مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 17 مرداد 1392
http://uploadtak.com/images/l4173_rim116ram01.jpg

سیستم  ""RAM RIM-116 Rolling Airframe Missile یک سیستم دفاع موشکی سبک، لیزری، هدایت از داخل و سطح به هواست که در نیروی دریایی کشورهای آلمان، ایالات متحده، یونان، کره و مصر مورد استفاده قرارگرفته‌است. این سیستم در واقع یک سیستم دفاع نقطه‌ای است که جهت مقابله با موشک‌های کروز ضدکشتی طراحی شده‌است. علت نامگذاری سیستم به Rolling Airframe Missile این است که موشک شلیک شده جهت پایایی در مسیر حرکت، حول محور طولی خود می‌چرخد.
گونه‌ی قابل نصب در عرشه‌ی این سیستم لانچر Mk-49 است که دارای 21 مقر شلیک است و وزنی حدود 8/5 تن دارد. گونه‌ی اصلی این سیستم جهت هدف‌گیری و شلیک نیازمند اتصال به سامانه‌ی دفاعی شناور است و نمی‌تواند با استفاده از حسگرهای خود اقدام به رهگیری هدف کند. در شناورهای ایالات متحده این سیستم به سامانه‌ی دفاعی شناورها و سیستم AN/SWY-2 متصل است.
ساخت و توسعه‌ی سیستم RIM-116 در ابتدا توسط شرکت General Dynamics و در ژولای 1976 تحت یک قرارداد بین آلمان غربی و دانمارک آغاز شد. (امتیاز بخش موشکی شرکت General Dynamics بعدها توسط شرکت Hughes Aircraft خریداری شد و در حال حاضر بخشی از شرکت Raytheon است.) بعدها دانمارک از معاهده خارج شد و نیروی دریایی ایالات متحده به عنوان طرف دوم قرارداد جای دانماک را گرفت. اولین سری از این سیستم تحت عنوان FY85 در 14 نوامبر 1992 در نیروی دریایی ایالات متحده و در ناو آبی‌خاکی USS Peleliu یا  LHA-5بکارگرفته شد. نیروی دریایی ایالات متحده در نظر دارد تعداد 1600 موشک RAM و 115 لانچر را در تعداد 74 شناور خود استفاده‌کند. پیش از این RIM-116 در تعداد زیادی از شناورهای نیروی دریایی ایالات متحده و 30 فروند از شناورهای نیروی دریایی آلمان بکاررفته‌بود. علاوه‌براین از این سیستم در تمامی کشتی‌های جنگی نیروی دریایی آلمان از جمله رزم‌ناوهای جدید کلاس Braunschweig (دو سیستم در هر رزم‌ناو) استفاده‌ خواهد‌شد. نیروی دریایی یونان نیز از این سیستم در شناورهای جدید کلاس VITA خود استفاده کرده و کره‌ی جنوبی نیز در نظر دارد در ناوشکن‌های KDX-2 و KDX-3 خود و همچنین در پروژه‌ی LPX از این سیستم استفاده‌کند.
گونه‌ها
Block 0
این گونه که نام دیگر آن RIM-116A است توسط ایالات متحده استفاده می‌شود. این گونه در واقع نوع اصلی سیستم‌های RAM است که بر اساس سیستم موشک‌های ضدهوایی AIM-9 Sidewinder (تشکیل شده از یک راکت موتور، فیوز و سرجنگی) طراحی‌شده‌است. موشک‌های Block 0 در ابتدا دارای هدایت داخلی راداری بودند و براساس اطلاعات حسگرها به سمت هدف حرکت‌میکردند. اما بعدها سیستم هدایت گرمایی و رهگیر لیزری (مانند آنچه در موشک‌های FIM-92 Stinger وجود دارد.) به این موشک‌ها اضافه‌شد. در آخرین آزمایشات انجام شده دقت این موشک 95٪ برآورد شده‌است.
Block 1
گونه‌ی Block 1 یا RIM-116B نوع ارتقا یافته‌ی موشک‌های RAM است. در این ورژن از نوعی سیستم رهگیر لیزری استفاده شده که موشک را قادر می‌سازد تا موشک‌هایی را که هیچگونه سیگنال راداری از خود بروز نمی‌دهند را مورد هدف قراردهد. در این ورژن از سیستم راداری غیرفعالی که در Block 0 بکارفته‌بود نیز استفاده‌شده‌است.
HAS
در سال 1998 نیروی دریایی آلمان و ایالات متحده تصمیم به ارتقای این سیستم گرفتند به گونه‌ای که بتواند با سه گونه از واحدهای دشمن "HAS" کوتاه‌شده‌ی Helicopter, Aircraft, and Surface targets مقابله‌کند. تفاوت اساسی این موشک‌ها با موشک‌های Block 1 در بخش نرم‌افزاری است و با تغییر دادن این بخش می‌توان موشک را به  Block 1تغییر داد.
SeaRAM
سیستم SeaRAM در واقع گونه‌ی موشکی سیستم Phalanx CWIS است و قادر است همزمان با تعداد زیادی از انواع واحدهای دشمن مقابله کند. ساخت هر دو سیستم SeaRAM و Phalanx CWIS توسط شرکت Raytheon صورت گرفته‌است.
SeaRAM همانند Phalanx CWIS از یک بخش راداری ثابت استفاده‌می‌کند و دارای یازده سلول شلیک است و قادر است با استفاده از حسگرهای خود و بدون نیاز به اطلاعاتی از خارج اهداف خود را رهگیری کند. همانند Phalanx CWIS، SeaRAM
نیز قابلیت نصب در انواع مختلف شناورها را داراست.
http://uploadtak.com/images/k13_rim116ram03.jpg
خصوصیات Block 1
کاربرد: موشک سطح به هوا
سازنده: شرکت‌های Raytheon و Diehl BGT Defence
طول: 2780 میلیمتر
قطر: 127 میلیمتر
سرعت: بیش از دو ماخ
سرجنگی: 11.3 کیلوگرم
وزن شلیک: 73.5 کیلوگرم
برد: 7.5 کیلومتر
سیستم هدایتی: سه گونه؛ تنها لیزری، لیزری همراه با رادار بسامد رادیویی غیرفعال، لیزری یا رادار بسامد رادیویی غیرفعال
قیمت هر واحد: 444000 دلار
سال ورود به خدمت: 1992
http://uploadtak.com/images/c347_ramlaunchlha2saipan.jpg
http://uploadtak.com/images/w2958_rim116a_020321n9849w.jpg
http://uploadtak.com/images/s9596_621pxRIM116_Rolling_.jpg
http://uploadtak.com/images/g3615_707pxRIM116_Loading.jpg
http://uploadtak.com/images/f717_rim116ram04.jpg

منبع:میلیتاریطبقه بندی: پدافندهوایی-موشکی و راداری،  موشک های بالستیک .کروز و...، 
برچسب ها: سیستم دفاع موشکی RIM-116، سیستم دفاعی، دفاع، موشک، دفاع موشکی، سیستم دفاع موشکی، RAM RIM-116 Rolling Airframe Missile، سیستم دفاع موشکی سبک، نیروی دریایی کشورهای آلمان، ایالات متحده، یونان، کره، مصر، سیستم دفاع نقطه‌ای، موشک‌های کروز ضدکشتی، Rolling Airframe Missile، لانچر Mk-49، سیستم AN/SWY-2، سامانه‌ی دفاعی شناور، General Dynamics، نیروی دریایی ایالات متحده، Hughes Aircraft، ناو آبی‌خاکی USS Peleliu، کشتی‌های جنگی نیروی دریایی آلمان، رزم‌ناوهای جدید کلاس Braunschweig، شناورهای جدید کلاس VITA، ناوشکن‌های KDX-2 و KDX-3، Block 0، RIM-116A، موشک‌های ضدهوایی AIM-9 Sidewinder، موشک‌های FIM-92 Stinger، سیستم SeaRAM، سیستم Phalanx CWIS، Raytheon و Diehl BGT Defence، جنگ افزار، worldarmy، worldarmy.mihanblog.com،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه
iner.start();