تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - اسلحه هجومی KOROBOV TKB-022


مرتبه
تاریخ : دوشنبه 10 تیر 1392
http://jalalfalahi.persiangig.com/4-92/10/tkb022.jpg
این اسلحه سبک هجو می که یکی از پر تولید ترین اسلحه های سبک ساخت شوروی سابق می باشد ، محصول سال 1960 است . طراح این اسلحه G . A . KOROBOV می باشد که این اسلحه را بر اساس تجربیات شخصی خویش طراحی کرد . این اسلحه بر مبنای اسلحه AK – 47 ساخته شده است و مکانیسم آن تقریبا شبیه به AK – 47 است و می توان این اسلحه را کلاشنیکف بولپاپ نامید . نیروهای هوابرد شوروی سابق احتیاج به یک اسلحه هجو می سبک و کم حجم و در عین حال کارآمد و مطمئن بودند . به منظور رفع این نیاز اسلحه های زیادی طراحی و تولید شد اما به دلیل آشنایی و همچنین علاقه زیادی که نیروهای شوروی سابق به اسلحه AK – 47 داشتند به هیچ وجه مایل به استفاده از سایر اسلحه ها نبودند . این شد که آقای G . A . KOROBOV دست به طراحی اسلحه ای با مکانیسم AK – 47 زد و نتیجه این امر تولید اسلحه هجومی TKB – 022 شد که به زودی تبدیل به اسلحه محبوب نیروهای هوابرد شوروی سابق گردید . TKB حروف اول سه کلمه روسی TULSKOE – KOSNTRUCTORSKOE – BURO می باشد که نام مجموعه ای است که از زیر مجموعه های اداره های KBP و همچنین GRU (که از طرف سازمان KGB مامور بررسی و کیفیت اسلحه های ساخت شوروی است ) می باشد .


این اسلحه به اعتقاد بسیاری از کارشناسان نظامی جزء اسلحه هایی بود که جلوتر از زمان خویش ساخته شده بود . این اسلحه با اینکه با کالیبر AK – 47 برابر بود اما علی رغم آن بسیار کم لگد و دقیق بود . این اسلحه هر چند برای نیروهای هوابرد طراحی شده بود اما به زودی تبدیل به اسلحه یگانهای مو توری ، نیروهایی که توسط نفربر جابجا می شوند ، و حتی اسلحه مخصوص خدمه تانکها و نفربرها و هلی کوپتر ها گردید . به دلیل طراحی ویژه این اسلحه به صورت بولپاپ طول لوله آن تغییر نکرده است و به این لحاظ در کنار کم حجم و جمع و جور شدن این اسلحه ، برد موثر و کشندگی آن در حد اسلحه های AK – 47 و همچنین AKM – 74 حفظ شده است . به مرور زمان تغییراتی در مدل اولیه این اسلحه داده شد . مدل اول تغییر داده شده مدل TKB – 022 BM می باشد که کالیبر آن از 39*7.62 میلیمتر به 39*5.6 میلیمتر کاهش یافت . همزمان با سال 1974 که اسلحه AK – 47 دچار تغییرات و تحولات اساسی می گردید ، این اسلحه نیز همگام با آن دستخوش تغییراتی گردید . مدل ارتقا یافته در سال 1974 نیز به مدل TKB – 022 BM5 معروف شد که کالیبر آن به 39 * 5.45 میلیمتر کاهش یافت ( مشابه کالیبر AKS – 74U ) .


اسلحه هجومی TKB – 022 با فشار غیر مستقیم گاز کار می کند و مجهز به یک پیستون حلقوی بر روی لوله اسلحه می باشد . به دلیل طراحی ویژه ای که این اسلحه دارد از نیروی برگشت بولت اصلی اسلحه (BREECHBLOCK) نمی توان به طور مستقیم برای پرتاب پوکه به خارج و بارگذاری فشنگ بعدی استفاده کرد . برای رفع این مشکل انتهای BREECHBLOCK مجهز به یک ایجکتور U شکل می باشد که کار پرتاب پوکه به بیرون و بارگذاری فشنگ بعدی را انجام می دهد . همچنین این ایجکتور U شکل پوکه را در زاویه ای پرتاب می کند که بیشترین ایمنی را برای کاربر آن داشته باشد . سلکتتور این اسلحه نیز در بالای ماشه سمت چپ اسلحه قرار دارد و دارای حالت ضامن ، تک تیر و رگبار می باشد . تقریبا بجز خشاب اسلحه همه قسمت های نمای بیرون اسلحه از جنس پلاستیکهای فشرده به رنگ قرمز و قهوه ای ساخته شده است و قطعات فلزی در درون اسلحه جای گرفته اند. بخش نشانه روی اسلحه نیز در بالای قبضه قرار گرفته است . طراحی ارگونومیک این اسلحه و سیستم هدفگیری دقیق این اسلحه آن را تبدیل به یکی از دقیق ترین اسلحه های ساخته شده در زمان خود تبدیل کرده است . در مجموع می توان این اسلحه را یک اسلحه دقیق ، کارآمد ، مطمئن ، کشنده و سبک ارزیابی کرد .


مشخصات :

سال ساخت / 1960
کشور سازنده / شوروی سابق
کالیبر / 39*7.62میلیمتر استاندارد AK – 47 (همچنین در کالیبر های 39*5.6 و 39*5.45 میلیمتر نیز در دسترس است)
طول کلی اسلحه / 525 میلیمتر
طول لوله اسلحه / 415 میلیمتر
وزن خالی اسلحه / 2.3 کیلوگرم
وزن رزمی اسلحه / 3 کیلوگرم
ظرفیت خشاب / 30 گلوله
ریتم آتش / 550 گلوله در دقیقهطبقه بندی: تسلیحات انفرادی، 
برچسب ها: اسلحه هجومی KOROBOV TKB-022، اسلحه، اسلحه هجومی، تفنگ، تفنگ هجومی، جنگ افزار، worldarmy، worldarmy.mihanblog.com، خدمه تانکها و نفربرها و هلی کوپتر ها، AKM – 74، TULSKOE – KOSNTRUCTORSKOE – BURO، اسلحه هجومی TKB – 022، نیروهای هوابرد شوروی، AK – 47، شوروی، KOROBOV TKB-022،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه