تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - آشنایی با بمب MK-82


مرتبه
تاریخ : جمعه 29 دی 1391
تصویر
MK-82  یک بمب مشهور غیر هدایت شونده سقوط آزاد است.وزن این بمب 500 پوند که حدود 250 کیلوگرم است.معمولا این بمب توسط فیوز مکانیکی MK-904  در دماغه و  M-905  در دم مجهز شده و یا اینکه به فیوز FMU-113  که یک رادار مجاورتی( حس کننده مجاورتی) است مجهز میشود که تا در فضا بترکد. سری بمب های MK-80  با نام اختصاری LDGP  بمب هایی  هستند  که برای بمباران در عملیات هایی که انتظار شدت انفجار بیشتر می رود به کار برده میشوند و تاثیر ان هم مطلوب بود. بمب های LDGP  از لحاظ طراحی آیرودینامیکی کاراییشان بسیار بالاتر برده شده بود. پوسته این بمب ها نسبتا سبک است اما در این بمب ها تقریبا 45% وزنشان قابل انفجار است!!.در بمب های چند منظوره ممکنه است که چاشنی در دماغه و یا در دم آنها باشد. و یا اینکه در مخروط و یا باله ها باشد.بمب MK-82  یک بمب 500 پوندی تغییر یافته است  با  BSU-49/B مونتاژ شده است که میتواند از ارتفاع بالا رها شود.Ballute نوعی آیربگ است که در عقب بمب نصب میشود تا در یک سرعت بالا رد ارتفاع پایین قابلیت تحویل بمب را به ارامی بر روی هدف مهیا کند تا  اجازه دهد هواپیمای جنگنده پرتاب کننده ان از معرکه دور شود. Ballute از یک پارچه نایلونی متخلخل با مقاومت بالا ساخته میشود. تولید مجموعه بمب های MK-80  در سال 1950 آغاز شد این تولید در نیاز به پاسخ برای تولید کمتر بمب های با ایرودینامیک پایین تر بود. ساختمان تمام بمب های MK-80  مشابه به یکدیگر است. شکل این بمب ها استوانه ایی شکل است. و  به باله های مخروطی شکل یا کاهش دهنده هایی برای سرعتهای بالا مجهز هستند  بمب های ام کا 80 در طی عملیات طوفان صحرا به باله های هر جنگنده نصب شدند تا با پشتیبانی  انها از مواضع خودی بر روی دشمن زمینی متجاوز ریخته شوند.
بمب های علیه اهداف متنوع مانند توپخانه ها/ کامیون ها / پناهگاه های زیرزمینی/ اسکاد ها و پایگاه های موشکی سام و پایگاه های ضد هوایی/ رادار های هشدار دهنده و ... به کار برده شد.
تعدادی از بمب ها برای استفاده ی هواپیماها بر روی ناو های هواپیما بر به کار برده شدند البته این بمب ها در برابر حرارت محافظت شدند.
به طور کلی سری بمب های MK-80  محافظت شده  طوری توسعه داده شده بودند که زمان عملکرد و واکنش آنها تغییراتی بوجود آمد.


تصویر

---- مشخصات فنی -----
کلاس:  500 پوند

هدایت: سقوط آزاد ( پرتابی)
خلبان اتوماتیک:  ندارد
رانش:  ندارد
وزن: 241  کیلوگرم
طول:  2.21 متر
قطر:10.75  اینچ
کلاهک:  500 پوند
مواد انفجاری:  89 کیلوگرم ترتونال/مینوال II یا H6
چاشنی:  متنوع است / دماغه و باله
استابلایزر: MAU-93/B, BSU49/B AIR, MK-15 Snakeye
پیمانکار: Nad Crane
قیمت: 268.5 دلار  (!!!)
حمل شونده توسط:
A-10A B-1B B-2 B-52 F-4G F-15A-E F-16A-D F-111D-F F-117A-F5-...
برگرفته از www.Fas.ORG مترجم: لارنس جرالدز
-------
سایر تصاویر:
تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویرطبقه بندی: بمب ها، 
برچسب ها: آشنایی با بمب MK-82، بمب، بمب سقوط ازاد، جنگ افزار، worldarmy، worldarmy.mihanblog.com، فیوز FMU-113، LDGP، .Ballute، عملیات طوفان صحرا، بمب های ام کا 80، پایگاه های ضد هوایی، پایگاه های موشکی سام، M-905، MK-904، MK-82، بمب MK-82،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه