تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - هواپیمای پایش زمینی A-10 Thunderbolt II


مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 13 تیر 1392
http://jalalfalahi.persiangig.com/4-92/12/4/13729308162979.jpg
ای-١٠ تاندربولت ٢ (A-10 Thunderbolt II) یک هواپیمای جت تک سرنشین و دو موتوره است که توسط کمپانی فیرچایلد ریپابلیک برای نیروی هوایی آمریکا ساخته شده است. وظیفه اصلی آن تدارک پشتیبانی هوایی نزدیک برای نیروهای زمینی با حمله به تانکها، خودروهای زرهی و سایر اهداف زمینی دشمن میباشد. همچنین میتواند نقش محدودی در حملات هوایی بازدارنده ایفا کند.
این هواپیما اولین پرواز خود را در ١٠ می ١٩٧٢ انجام داد. اولین اسکادران از این هواپیماها در سال ١٩٧٧ به خدمت نیروی هوای ارتش آمریکا درآمد.

 

ای-١٠ به علت بالهای مستقیم و پهن خود و نوک به پایین برگشته آنها، دارای توانایی مانور فوقالعادهای در سرعتها و ارتفاع کم میباشد. این بالها امکان نشست و برخاست از باندهای کوتاه نزدیک میدان جنگ را نیز به این هواپیما میدهند. این هوا یما میتواند به مدت طولانی در ارتفاع ٣٠٠ متری پرواز کند. دود خارج شده از اگزوز موتورها از بالای دم افقی این هواپیما عبور میکند که این امر گرما و اشعه مادون قرمز ساتع شده از موتورها را کاهش میدهد، در نتیجه ردگیری آن برای موشکهای ضدهوایی را دشوار میسازد.
صفحات پوستهای ای-١٠ بطور یکپارچه و با استفاده از ماشینهای کنترل عددی ماشینکاری میشوند، بطوریکه تراورسهای عمودی بین دو صفحه بال با پوسته آن یکپارچه هستند. این امر هزینه ساخت را کاهش میدهد و بر استحکام بدنه هواپیما بطرز قابل ملاحظهای میافزاید. همچنین از مشکل آب بندی و اتصالات نیز میکاهد. هیچ باری بر روی پوسته بال و بدنه اعمال نمیشود، در نتیجه صفحات آسیب دیده براحتی قابل جایگزینی هستند. استحکام بدنه هواپیما باعث شده است که در بین خدمه نیروی هوایی آمریکا به ”تانک پرنده“ معروف شود.


اسلحه ممتاز این هواپیما توپ هفت لوله آن به نام GAU-8/A Avenger می باشد که مجهز به برجک گردان است. این توپ میتواند تا ٤٢٠٠ گلوله در دقیقه شلیک کند. تنها شش گلوله این توپ برای نابودکردن یک تانک زرهپوش کافی است. دقت این توپ نیز فوقالعاده است و میتواند ٨٠ درصد گلولههای خود را در یک دایره به قطر ٦ متر از فاصله ١.٥ کیلومتری شلیک کند.

  http://jalalfalahi.persiangig.com/4-92/12/4/1372930817231.jpg

اسلحه دیگر این هواپیما موشک هوا به زمین ای جی ام ٦٥ ماوریک آن میباشد. معمولا دوموشک هوا به هوای سایدویندر نیز برای محافظت از خود حمل میکند.
این جنگنده برای اولین باردر جنگ خلیج فارس در ١٩٩١ وارد میدان کاروزار واقعی شد و توانست بیش از ١٠٠٠ تانک، ٢٠٠٠ خودروی نظامی و ١٢٠٠ ادوات جنگی دیگر نیروهای عراقی را نابود کند. دو هلیکوپتر عراقی نیز با توپ آونجر این هواپیماها سرنگون شدند. تنها هفت عدد از این هواپیماها در طول جنگ سرنگون شدند که از عدد تخمین زده شده بسیار کمتر بود. در حالیکه جنگندههای مدرنتر نیروی هوای آمریکا به علت دود ناشی از سوختن چاههای نفت کویت قادر به ردیابی اهداف زمینی نبودند، این هواپیما با پرواز در ارتفاع کم و دید چشمی مستقیم خلبان، کارای بسیار بالاتری در حمله به اهداف زمینی از خود نشان داد.
احتمال می رود که این هواپیما تا سال ٢٠٢٨ در خدمت ارتش آمریکا باقی بماند.

مشخصات:
طول: ١٦.٢٦ متر
فاصله دو نوک بال: ١٧.٣٥ متر
ارتفاع: ٤.٤٧ متر
وزن خالص: ١١٣٢١ کیلوگرم
حداکثر وزن به هنگام برخاستن: ٢٣٠٠٠ کیلوگرم
موتورها: دو موتور توربوفان جنرال الکتریک
حداکثر سرعت: ٨٣٢ کیلومتر بر ساعت
حداکثر ارتفاع پرواز: ١٣٧٠٠ مت


طبقه بندی: هواپیماهای متفرقه ارتشی، 
برچسب ها: هواپیمای پایش زمینی A-10 Thunderbolt II، هواپیما، جنگ خلیج فارس، هواپیمای نظامی، هواپیمای پایش زمینی، جنگ افزار، worldarmy، worldarmy.mihanblog.com، موشک هوا به زمین ای جی ام ٦٥ ماوریک، تانک زرهپوش، GAU-8/A Avenger، موشکهای ضدهوایی، ای-١٠، حمله به تانکها، خودروهای زرهی، نیروی هوایی آمریکا، تاندربولت، A-10 Thunderbolt II،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه