تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - تفنگ تهاجمی FX-05 Xiuhcoatl ساخت مکزیک


مرتبه
تاریخ : سه شنبه 15 مرداد 1392
http://uploadtak.com/images/l4328_w778_FX05.jpg


تفنگ تهاجمی FX-05 Xiuhcoatl ( مارآتشین ) توسط صنایع نظامی DGIM مکزیک توسعه یافته و برای اولین بار در سال 2006 به نمایش عمومی درآمد . پیش از این تفنگ FX-05 به صورت محدود به تولید رسیده بود و به تعداد محدودی به خدمت نیروهای مسلح مکزیک در آمده بود . برنامه ریزی شده است که در سالهای آینده تفنگ FX-05 با کالیبر 5.56mm با تفنگ قدیمی HK G3 با کالیبر 7.62x51 که در خدمت نیروهای مسلح مکزیک میباشد جایگزین شود .
درحالی که تفنگ FX-05 شباهت بسیاری به تفنگ HK G36 ساخت آلمان دارد . سوء ظن ها درباره ی نقض قوانین حق امتیاز ساخت از طرف شرکت Heckler & Koch رد شده است و این تفنگ هیچ گونه ویژگی طراحی نسبت به G36 را ندارد و به اندازه ی کافی دارای تفاوت های داخلی است تا یک طرح مستقل در نظر گرفته شود اگر چه بدیهی است که طراحی آن به شدت تحت تاثیر طراحی تفنگ آلمانی قرار دارد . در حال حاضر FX-05 در در سه نسخه اصلی در دسترس است, تفنگ تهاجمی , ,کارابین و کاربین لوله کوتاه .

اسلحه هجومی FX - 05 دارای مکانیسم عمل از نوع فشار غیر مستقیم گاز یا همان (ROTARY BOLT ) می باشد و دارای یک سلکتور ( برگه ناظم آتش ) چند وضعیتی است . پیستون و کولاس در بالای لوله قرار دارند و انتهای کولاس به وسیله خرک های چند گانه به بولت اصلی اسلحه متصل می شود . گلنگدن اسلحه نیز در هر دو سمت اسلحه نصب می شود .
قنداق , بچه قنداق و قبضه تفنگ از پلیمر فشرده و مقاوم ساخته شده اند و همچنین خشاب ها دارای ساختاری از پلیمر شفاف می باشند . کلید انتخاب حالت ایمنی / آتش در هر دو سمت تفنگ در بالای قبضه ی تپانچه ای قرار گرفته است . FX-05 مجهز به ریل پیکاتینی در بالای گیرنده اسلحه می باشد و همچنین میتوان ترکیب دسته ی حمل و سایت اپتیکی متحرک و یا سایت نشانه گیری آهنی را بر روی آن نصب کرد . قنداق پلیمری آن قابل جمع شدن به سمت راست و همچنین طول آن قابل تنظیم می باشد .

http://uploadtak.com/images/k2688_s8711_FX05_family1.jpg

مشخصات :

کالیبر : 5.56x45 mm NATO
سیستم عملکرد : فشار غیر مستقیم گاز
طول کلی : 1087 میلی متر (قنداق باز) و یا 887 میلی متر ( قنداق تاشده )
عرض : 56 میلی متر
وزن : 3.89 کیلوگرم
نرخ آتش : 750 گلوله بر دقیقه
ظرفیت خشاب : 30 گلوله
برد موثر : 200–800 متر
سایت نشانه گیری : ریل پیکاتینی و یا سایت اپتیکی نشانه گیری بر روی دسته ی حمل
طراحی و توسعه : 2005 در مکزیک
تولید کننده : Dirección General de Industria Militar del Ejército
استفاده کننده : نیروی زمینی ارتش مکزیک


طبقه بندی: تسلیحات انفرادی، 
برچسب ها: تفنگ تهاجمی FX-05 Xiuhcoatl ساخت مکزیک، ایلحه، تفنگ، اسلحه تهاجمی، تفنگ تهاجمی، اسلحه انفرادی، FX-05 Xiuhcoatl، صنایع نظامی DGIM، نیروهای مسلح مکزیک، HK G36، Dirección General de Industria Militar del Ejército، نیروی زمینی ارتش مکزیک، جنگ افزار، worldarmy، worldarmy.mihanblog.com،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه