تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - موشک ضد تانک بومبار bombar


مرتبه
تاریخ : سه شنبه 5 شهریور 1392
http://uploadtak.com/images/p757_13736251745779.jpg


موشک بومبار یک موشک مدرن ضدتانک است که ظاهرا” صربستان بر اساس موشک فرانسوی- کانادایی اریکس تولید کرده است. بومبار] در انگلیسی بامبِل بی( به معنی زنبور عسل پشمالو) خوانده می شود[ یک سامانه موشکی کوتاه برد با هدایت سیمی است که یک نفر می تواند آن را حمل کرده، علیه اهداف زمینی بکار بگیرد. این موشک به واسطه استفاده از حسگرهای ماتریسی CCD ، رایانه سریع پردازنده تصویر و الگوریتم قدرتمند ردگیر و تشخیص موشک در برابر اخلالگرهای الکترونیک مصون است. در مرکز ثقل موشک یک سامانه کنترل بُردار رانش مستقیم با قدرت مانور بالا تعبیه شده است . موشک دو موتور مجزای مخصوص پرتاب و پرواز دارد که به واسطه وجود موتور پرتاب ، شلیک به نرمی صورت می گیرد و موتور پرواز نیز موجب حصول رانش و سرعت پرواز بالا در مدت زمان کوتاه تا حداکثر برد می شود. آنتن سمت نمای CCD و رایانه هدایت درون مجموعه پرتاب محافظت بسیار خوبی در برابر اختلالات بوجود می آورند. قسمت های اصلی سلاح از مواد غیرفلزی ، پلاستیک یا آلیاژهای فلزی سبک ساخته شده اند که در نتیجه سلاح سبک وزن است.

توسعه
منشاء توسعه بومبار نامشخص است ؛ هر چند گزارشها دلالت بر آن دارند که این موشک شبیه موشک اریکس، محصول شرکت فرانسوی ائرواسپیشیال ماترا می باشد. اما نکته قابل تعمق آنکه این شرکت هرگز اطلاعات و داده های فنی مربوط به اریکس را در اختیار صربسان یا یوگسلاوی سابق نگذاشته است.

سیستم سلاح
سامانه موشکی بومبار یک سامانه کوتاه برد ضدتانک است که یک تیم دونفره آن را بکار می گیرند؛ به این ترتیب که یکی از این دو نفر ۲ یا ۳ فروند موشک اضافی را حمل می کند. نشانه روی و پرتاب موشک را یک نفر انجام می دهد که می تواند از روی شانه تا حداکثر فاصله ۳۰۰ متر یا فراتر از این برد از روی سه پایه باشد.

هدف اصلی طراحی موشک انهدام نسل کنونی و آتی تانکهاست اما اهداف دیگر نظیر استحکامات میدانی نیز مورد حمله قرار می گیرند. موشک با بهره گیری از تکنیک های فرمان به خط دید نیمه خودکارSACLOS) هدایت می شود. سیستم سلاح بومبار متشکل از مجموعه پرتاب، موشک و سه پایه است.

مجموعه پرتاب مشتمل بر مجموعه رایانه هدایت، آنتن سمت نما و دوربین(SLGC)، جعبه اتصال که موشک را به مجموعه پرتاب متصل می کند، دستگیره آتش با دکمه چکاننده و ضامن ایمنی و همچنین دوربین حرارتی مخصوص پرتاب در شب می باشد. دوربین تلویزیونی با کمک یک مدار الکتریکی هیبرید موشک در دو ثانیه اول شلیک با سامانه هدایت و ردگیر هماهنگ میشود.

موشک درون لوله حمل- پرتاب از جنس فایبرگلاس با الیاف فیلامنت آببندی می شود. ویژگی موشک برخورداری از قابلیت پرتاب نرم است که حاصل کاربرد خرج پرتاب- که موشک را به بیرون از لوله پرتاب می کند- و موتور پرواز است که در نتیجه پس زنی و اثر شلیک کمی دارد.

کاربران: صربستان و عراق


طبقه بندی: تسلیحات انفرادی،  موشک های بالستیک .کروز و...، 
برچسب ها: موشک ضد تانک بومبار bombar، موشک، کوشک ضد تانک، دوش پرتاب، موشک بومبار، موشک مدرن ضدتانک، موشک فرانسوی- کانادایی اریکس، سامانه موشکی کوتاه برد با هدایت سیمی، عراق، سامانه موشکی بومبار، صربستان، جنگ افزار، worldarmy، worldarmy.mihanblog.com،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه