مرتبه
تاریخ : یکشنبه 13 مرداد 1392
http://www.uploadtak.com/images/r644_b1414_1.jpg

آورده اند که این کشتی ها تحت عنوان کشتی های تجاری و بازرگانی از شرکت Mazagon کشور هند و با پوشش غیر نظامی به ایران وارد شده اند و پس از آن مسلح شده و در اختیار نیروی دریایی جمهوری اسلامی درآمدند .

ناوهای کنگان کلاس به عنوان تانکر استفاده میشود و دو فروند از 4 فروند آنها به نام های کنگان 411 و طاهری 412 فعال هستند و بنظر میرسد ناو امیر در خدمت یک شرکت حمل و نقل داخلی مشغول بکار است و از ناو شهید مرجانی هم خبری در دسترس نیست .


http://www.uploadtak.com/images/t953_z1415_2.jpg

توضیح تصویر: در دانشنامه آزاد ویکی پدیا ، سال ورود تمامی این کشتی ها 1979 ذکر شده است ، بنظر تاریخ های فوق صحیح تر هستند .


کنگان کلاس ها یکی از بزرگترین کشتی های حامل آب هستند که توانایی نگهداری و ذخیره ی 27،000 فوت مکعب آب در شرایط قابل شرب را دارند . کنگان دارای ظرفیت استاندارد بارگیری به میزان 9430 تن هستند و در حالت فول لود تا 12000 تن هم قابل استفاده میباشند . از باب ابعاد هم این کشتی ها دارای تقریبا 148 متر طول و 21.5 متر عرض و 5 متر آبخور میباشند و همچنین دارای 20 خدمه هستند .

این کشتی دارای پیشران دیزلی MAN 7L52 با یک شفت و قدرتی معادل با 7,385 اسب بخار است که میتواند با میزان بارگیری استاندارد آن را با سرعت 12 گره دریایی به پیش ببرد .http://www.uploadtak.com/images/k486_a9653_3.jpg
ناو طاهری 412


شاید از بس تا اینجای مطلب در مورد نقش حمل آب شرب در این کشتی ها حرف زدیم ، کمی برای شما عجیب بنظر برسد که بگویم در حال حاضر از این کشتی ها بعنوان گشت دریایی استفاده میکنند! و این امر مختص کنگان کلاس ها نیست بلکه شرایط اینطور ایجاب میکند که این کشتی ها در کنار بقیه ی ناوهای لجستیکی و تدارکاتی مانند کلاس هنگام و کلاس دلوار به گشت زنی بپردازند و برای اینکار به تسلیحات سبکی نیز مجهز شده اند . این تسلیحات عبارتند از یک توپ 23 م م دو لول و 2 تیربار سنگین کالیبر 50 ام2 یا 12.7 م م دوشگا که بنظر برای گشت زنی در آب های ساحلی کافی و مناسب هستند .

ناوهای کلاس کنگان به دلیل وزن و ظرفیت بالا و آبخور قابل توجه ( 5 متر ) و موتور قدرتمند ( 7385 اسب بخار ) قادرند در شرایطی که به دلیل توفانی بودن دریا ناوچه های گشتی و ناوهای سبک از فعالیت باز میایستند و به اسکله های خود باز میگردند با صلابت در دریا باقی بمانند و به وظیفه گشت و مراقبت خود ادامه دهند . عرشه این ناوها نیز قابلیت پذیرش موشکهای سطح به سطح را دارد لذا با توجه به سیاست نیروی دریائی ارتش جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مسلح کردن شناورهای مختلف این نیرو به سلاحهای ضد ناو مشاهده ناوهای کلاس کنگان مسلح به موشکهای نور و یا قادر و غیره در آینده نه چندان دور تعجب آور نمیباشد .

اما این کشتی امکانات دیگری دارد ، مثلا فضای عرشه ی وسیع برای وسایل نقلیه و حداقل دو جرثقیل و چهار لندینگ کراف و ...


http://www.uploadtak.com/images/z651_x283_kangan411.jpg


در یکی از منابع ذکر شده است که این کشتی ها در نقشی برای آب رسانی به برخی از جزایر و سرزمین های منزوی در خلیج فارس نیز استفاده میشوند ، اگر چه نویسنده اشاره ی بیشتری به این "سرزمین های منزوی" نکرده است ، اما شاید مقصود و منظور او پایگاه ها و سکوهای موشکی سپاه مستقر در خلیج فارس باشد . درست است که این نقش ممکن است در زمره ی اهداف نخست این ناوها نباشد اما به قطع یقین نبود این کشتی ها سبب کاهش توانایی ایران در زمینه ی صیانت و کنترل از پایگاه های استراتژیک خود در آب خلیج فارس خواهد شد .

پایان/ ...

طبقه بندی: ناوجنگی وناوشکن و ناوچه، 
برچسب ها: ناوهای کلاس کنگان نیروی دریایی ارتش، ناو، ناو جنگی، ناوگان دیایی، جنگ افزار، ناوهای کلاس کنگان، نیروی دریایی، Mazagon، موشکهای سطح به سطح، سلاحهای ضد ناو، موشکهای نور، سکوهای موشکی سپاه، توپ 23 م م، نیروی دریایی جمهوری اسلامی، worldarmy، worldarmy.mihanblog.com،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه
iner.start();