تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - آژانس کارآگاهی ملی Pinkerton ، چشم هایی که هیچ وقت نمیخوابند


http://uploadtak.com/images/g2946_pinkertonlogo15B25D.jpgآژانس کارآگاهی ملی Pinkerton که به اختصار آنرا پینکرتون ها (Pinkertons) مینامیدند و در حال حاضر با نام سرویس دولتی پینکرتون شناخته میشود ، در سال 1850 توسط آلن پینکرتون ، کارآگاه و جاسوس آمریکایی-اسکاتلندی که در جریان جنگ داخلی آمریکا بصورت فعالانه شرکت داشت، در آمریکا تاسیس شد. بیشتر شهرت این آژانس مرهون کشف و خنثی کردن توطئه ی ترور آبراهام لینکلن در بالتیمور در فوریه ی 1861 است که شخض آلن پینکرتون نقش کلیدی در تیم حفاظت وی در طول سفر بر عهده داشت. در پی این موفقیت ، پینکرتون به عنوان آژانس اصلی اطلاعات اتحاد در جنگ داخلی منصوب گردید.

اما وظایف این آژانس بسیار فراتر از حفاظت فیزیکی افراد مهم و تحقیق پرونده های جنایی بود، آژانس پینکرتون نقشی را ایفا کرد که سالها پس از آن، پلیس گشتاپو در نظام اقتصادی فاشیستی آلمان و ایتالیا برعهده داشت. در انتهای قرن 19 و قرن بیستم و در طول سالهای پس از انقلاب صنعتی  و کند شدن روند رشد صنعت و از طرف دیگر سر بر آوردن جنبش های کارگری، این آژانس با سیاست مشت آهنین و بصورت فعالانه وظیفه ی چرخاندن چرخ های صنعت به هر شکل ممکن را داشت. از جمله وظایف برعهده گرفته شده توسط این آژانس که از طرف سرمایه داران محول میشد میتوان به نفوذ در اتحادیه های کارگری، تامین نیروی حفاظتی برای کارخانه ها ، بیرون نگه داشتن فعالان اتحادیه های کارگری از محیط کارخانه ها، شکستن اعتصابات کارگری و سازماندهی جوخه های فشار (Goon Squad) برای سرکوب اتحادیه های کارگری و ترساندن کارگران و همچنین به خشونت کشاندن تظاهرات های کارگری جهت توجیه سیاست های سرکوب گرانه توسط صاحبان کارخانه ها اشاره کرد.

آژانس کارآگاهی پینکرتون در طول حیات خود در بسیاری از حوادث دوران جنبش های کارگری نقشی فعال داشت. در اوایل 1890 ، نیروی فعال این آژانس به 2000 نفر و ماموران ذخیره ی آن به 30000 نفر گسترش یافتند که باعث غیرقانونی اعلام شدن این آژانس توسط ایالت اوهایو بدلیل امکان استفاده از آنها در نقش "ارتش خصوصی" شد. این روند گسترش تا جایی ادامه یافت که در اوج قدرت ، تعداد ماموران استخدام شده توسط آژانس پینکرتون از ارتش ایالات متحده بیشتر بود . اعتصاب بزرگ راه آهن سال 1877 آمریکا که بصورت هماهنگ بین مریلند ، پنسیلوانیا ، ایلیونویز و میسوری که در پی کاهش چند باره ی دستمزد کارگران توسط شرکت راه آهن اوهایو و بالتیمور انجام شد تا جایی پیشرفت که علاوه بر نیروهای آژانس پینکرتون، هنگ ششم گارد ملی آمریکا نیز برای متوقف کردن اعتصاب بسیج شد.

http://uploadtak.com/images/e121_Homestead_riot_harpe.jpg

ماموران Pinkerton در اعتصابات Homstead

در اعتصاب فولاد Homstead سال 1892 که دومین حادثه ی جدی در تاریخ کار آمریکا بشمار میرود، با به نتیجه نرسیدن مذاکرات، اتحادیه ی کارگری توسط کارخانه ی فولاد کارنگی بی رسمیت شناخته شد و با سیم خاردار و برج های مجهز به آب پاش ، کارخانه تبدیل به یک زندان برای کارگران آمریکایی گردید. با ورود صدها نیروهای امنیتی مسلح آژانس پینکرتون به منطقه ی تحت محاصره ی کارخانه و درگیری های شدید بین کارگران و این آژانس ، 7 نیروی این آژانس کشته و پینکرتون مجبور به اعلام تسلیم گردید اما با رسیدن قوای کمکی و "اعتصاب شکنان" (کسانی که برای ادامه ی کار کارخانه در هنگام اعتصاب کارگران استخدام میشدند) تحت حفاظت 4000 نیروی تازه نفس دولتی و آژانس پینکرتون قرار گرفتن شهر زیر حکومت نظامی ، حمایت ها برای اعتصاب کاهش یافت و دست آخر ، اتحادیه ی کارگری اعلام پایان بدون شرط اعتصاب را اعلام کرد.

نبرد کوهستان Blair سال 1921 یکی دیگر از حوادثی بود که نقش پینکرتون در آن مشاهده میشود، این حادثه که جدی ترین در طول تاریخ کارگری آمریکا تاکنون و بزرگترین اعتراض داخلی از زمان جنگ داخلی آمریکا بشمار میرود . در دهه های 1880، صاحبان کمپانی ذغال سنگ در ویرجینای شرقی اقدام به تاسیس شهری برای اسکان کارگران جهت استخراج منابع تازه کشف شده ی معدن در کوهستان بلیر کردند که از همان زمان ، کارآگاهان آژانس های خصوصی از جمله پینکرتون و بالدوین-فلتز (Baldwin-Felts) را برای دور نگه داشتن اتحادیه از این شهر استخدام نمودند. در طول این دوره تا 1921 ، کمپانی ذغال سنگ به هر اقدامی از جمله قراردادن فعالان اتحادیه کارگری در لیست سیاه ، راندن آنها از خانه شان و ... برای جلوگیری از گسترش اتحادیه دست زدند.

http://uploadtak.com/images/w945_Blair_Mountain_Fight.jpg

نبرد کوهستان Blair

با ورود نیروهای آژانس خصوصی فتلز ، تنش ها بین فعالان کارگری و انها بالا گرفت و مشاجره ای با حضور شهردار بین سید هاتفیلد (از اتحادیه کارگری) و آلبرت فلتز به سرعت به درگیری و شلیک گلوله منجر شد ، کشته شدن فلتز و 9 نفر دیگر در این درگیری که به "قتل عام ماتوان" معروف شد. منجر به دستگیر شدن هاتفیلد گردید. دادگاه این فرد در 1 آگوست 1921 تشکیل شد اما به محض ورود او به دادگاه ، 3 مامور آژانس فلتز او را به ضرب گلوله کشتند. این قتل منجر به موجی از خشونت توسط کارگران گردید و اوضاع بشدت ناپایدار گردید. جنگ بین 10000 کارگر مسلح و 3000 نفر از پلیس ایالتی و آژانس های کارآگاهی آمریکا منجر به کشته شدن حداقل 200 تن گردید و تنها با مداخله ی ارتش آمریکا ، جنگ پایان یافت. 985 نفر از فعالان کارگری متهم به خیانت و قتل شدند و اتحادیه ی کارگری بخش اعظم اعتبار خود را از دست داد.

یکی دیگر از سوابق پینکرتون در ماجرای قتل اسرار امیز استونبرگ ، فرماندار ایالت ایداهو توسط بمب در بیرون خانه اش بود. در پی این قتل و بر عهده گرفتن پرونده توسط آژانس پینکرتون ، هری اوکارد، فعال کارگری توسط پلیس ایالتی دستگیر و زیر تهدید اعدام ، اعتراف نامه ی 64 صفحه ای مبنی بر ترور استونبرگ بدستور مقامات بالای اتحادیه ی کارگری، چارلز مویر را امضا کرد.

در تحقیقات گسترده و جنجال برانگیزی که در سال 1936 توسط "کمیته ی کار و آموزش و تحقیق درباره ی نقض آزادی بیان و حقوق کارگران" (به اختصار کمیته ی La Follette) از 5 آژانس کارآگاهی بزرگ ایالات متحده انجام شد. جزییات تکان دهنده از فعالیت این آژانسها منتشر گردید که خشم عمومی مردم آمریکا از صنعت "ضداتحادیه" را برانگیخت. هرچند که این آژانسها در جریان تحقیقات بسرعت در حال از بین بردن مدارک و اسناد خود بودند. اما مدارک بدست آمده توسط کمیته "آنقدری بود که یک تصویر کلی از وقایع را بدست دهد"

در پی این اسناد، فعالیت های این آژانس برای مقابله با اتحادیه های کارگری از جمله "نفوذ در هر اتحادیه ی کارگری فعال در ایالات متحده" توسط لشگر 1300 نفری جاسوسان برملا گردید. در گزارش کمیته آمده است "جاسوسی بهترین و موثرترین روش مدیریت برای جلوگیری از تشکیل اتحادیه های قدرتمند بود، در جایی که (اتحادیه) جای پای محکمی کسب میکند آنرا تضعیف میکنند و هنگامی که قدرت کسب میکند ، آنرا خرد میکنند"

http://uploadtak.com/images/c2416_22002r5B15D.jpg

روسای شرکت های کارفرمای pinkertons در کمیته ی La follette

در نتیجه ی تحقیقات این کمیته پس از سه سال ، در 1939 قوانین در ممنوعیت فعالیت های ضد اتحادیه ای از جمله شکستن اعتصابات ، استفاده از تسلیحات برای کنترل کارگران و ... وضع شد که هرچند بر طبق نظر منتقدان، فاقد قدرت کافی برای مانع فعالیت ضد اتحادیه ای شرکتها بوده است. آژانس پینکرتون پس از این وقایع و خشم عمومی جامعه ، دامنه فعالیت های علنی خود برای مقابله و کنترل کارگران را کاهش داد. از طرف دیگر فعالیت های کارآگاهی و جنایی این آژانس نیز با تغییرات سیستم قضایی و امنیتی آمریکا و ظهور دفتر تحقیقات فدرال (FBI) رو به افول گذاشت و آژانس به وظایف حفاظت فیزیکی روی آورد تا جایی که عبارت "کارآگاهی" از نام آن حذف گردید.

آژانس پینکرتون در سال 2003 با دفتر رقیب خود ، آژانس کارآگاهی ویلیام برنز ادغام به "سرویس دولتی پینکرتون" تغییر نام و تحت نظر شرکت امنیتی سوئد (Securitas) قرار گرفت ، عمده ی فعالیت های علنی این آژانس در حال حاضر در بیش از 100 کشور جهان ، تحقیقات جنایی و مشاوره میباشد. هرچند نام Pinkerton از آن زمان همواره با فعالیت های خونبار و سرکوبگرانه ی ضد اتحادیه های کارگری پیوند خورده است.

منابع :
http://en.wikipedia...._Investigations
http://en.wikipedia....omestead_Strike
http://en.wikipedia....lette_Committee
http://books.google....nkerton&f=false
http://www.pinkerton.com/history


طبقه بندی: سازمان های امنیتی-اطلاعاتی وجاسوسی، 
برچسب ها: آژانس کارآگاهی ملی Pinkerton، چشم هایی که هیچ وقت نمیخوابند، سازمان اطلاعاتی، سازمان جاسوسی، Pinkerton، سرویس دولتی پینکرتون، کارآگاه و جاسوس آمریکایی-اسکاتلندی، پلیس گشتاپو، نظام اقتصادی فاشیستی آلمان و ایتالیا، اعتصاب فولاد Homstead، Baldwin-Felts، نبرد کوهستان Blair، فعالیت ضد اتحادیه ای شرکتها، FBI، جنگ افزار، worldarmy، worldarmy.mihanblog.com،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه