مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 2 اسفند 1391


هواپیمای P-8A یک هواپیمای دوربرد است که نقش ان ضد زیردریایی،ضد اهداف سطحی،جمع اوری اطلاعات و مراقبت و شناسایی است که میتواند در پهنه ی وسیعی از دریا و ساحل عملیات انجام دهد. این هواپیما که بر پایه ی هواپیمای Boeing 737-800 ساخته شده است به امکانات ویژه ای مجهز شده است تا قابلیت بالایی در شناسایی اهداف مورد نظر خود داشته باشد
مشتریان:
هواپیمای P-8A برای نیروی دریایی امریکا طراحی شده است و توسط چندین شرکت ساخته میشود. سازنده ی اصلی شرکت بوئینگ(Boeing) است و شرکتهای CFM International، Northrop Grumman، Raytheon،GE Aviation و Spirit AeroSystems هم در ساخت قسمت های مختلف ان همکاری میکنند.
نیروی دریایی امریکا 108 فروند از این هواپیما را سفارش داده است تا ان را جایگزین ناوگان P-3 Orion های خود کند. اولین پرواز ازمایشی این هواپیما برای سال 2009 پیش بینی شده است و اولین هواپیمای عملیاتی در سال 2013 تحویل میشود.
دولت هند نیز اخیرا قراردادی به ارزش 2.1 میلیارد دلار برای خرید این هواپیما امضا کرده است. نمونه ی ساخته شده برای هند با نام P-8I شناخته میشود و تغییرات مورد علاقه ی هند در ان اعمال میشود.


شرکا:
مقر اصلی ساخت این هواپیما تاسیسات و کارخانجات بویینگ در منطقه ی Renton در واشنگتن است و تمامی قطعات به این منطقه فرستاده شده و در انجا مونتاژ میشود. پرواز ازمایشی این هواپیما نیز در همین منطقه انجام میشود.

علاوه بر بویینگ 5 شرکت دیگر نیز در ساخت این هواپیما شرکت میکنند که عبارتند از:
CFM International: این شرکت با مشارکت 50-50 شرکت های Snecma Moteurs و جنرال الکتریک(General Electric) تاسیس شده است و تولید موتورهای CFM567 را برای این هواپیما بر عهده دارد. هر یک از موتور های این هواپیما نیروی برابر با 27300 پوند را تولید میکنند. این موتور ها یکی از ایمن ترین موتورهای جهان هستند.
Northrop Grumman: بخش الکترونیک این شرکت وظیفه ی تولید اخلالگر های اینفرارد(IR) و سیستم های اندازه گیری الکترونیکی این هواپیما را بر عهده دارد. همچنین وظیفه ی تولید سیستم های لازم برای تبادل اطلاعات(Datelink) برای این هواپیما را بر عهده دارد.
Raytheon: وظیفه ی تولید رادار مراقبت دریایی APS-137 را بر عهده دارد.این شرکت همچنین پیشنهاد داده است تا سیستم های GPS ضد اخلال، سیستم شناسایی دوست از دشمن(IFF)، واحد اهداف کاذب محافظتی ،واحد منتشر کننده اطلاعات هولپیما و باند UHF ایمن را تولید کند

GE Aviation: وظیفه ی تولید سیستم مدیریت پرواز و سیستم مدیریت انبارها(Stores Management) را بر عهده دارد

Spirit AeroSystems: این شرکت که در اگوست 2007 به گروه پیوسته است وظیفه ی تولید بدنه و بالهای این هواپیما را بر عهده دارد

مشخصات فنی:
موتور: دو موتور CFM56- که هر یک توان تولید 27300 پوند نیرو را دارا هستند
طول:39.47 متر
فاصله ی نوک دوبال: 37.64 متر
ارتفاع: 12.83 متر
حداکثر وزن برخاست:85.139 تن
حداکثر سرعت:789 کیلومتر بر ساعت
برد عملیاتی: 2222 کیلومتر
سقف پرواز: 12.496 کیلومتر
خدمه: 9 نفر

--------------------------------

منبع :ارتشی


طبقه بندی: هواپیماهای ضدزیردریایی وگشت دریایی، 
برچسب ها: هواپیمای گشت دریایی P-8A poseidon، هواپیمای P-8A، هواپیما، هواپیمای گشت دریایی، Stores Management، ناوگان P-3 Orion، جنگ افزار، worldarmy، worldarmy.mihanblog.com، ضد زیردریایی، ضد اهداف سطحی، جمع اوری اطلاعات، P-8A، CFM International، Northrop Grumman، Raytheon، GE Aviation، Spirit AeroSystems، نیروی دریایی امریکا،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه