تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - هویترز های منحصر به روسیه


مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 30 خرداد 1392
http://jalalfalahi.persiangig.com/29-3-92/4gaubitsa.jpg

آقای واسیلی کاشین، کارشناس مرکز پژوهش های استراتژیکی و تکنولوژی روسیه درباره ی تجهیزات نوین توپخانه ای روسیه می گوید:

"آزمایشات دولتی بر هویتزر 152 میلیمتری جدید روسیه به پایان رسید. یادآور می شویم که هویتزر یکی از تجهیزات قدرتمند توپخانه ای است که از ترکیب خمپاره انداز و توپ جنگی به دست می آید. هدف اصلی روسیه از طراحی و تولید این هویتزرها، جایگزینی تجهیزات توپخانه ای ارتش های کشورهایی است که پیش از این نیز سالیان سال از تسلیحات توپخانه ای روسیه استفاده می کردند. "روزنامه ی "ایزوستیا" چاپ مسکو در این رابطه می نویسد:

"در این سامانه ی نوین توپخانه ای به جای باروت از گلوله ی الکترومکانیکی-حرارتی استفاده می شود که از طریق شار الکترونیکی ایجاد انفجار کرده و گلوله را پرتاب می نماید. همچنین در پرتاب این گلوله، به غیر انفجار اولیه از طریق گازهای متراکم، تحریک ثانویه ای از طریق پالس های الکترومغناطیسی نیز صورت می گیرید. بدین ترتیب سرعت رانش این گلوله تا 50 درصد افزایش می یابد."

از دیگر مشخصه های بارز این هویتزر می توان به سامانه ی اتوماتیک آن اشاره نمود. بدین ترتیب تنها حضور 2 نظامی برای کنترل نحوه ی شلیک کافی است. لازم به ذکر است که این 2 نظامی در کپسول های محافظ قرار داشته و از انفجارات در امان خواهند بود. همچنین بر اساس برنامه ریزی های به عمل آمده، ساخت و تولید این سامانه به سرعت در حال افزایش بوده و مسافت شلیک نیز تا سقف 70 کیلومتر افزایش خواهد یافت. مدل چرخ زنجیره ای این سامانه نیز از چشم اندازهای خوبی برای استفاده در ارتش زمینی روسیه برخوردار بوده و به نظر می رسد بر اساس مدل "آرماتا" به تولید برسد.

سیستم نوین شلیک، تنها یکی از نکات حائز اهمیت بکار رفته در این سامانه ی توپخانه ای است. یکی از مدل های پیشین این سامانه به دو لوله ی شلیک مجزای 152 میلیمتری مجهز بوده است. این سامانه ی 2 لول با چنین کالیبری، امکان شلیک پیاپی بر روی یک منطقه را با سرعتی باورنکردنی به ما می دهد. بدین ترتیب، توپ های همزمان شلیک شده از یک هویتزر این امکان را به ما می دهد که هدف را به وسیله ی 2 گلوله و از 2 مسیر مجزا مورد هدف قرار دهیم.

با این تفاسیر، با این که نیاز ارتش به هویتزرهای 2 لول بسیار است ولی پروژه ی ساخت این هویتزرهای از طرف دولت متوقف شده است.

در حال حضر تمامی تلاشهای روسیه برای جایگزینی تجهیزات توپخانه ای قدیمی به جا مانده از زمان شوروی سابق بوده چراکه سامانه های توپخانه ای روسیه در حال حاضر از مدل های مشابه ارتش های آمریکا و چین ضعیف تر است.

هوتزرهای 155 میلیمتری امروزی ارتش چین با پیشران اتوماتیک همچون " PLZ-05 " محصولی مشترک از فن آوری چین و کمپانی آمریکایی " Space Research " در سال 1980 می باشد. کمپانی آمریکایی "Space Research " در آن زمان از پیشگامان صنعت ساخت تجهیزات نظامی به شمار می آمد و تخصص خاصی در ساختن تجهیزات توپخانه ای با لوله های نسبتا بلندتر و طول برد بیشتر داشته است. کارخانه ی تجهیزات نظامی "خابرین 674" روسیه، از کارخانجاتی است که توانسته است موفقیت هایی هم در زمینه ی شاسی و چرخ های زنجیره ای نسل جدید (همچون چین) و هم در ساخت سامانه های کنترل و هدایت تجهیزات توپخانه ای (همچون ایالات متحده) به مراتبی برسد. این موفقیت ها به جایی رسیده است که این کارخانه بر روی هویتزرهای چینی، سامانه شلیک پیاپی مدل هویتزرهای زرهی "MSTA-S " را نصب نماید. بدین ترتیب هویتزرهای چینی از قدرت بیشتری در پرتاب و برد مفید گلوله نسبت به مدل های روسی برخوردار شده اند. همان طور که در نمایشگاه نظامی سال 2000 میلادی نشان داده شد، هویتزرهای چینی در حال حاضر توان رقابت با بهترین مدل های غرب را دارند. امارات متحده ی عربی و عربستان سعودی از منجمله کشورهایی هستند که تعداد بسیاری از این هویتزرها را خریداری نموده اند. همچنین این هویتزرهای چینی می توانند تحت لیسانس روسیه به سامانه ی موشک های هدایت شونده ی توپخانه ای "کراسناپول" مجهز شوند. بر این اساس روسیه نیز باید تلاش های خود برای در دست گرفتن بازار جهانی تجهیزات توپخانه ای را تا چند برابر افزایش دهد.


صدای روسیه

طبقه بندی: توپ خانه های متحرک، 
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه