تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - تانک های ژوزف استالین


مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 28 شهریور 1392 

تانک IS2 که معادل Iosif Stalin می باشد و گاهی اوقات نیز با نام JS و یا Joseph Stalin می باشد ، در جریان جنگ جهانی دوم توسط شوروی به تولید رسید.

این تانک که در رده تانک های سنگین وزن دسته بندی می شد به منظور مقابله با تانک های سنگین پانژر آلمانی به تولید رسیده بود و شوروی در جریان جنگ جهانی دوم از تانک های T34 استفاده می کرد. این تانک ها در برابر تانک های سنگین پانژر آلمانی حرفی برای گفتن نداشتند . به خصوص اینکه در جریان جنگ جهانی دوم تانک های T34 شوروی به صورت انبوه توسط توپ های ضد تانک فلک 88 شکار می شدند. از این رو در خلال جنگ جهانی اول شوروی به فکر تولید یک تانک سنگین وزن با حفاظت زرهی بالا افتاد. نمونه های اولیه این تانک که با نام IS 1 و یا KV شناخته می شدند ، در اواخر سال 1940 روانه میدان شدند. این تانک در عمل تانک بسیار ضعیفی از کار در آمد. چرا که دارای زرهی ضعیف و ناکارآمد و قدرت تحرک پایین بود. همچنین تسلیحات این تانک بسیار ضعیف و ناکارآمد بود. از این رو تولید این نمونه در همان سال متوقف شد.

تانک KV 1تانک KV 2تانک KV 2 غنیمت گرفته شده توسط آلمانی ها
پس از لغو شدن طرح تولید تانک IS 1 شوروی شروع به ارتقاء قابلیت های تانک IS 1 کرد . در اوایل سال 1943 نخستین نمونه های این تانک وارد میدان شد. تانک جدید شوروی که با نام ژوزف استالین 2 نامگذاری شده بود ، وارد میادین نبرد شد و در عمل موفقیت های بسیاری به دست آورد. هر چند این تانک نسبتا دیر وارد میدان نبرد شد ولی در همان مدت محدود و تعداد محدودی که تولید شد توانست قابلیت های خود را به خوبی نشان دهد. در جریان پیشروی شوروی به سمت آلمان از این تانک ها به عنوان تانک پیشرو استفاده می کردند. این تانک ها به خوبی قادر بودند که تسلیحات ضد تانک آلمانی را که در مسیر تانک های شوروی کمین کرده بودند را شناسایی و منهدم کنند. این تانک ها به راستی تانک های آلمانی را به ستوه آورده بودند ، چرا که هر یک از این تانک ها به تنهایی قادر به مقابله با چندین تانک تایگر آلمانی بودند.

تانک IS 2 در مرز آلمان و لهستان
این تانک مجهز به یک توپ سنگین 122 میلیمتری بود. توجه کنید که اکثر تانک های جنگ جهانی دوم دارای توپ های 70 الی 88 میلیمتری بودند . به عنوان مثال تانک شرمن آمریکایی دارای یک توپ 75 میلیمتری بود. تانک تایگر آلمانی دارای توپ 88 میلیمتری بود. درحالیکه این تانک دارای توپ سنگین 122 میلیمتری بود. همچنین میزان مقاومت زرهی این تانک نیز معادل 190 میلیمتر بود. در حالیکه تانک های متوسط آن دوره به طور متوسط دارای 60 میلیمتر زره بودند. همچنین این تانک دارای 40 کیلومتر بر ساعت سرعت بود.

تانک ژوزف استالین 2

تانک ژورف استالین 2 در تابستان 1943 در جریان نبرد کورسک وارد میدان شد و کمی پس از ورود این تانک به میدان جنگ ، شوروی به مرور بر المان پیروز شد و تانک های آلمانی دچار تلفات سنگینی شدند. در سال 1944 مدل IS 3 و در سال 1945 نیز مدل IS 4 این تانک نیز ساخته شد. این تانک نقش موثری در پیشروی و فتوحات شوروی در جریان جنگ جهانی دوم داشت. با پایان یافتن جنگ جهانی دوم کار به روز رسانی این تانک نیز ادامه یافت و مدلهای جدید و بهینه شده از این تانک نیز ارائه شد. این تانک یکی از تانک های اصلی شوروی در جریان جنگ سرد به شمار می رفت. نمونه های بهینه سازی شده این تانک در اوکراین و بلاروس موضع گرفته بودند و آماده بودند تا در صورت بروز جنگ موهوم سرد به سمت اروپای غربی سرازیر شوند.

تانک های بهینه سازی شده ژوزف استالین


طبقه بندی: دانستنی هایی از علوم نظامی و جنگ افزار،  تانک، 
برچسب ها: تانک های ژوزف استالین، تانک های روسی، جنگ جهانی دوم، تانک های غینمت برداشته شده، تان، جنگ جهانی، استالین، جوزف استالین، ماشین زرهی، نبرد کورسک، تانک شرمن آمریکایی، توپ سنگین 122 میلیمتری، تسلیحات ضد تانک آلمانی، تانک KV 2، توپ های ضد تانک فلک 88، تانک های T34، تانک های سنگین پانژر آلمانی، شوروی، Iosif Stalin، تانک IS2، جنگ افزار، worldarmy، worldarmy.mihanblog.com،
ارسال توسط مهدی یحیی خانی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه