مرتبه
تاریخ : جمعه 9 فروردین 1392
http://jalalfalahi.persiangig.com/9-1-92/4RIAN_01305507.LR.jpg

دستگاه شناوری در اعماق آبها که می تواند تا 6 هزار متر در عمق آبها فرو رود یکی از تازه ترین تجهیزات علمی است. این را می توان فقط بخشی از تجهیزات کشتی اقیانوس شناسی «یانتار» ( کهربا) دانست. تابستان سال 2013 میلادی آزمایش این مأمور اطلاعاتی آغاز می شود. اولین کشتی پروژه « کروئیس» به ویژه برای انجام تحقیقات در اعماق آبها بر بستر اقیانوس جهانی ساخته شده است. کشتی اقیانوس شناسی برای مطالعه تمام سطح اقیانوس به غیر از نوع « ماریانا» در نظر گرفته شده است.

الکساندر فورست طراح ارشد کمپانی طراحی و دفتر طراحی « الماز» در سنت پطربورگ در اینباره چنین گفت: این کشتی مجهز به تجهیزات معاصر از جمله دو دستگاه زیر آبی سرنشین دار « روس» و کونسول» و دستگاه های زیر آبی بدون سرنشین قابل هدایت و اتوماتیک ، سیستم یدک کش برای مطالعه اقیانوس در همان اعماق است. بدین ترتیب این کشتی در جهان بی نظیر است. علاوه بر آن، این کشتی مجهز به سیستم های مدرن رهگیری و ارتباطی و تثبیت موقعیت است. سیستم تثبیت موقعیت نگهداری دقیق و طولانی کشتی در محل، کار های تحقیقاتی را تأمین می کند. منبع تأمین انرژی و سطح عالی غرق نشدن برای کشتی چنین کلاسی با کمک تجهیزات ضروری تأمین شده است.

کشتی « یانتار» نه نظامی، بلکه تحقیقاتی است. اما شایان ذکر است که این کشتی در ترکیب دستگاه های قادر به فرو روی در اعماق آبها و تحقیقاتی وزارت دفاع قرار دارد که آن را اغلب مأمور اطلاعاتی آبهای عمیق می نامند. این اداره تابع وزارت دفاع است. این کشتی وظایف علمی و کاربردی را به انجام می رساند.

ولادیمیر یوسییف مدیر مرکز تحقیقات اجتماعی - سیاسی در اینباره گفت: در دوران « جنگ سرد» بر بستر دریا یک مرز ویژه با کمک گیرنده های خاص ایجاد شده بود. از این گیرنده ها برای آشکار سازی حرکت زیردریایی های شوروی استفاده می شد. از جمله مرزی از گرینلند شکل گرفته بود که هنگام عبور از آن، واقعیت شناوری زیردریایی های اتمی شوروی و محل قرار داشتن آنها به ثبت می رسید. دیرتر این امر امکان همراهی آنها با کمک زیردریایی های اتمی چند منظوره را ممکن ساخت. چنین مرزهایی که از سریت استفاده از کشتی های نیروی نظامی – دریایی می کاست فقط در اقیانوس اطلس ایجاد نشده بودند ، بلکه در دیگر جاها نیز وجود داشتند.

احتمال زیادی دارد که همانا چنین کشتی هایی مانند « یانتار» بتوانند مانع از آن شوند که « دشمن احتمالی» بتواند از این امکانات استفاده کند. از این نقطه نظر وجود کشتی ها که امکان کار در اعماق زیاد را ممکن سازد کاملاً آشکار است.

این کشتی می تواند وظایف مدنی را نیز به انجام برساند. به عقیده کارشناسان ، این کشتی قادر است اطلاعات در باره ذخایر مواد هیدروکربوری را نیز جمع آوری کند. هر چند کار در چنین اعماقی برای استخراج اینگونه مواد غیر ممکن است، اما این اطلاعات برای آینده میان مدت مفید است. کشتی « یانتار» فعلاً برای دادن امتحان خود آماده می شود – ابتدا در دریای سفید و بعد در دریای بارنتس


طبقه بندی: زیردریایی،  ناوجنگی وناوشکن و ناوچه، 
برچسب ها: یانتار - جاسوس غرق نشدنی، روسیه، جنگ افزار، worldarmy، worldarmy.mihanblog.com، دستگاه های زیر آبی بدون سرنشین، یانتار،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه