تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - آشنایی با اسلحه تک تیرانداز M82A1


مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 28 شهریور 1392
http://uploadtak.com/images/e3664_M82A1.jpg

اسلحه M82A1 یکی از عجیب ترین سلاح هایی است که تا به حال ساخته شده است. این سلاح نیمه اتوماتیک طولی معادل ۵۷ اینچ معادل ۱۴۳ سانتی متر و وزنی در حدود ۱۵ کیلوگرم دارد که بزرگترین و سنگین ترین سلاح دوربین دار در جهان است. طول لوله آن ۲۹ اینچ معادل ۷۲ سانتی متر است و کالایبر آن هم ۵۰ صدم یا همان ۷ / ۱۲ میلیمتر ، معادل نیم اینچ است !! در هر خشاب این سلاح نیز ۱۰ فشنگ جای می گیرد.

این سلاح دوربین دار نه تنها سربازان پیاده را شکار می کند بلکه سربازانی که در داخل یک نفر بر زرهی نشسته اند و با خیال راحت مسیرشان را طی می کنند از تیر های ۷ / ۱۲ میلیمتری این سلاح در امان نیستند !!! یک تک تیر انداز مسلح به سلاحی چون سیمونوف تنها می تواند به شکار سربازان مشغول شود اما تک تیر اندازی که از این سلاح استفاده می کند می تواند سربازان داخل یک نفر بر APC را شکار کند یا می تواند با یک تیری که به سمت کاپوت و موتور یک خودروی غیر زرهی ارتشی مانند جیپ می زند آن را از حرکت باز دارد چون تیرهای این سلاح نه تنها بدنه یک نفر بر زرهی بلکه موتور یک جیپ را نیز سوراخ می کند... تیر این سلاح کلاه خود فلزی یک سرباز را هم به راحتی هم در ورود و هم در خروج سوراخ میکند و آن طور که تخمین زده می شود می تواند از فاصله نزدیک ۵ و از ۷۰۰ متری ۳ سرباز را که پشت هم ایستاده و جلیقه ضد گلوله سنگین نیز پوشیده اند را با یک تیر بزند و از بدن شخص آخر نیز خارج شود . یعنی اگر یک نفر دیگر به آمار اضافه کنیم او نیز به حتم جزو کشته شده ها قرار می گیرد با این تفاوت که گلوله در بدن شخص آخر جا خوش می کند. (خدا را شکر که از زره تانک عبور نمی کند وگرنه نسل سلاح هایی مانند آر پی جی یا اریکس یا تاو را از زمین بر می داشت !!! )
علت این قدرت بی حد و نساب را فقط در کالیبر بزرگ و طول پوکه زیاد و به خصوص باید در مرمی های اورانیومی این سلاح دانست که از فاصله نزدیک می تواند حتی نفر بر را از کار بیندازد... نه تنها از بدنه آن عبور کند بلکه پس از آن ما بقی نیرویش را بر سر کچل موتور دیزلی آن خالی کند و با یک تیر نا قابل یک نفر بر زرهی را از کار بیندازد...

http://uploadtak.com/images/b9636_barret.jpg
 با وجود مشخصاتی که ذکر شد این سلاح چندان در ماموریت ها توسط تک تیر اندازان استفاده نمیشود زیرا وزن و طول زیاد این سلاح دو تا از با ارزش ترین ویژگی هایی که یک تک تیر انداز باید داشته باشد یعنی سرعت و استتار را از وی میگیرد و در ضمن یک سرباز با توجه به وزنی که میتواند حمل کند با داشتن این سلاح به اضافه وسایل معمول خودش جای چندانی برای مهمات این سلاح باقی نمی ماند و این سلاح برای تک تیر اندازی که می خواهد در یک ماموریت شلوغ شرکت کند بدون استفاده می ماند.

http://uploadtak.com/images/o478_m82barret50cal.jpg
 این اسلحه مخوف می تواند سربازان دشمن را از فاصله 1800 متری نا کار کند و صد البته از آن برای ساقط کردن هلیکوپترهای دشمن نیز بهره می جویند.
یکی از ویژگی های برجسته این سلاح قابلیت استفاده از آن به نحو احسن در گروگان گیری ها و به قول خود آمریکایی ها Hostage situation است. زیرا بارها پلیس ویژه این کشور پس از نا امیدی در کسب نتیجه دلخواه و راضی کردن گروگان گیرها با بهره از دوربین مادون قرمز و مهمات مخصوص و تقویت شده این سلاح گروگان گیر بیچاره را از بیرون و از پشت دیوارهای ساختمان زده اند !!!

http://uploadtak.com/images/e7523_m82a1.jpg
حال کمی برگردیم به تک تیر انداز (کتف آهنی) که این سلاح را شلیک می کند که با استفاده از تدابیر فنی که در این سلاح استفاده شده ... لگد این اسلحه تا حد زیادی کاهش یافته و نرمتر و در مدت زمان بیشتری انرژی حاصل از شلیک را بر تیر انداز وارد می کند. در یکی از سایت ها یک تک تیر انداز آمریکایی گفته بود که هدف یاب یا همان نفر دوم تک تیر انداز که در کنار او هدف را و فاصله و ... را مشخص می کند بیشتر از آن لگدی که تیر انداز را آزار می دهد ... خود بر اثر انفجار گلوله....صدای به وجود آمده و موج و گاز خروجی از سلاح آزار می بیند.( در نوک لوله این اسلحه قطعه ای نصب شده که بخش اعظمی از گاز باروت را از دو طرف چپ و راست نوک لوله سلاح خارج می کند و بخش اعظمی از موج و صدا و گاز داغ این سلاح نه به سمت جلو بلکه به سمت سرباز هدف یاب می رود... جالب است بدانید که کمترین میزان موج و صدای شلیک به تیر انداز می رسد...مثلا اسلحه کلاشنیکوف یا هر سلاح دیگر.... وقتی با آن شلیک می کنید ... صدا را بسیار کمتر از حدی می شنوید که نظاره گر شلیک هستید... )

http://uploadtak.com/images/c5221_m82a1_2.jpg
 تاثیری که گلوله های این سلاح بر روی بدن می گذارد واقعا وحشتناک است ... مرمی های نوک تیز یا FMJ موجود برای این سلاح به غیر از مواردی که تا به حال گفته شد... جراحات بسیار وخیمی ایجاد می کند و نسوج داخلی را پاره کرده و در هم میپیچاند
اما گلوله های JHP یا Jacket Hollow Point موجود برای این سلاح دارای مرمی های سر صاف است که سوراخی نیز نوک مرمی دارد.... این ویژگی ... قابلیت نفوذی بی حد و حساب این سلاح را بسیار کاهش می دهد... و دیگر توانایی سوراخ کردن نفر بر و غیره را نخواهد داشت.... اما در برخورد با یک انسان حفره ای به اندازه یک نعلبکی در ورود به بدن ایجاد می کند و در خروج در ناحیه ای بسیار پهن....به اندازه یک بشقاب غذا خوری امعاء و احشاء و گوشت و استخوان را به بیرون می پاشاند!! یعنی بدون توجه به وضعیت هدف تک تیر انداز می تواند با اطمینان بگوید Confirmed Kill
http://uploadtak.com/images/i2297_images.jpg
 کشور سازنده : ایالات متحده آمریکا
سال ساخت : 2002 میلادی
کالیبر : 99×12.7 م م
سیستم عملکرد : بازگشت سریع به حالت شلیک
وزن : 12.8 کیلوگرم
طول : 1448 م م
طول لوله : 737 م م
خشاب: ظرفیت تا 10 تیر اما بهترین عملکرد در 8 تا 9 تیر بیان میشود
وزن خشاب 10 تیر : 1.87 کیلو گرم
وزن خشاب 8 تیر : 1.64 کیلو گرم
قدرت برخورد گلوله : 15,582 ژول
سرعت اولیه : 854 متر بر ثانیه
برد این سلاح تا 7 کیلومتر میرسد اما بهترین برد برای تاثیر 2 کیلومتر میباشد.طبقه بندی: تسلیحات انفرادی، 
برچسب ها: تک تیر، اسلحه، اسلحه تک تیر انداز، جنگ افزار، Jacket Hollow Point، دوربین مادون قرمز، نفر بر APC، سیمونوف، اسلحه M82A1، نفر بر زرهی، worldarmy، worldarmy.mihanblog.com،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه