوروی به نام MBU-200 ساخته شد و در سال 1956 به مدل MBU-600 با برد افزایش یافته به حدود 600 متر ارتقا یافت.
http://uploadtak.com/images/s1536_WAMUS_Hedgehog_Nethe.jpg


در اوایل این سلاح مثل خمپاره توپی و یا توپی تکه تکه،برای استفاده در پیاده نظام ساخته شد ولی بعد ها با تغییر طراحی بشکل سر جنگی توپی شکل که بوسیله یک میله که به آن وصل بود پرتاب میشد مورد استفاده قرار گرفت . این سلاح برای اولین بار بصورت مدل Blacker که در بالا ملاحضه کردید ساخته و بعد تا نسخه ی ضد تانک PIAT مورد استفاده قرار گرفت.
طرح استفاده توسط نیروی دریایی با همکاری شرکت MIR تحت نظر سرگرد Millis Jefferis که طراحی Blacker را هم برای ارتش به ارمغان آورده بود ساخته شد. شلیک به هدف توسط این سلاح به شکل یک پرتاب مدور یا بیضوی از حدود 100 فوت (30 متری) تا حدود 250 متری صورت می گرفت . شلیک توسط این سلاح در اوایل بصورت ثابت اما بعد ها مجهز به ژیروسکوپ تثبیت کننده شد.

http://uploadtak.com/images/d5771_Hedgehog_antisubmari.jpg

این سلاح با 4 "گهواره"،که در هر یک 24 عدد از آن را داشت به صورت متوالی شلیک می شد و باعث بهت دشمن از شدت آتش می شد. این مزیت سبب استفاده گسترده در ناو ها شد و از آنجایی که نیاز به وجود محوطه ی اضافی بر روی عرشه ناو را نداشت و به راحتی می شد به مکان مناسب در یک کشتی منتقل کرد و همچنین بارگیری مجدد این سامانه به حدود 3 دقیقه می رسید. معمولا تعداد 24 عدد از این سلاح برای از کار انداختن یک ناو کافی بود و برای زیر دریایی های دشمن هم 1 تا 2 عدد از سلاح خارپشت می توانست مرگبار باشد که در بیشتر مواقع هم این تعداد کافی بودالبته اینها همه در صورتی بود که زیر دریایی قبل از رفتن به عمق توسط ناو شکار می شد و در عمق بالای 20 متر این سلاح تقریبا کارایی خود را از دست می داد.

http://uploadtak.com/images/v8121_WAMBR_Hedgehog_North.jpg

در آغاز خارپشت رکورد قابل قبولی نداشت و تقریبا 7٪ درصد از حملات به نتیجه می رسید اما بعد ها بهترین نرخ غرق کردن ناو ها به حدود 25٪ رسید و شش زیردریایی ژاپنی آن هم در ماه مه سال 1944 توسط همین سلاح نابود شد که رکوردی بینظیر به حساب می آمد.

http://uploadtak.com/images/s3773_hedgehogmortar.jpg
http://uploadtak.com/images/t566_WAMUS_Hedgehog_sketc.jpghttp://uploadtak.com/images/h4426_Hedgehog_ASW_project.jpgویژگی های عمومی این سلاح


ویژگی :ضد ناو و کشتی و ضد زیر دریایی

سازنده: انگلستان

سابقه خدمت:از 1942 تا ؟(نامشخص)

اپراتور: نیروی دریایی سلطنتی انگلستان

طراحی : 1942

کالیبر: 7 (178 میلی متر) + تعداد 24 عدد در هر گهواره

وزن: 65 پوند (29 کیلوگرم)

قطر مرمی : 7.2 اینچ (183 میلی متر)

طول: 3 فوت 10.5 (1،181 میلی متر)

سر جنگی: 30 پوند (14 کیلوگرم) TNT و یا 35 پوند (16 کیلوگرم) Torpex (نوعی ماده ی منفجره)

برد: حدود 250 یارد (230 متر)

سرعت فرو رفتن در آب : 22 تا 23.5 فوت در ثانیه (6.7 تا 7.2 متر در ثانیه)

فیوز: تماسی با شدت انفجار بالا

بارگذاری مجدد: 3 دقیقه
طبقه بندی: متفرقه، 
برچسب ها: سلاح موثر خارپشت Hedgehog، خار پشت، سلاح، ضد ناو و کشتی، ناو، MBU-200، اتحاد جماهیر شوروی، .ایالات متحده، Squid و Limbo، Blacker Bombard، جنگ جهانی دوم، نیروی دریایی سلطنتی انگلستان، پرتو افکن ضد زیردریایی، جنگ افزار، WORLDARMY، WORLDARMY.MIHANBLOG.COM،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه
iner.start();