تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - آشنایی با انواع بمب ها(قسمت دوم)


مرتبه
تاریخ : جمعه 22 دی 1391
تصویربمب اتمی:
نظریه ی اتمی که در سال 1913م توسط«نیلز بوهر» مطرح شد، نخستین تصور در مورد چگونگی ساختمان اتم ها را به دست داد. برطبق این نظریه، الکترون ها به صورتی کمابیش شبیه حرکت سیارات به گرد خورشید در دوایر یا بیضی هایی به گرد هسته حرکت می کنند. اتم کوچک ترین جز یک عنصر شیمیایی است که در ساختمان یک مولکول، دخیل بوده و شامل یک هسته ی مرکزی است که الکترون ها به دور آن می چرخند. انرژی عظیم و قابل ملاحظه‌ای در داخل هسته ی اتم ها وجود دارد. بمب اتمی در اصل یک راکتور هسته‌ای ‌کنترل نشده است که در آن یک واکنش هسته‌ای بسیار وسیع در مدت یک میلیونیم ثانیه در سراسر ماده صورت می‌ گیرد. بنابراین، این واکنش با راکتور هسته‌ای کنترل شده تفاوت دارد. در راکتور هسته‌ای کنترل شده، شرایط به گونه‌ای سامان یافته است که انرژی حاصل از شکافت بسیار کندتر و اساسا با سرعت ثابت رها می ‌شود. در این راکتور، ماده ی شکافت پذیر به گونه‌ای با مواد دیگر آمیخته می‌ شود که به طور متوسط، فقط یک نوترون گسیل یافته از عمل شکافت، موجب شکافت هسته ی دیگر می ‌شود، و واکنش زنجیری به این طریق فقط تداوم خود را حفظ می ‌کند. اما در یک بمب اتمی، ماده ی شکافت ‌پذیر خالص است، یعنی یک متعادل کننده ی آمیخته نیست و طراحی آن به گونه‌ای است که تقریبا تمام نوترون های گسیل یافته از هر شکافت می ‌تواند در هسته ‌های دیگر شکافت ایجاد کند. در روش شکافت هسته، یك اتم توسط یك نوترون به دو بخش كوچك تر تقسیم می‌ شود. در این روش غالبا از عنصر اورانیوم استفاده می‌ شود. مازاد نوترن های هسته ی اورانیوم خیلی بیشتر از مازاد نوترن های هسته های متوسط است و شکافت آن می تواند نوترن های اضافی رها کند که به نوبه خود باعث شکافت می شوند. یک چنین فرایند زنجیره ای می تواند انرژی عظیمی تولید کند و حتی انفجاری باشد. گفتنی است اورانیوم یکی از مهم ترین مواد به کار رفته در بمب اتم است و کانادا مهم ترین تولیدکننده ی اورانیوم در دنیاست.

تصویر

انواع بمب اتم :
بمب های اتمی بر دو نوع می باشند:
1ـ بمب ‌های شكافت هسته‌ای: بمب ‌های شكافت هسته‌ای از یك عنصر شبیه اورانیوم 235 برای انفجار هسته‌ای استفاده می ‌كنند. این عنصر از معدود عناصری است كه جهت ایجاد انرژی بمب هسته‌ای استفاده می ‌شود. اورانیوم یکی از اصلی ترین منابع گرمایشی در مرکز زمین است و بیش از 40 سال است که بشر برای تولید انرژی از آن استفاده می کند؛ این عنصر خاصیت جالبی دارد، هرگاه یك نوترون آزاد با هسته ی این عنصر برخورد كند، هسته به سرعت نوترون را جذب می ‌كند و اتم به سرعت متلاشی می ‌شود. نوترون‌ های آزادشده از متلاشی شدن اتم، هسته‌ های دیگر را متلاشی می ‌كنند. زمان برخورد و متلاشی شدن این هسته‌ ها بسیار كوتاه است(كمتر از میلیاردم ثانیه) هنگامی كه یك هسته متلاشی می ‌شود، مقدار زیادی گرما و تشعشع گاما آزاد می‌ كند. ده کیلوگرم اورانیوم 235 مقدار انرژی معادل 3600تن TNT آزاد می کند و حدود نیم كیلوگرم اورانیوم غنی شده به كار رفته در یك بمب هسته ای برابر با چندین میلیون گالن بنزین است. نیم كیلوگرم اورانیوم غنی شده اندازه ای معادل یك توپ تنیس دارد. در حالی كه یك میلیون گالن بنزین در مكعبی كه هر ضلع آن 17متر(ارتفاع یك ساختمان 5 طبقه) است، جا می گیرد. حالا بهتر می توان انرژی آزاد شده از مقدار كمی اورانیوم 235 را متصور شد. بمب 4 تنی هیروشیما که بچه ی کوچک نام داشت و بمب 5/4 تنی ناگازاکی که مرد چاق نام داشت از نوع بمب های شکافت هسته ای بود.
2ـ بمب گداخت هسته ای(ابر بمب اتم): دانشمندان متوجه شدند که فقط یک بمب هسته ای حاصل از پدیده ی شکافت(فیسیون) می تواند راهی باشد که حصول به درجه ی حرارت خیلی بالا را میسر سازد. این ابتدای ایده ی بمب هیدروژنی یا سوپر بمب بود. استفاده از بمب اتمی معادل با پرتاب کردن بیست هزار تنTNT بود. ابر بمب اتم(بمب حرارتی – هسته ای) ترمونوکلئر که از ترکیب دوتریوم تریتیوم و سپس از ترکیب دوتریوم لیتیوم ساخته شده است بمبی هزار برابر نیرومندتر از بمب هیروشیما، معادل قدرت تخریبی تمامی بمب هایی که در جریان جنگ جهانی دوم مصرف شده اند می باشد. ایالات متحده ی امریکا نخستین بمب هیدروژنی خود را مخفیانه در نوامبر 1952 در اقیانوس آرام آزمایش کرد. در اوت 1953 نیز شوروی مبادرت به آزمایش یک بمب هیدورژنی کرد.

تاریخچه ی آزمایش و استفاده از بمب اتم
تصویر

کشور آمریکا اولین و تنها کشوری است که از بمب اتم برای نابودی بشر استفاده نمود. این کشور که در جنگ جهانی دوم در رقابت با آلمان و ژاپن به سر می برد، از اعتماد و حضور دانشمندان اروپایی در کشور خود برای ساخت بمب اتم استفاده کرد. "انریکو فرمی" فیزیکدان ایتالیایی، "لئو زیلارد" فیزیکدان مجارستانی، "آلبرت اینشتین" دانشمند آلمانی از پرآوازه ترین دانشمندان اروپایی پناهنده به ایالات متحده ی آمریکا بودند. رودولف پایرلز از دانشمندان اروپایی مقیم در آمریکا در خاطراتش می نویسد: «ما فکر می کردیم که رهبران سیاسی ما مردانی منطقی و خردمند هستند و با احساس مسئولیت تصمیم خواهند گرفت. امروز که گذشته را مرور می کنم، می بینم که این باور خیلی خوشبینانه بود... و در روشن بینی آن ها دچار توهم بوده ایم». روز 16 ژوئیه ی 1945ساعت 5 و 30 دقیقه ی بامداد زمانی بود که در کویرنیو مکزیکو، در لوس آلاموس، بر بالای برج فولادی بلندی، نخستین بمب اتمی پلوتونیومی ساخته ی دست بشر آزمایش شد. سیاست مداران آمریکا برای این که رقبای خود در جنگ جهانی را وحشت زده کرده و قدرت فوق العاده خود را به رخ رقبا بکشند و با هدف اتمام جنگ جهانی دوم به نفع خود، در نهایت تصمیم خود را برای استفاده از این سلاح کشنده و مرگ بار می گیرند. آن ها با اطمینان خاطر از این که آلمانی ها و ژاپنی ها هنوز به این سلاح دست نیافته و قدرت مقابله به مثل را ندارند در ابتدا شهر تاریخی"کیوتو" به عنوان هدف بمب اتم در نظر گرفتند اما بنا به دلایلی آماج گاه بمب اتم را به شهرهای بندری"هیروشیما" و"ناكازاکی" تغییر دادند. روز 6 اوت 1945، ساعت 8 و 15 دقیقه ی بامداد، یک بمب اورانیوم 235، از مخزن بمب افکن ب 29 موسوم به"انولاگی" بر فراز بندر عظیم هیروشیما رها می شود. شمار قربانیان بر حسب برآوردها از 60 هزار تا 200 هزار نفر متغیر است. اکثر قربانیان در اثر تصاعد گاز و گرمای حاصل از انفجار مرده اند، اما این مرگ های آنی یا تدریجی ناشی از تشعشعات هسته ای بود که بعدها افکار عمومی جهانیان را تکان داد. بمب اتمی دوم با خرج پلوتونیوم، روز 9 اوت روی بندر ناكازاکی رها می شود، که موجب مرگ 70 هزار نفر می گردد.

آثار و عوارض سلاح هسته ای
تصویر

پرتوها همواره به صورت طبیعی در محیط زیست ما وجود دارند؛ و این پرتوها که بعضا دارای انرژی بالایی هستند بی خطر نیستند و می توانند سلول های سالم را سرطانی کرده یا موجود زنده را به هلاکت برسانند. در انفجار بمب اتمی مقدار قابل توجهی محصولات شکافت رادیواکتیو پراکنده می‌ شوند. این مواد بوسیله ی باد از یک بخش به نقاط دیگر منتقل می‌ شوند و به وسیله ی باران و برف از جو زمین فرو می‌ ریزند. بعضی از این مواد رادیواکتیو طول عمر زیادی دارند، لذا به وسیله ی مواد غذایی گیاهی جذب شده و به وسیله ی مردم و حیوانات خورده می ‌شوند. معلوم شده است که این گونه مواد رادیواکتیو آثار ژنتیکی و هم چنین آثار جسمانی زیان آوری دارند و موجب بروز انواع بیماری ها از قبیل تومور استخوان، لوکمیا و...، بخصوص در کودکان در حال رشد، می ‌شود. دانشمندان با بررسی اثرات مواد رادیواكتیو روی بازماندگان بمباران ناكازاكی و هیروشیما دریافتند كه این مواد باعث: ایجاد تهوع، آب ‌مروارید چشم، ریزش مو و كم‌شدن تولید خون در بدن می‌ شود. در موارد حادتر، مواد رادیواكتیو باعث ایجاد سرطان و نازایی هم می‌ شوند. برای سهولت تشخیص، اثر پرتوها را در دو دسته توصیف می کنند:
1. اثرهای ژنتیکی که تظاهرات بالینی آن مدت ها بعد نزد نوادگان شخص پرتو دیده ظاهر می شود.
2. اثرهای جسمی که مستقیما در شخص پرتودیده ظاهر می شود. این دسته خود شامل دو دسته ی فرعی است: اثرهای آنی و اثرهایی که در درازمدت هویدا خواهد شد. علاوه بر اثر پرتویی، بمب های اتم اثرات منفی دیگری نیز دارند. اثر گرمایی یا حرارتی که با قدرتی بیش از میلیون ها برابر قدرت قوی ترین بمب های کلاسیک که عمده ترین اثر آن بر انسان کوری آذرخش(flash blindness) است. اثر انفجاری یا موجی که در آن موج ناشی از انفجار باعث ورود آسیب به پرده ی گوش، قلب و ریه های انسان می شود. اثرات الکترو مغناطیسی از دیگر اثرات منفی سلاح هسته ای می باشد که عمده ترین اثر آن بر دستگاه ها و تجهیزات است و باعث یونیزه شدن جو می شود.

رقابت قدرت های سلطه گر بر سر تسلیحات اتمی :
تصویر
آزمایش هسته ای آمریکایی ها و بمباران هسته ای هیروشیما و ناکازاکی اگر چه باعث پایان یافتن جنگ جهانی دوم گردید، اما آغازی بود بر رقابت اتمی و هسته ای قدرت های سلطه گر که سرمست از پیروزی در جنگ جهانی دوم بودند. کشورهای مختلف برای ساختن انواع و اقسام بمب های اتمی و هسته ای گوی سبقت را از یکدیگر ربودند و جهان را تبدیل به زرادخانه ی اتمی و بمب های هسته ای نمودند که شاید حتی یک اشتباه بتواند موجودیت این کره ی خاکی را در عرض چند لحظه از بین ببرد. شوروی نخستین کشوری بود که چهار سال بعد از انفجار هیروشیما در 20 اوت 1949 اولین بمب اتمی خود را در سیبری آزمایش کرد؛ نخستین آزمایش اتمی انگلستان در 3 اکتبر سال 1952، نخستین آزمایش فرانسه در 13 فوریه ی سال 1960 و نخستین آزمایش چین در 16 اکتبر سال 1964 انجام شده است. کشورهای دیگری از جمله کره ی شمالی، هند، پاکستان و رژیم اشغالگر صهیونیستی نیز در دوران معاصر به این سلاح مرگ بار دست یافته اند که قادر است نوع بشر را نابود کرده و از میان ببرد. یک نوع مسابقه ی تسلیحات اتمی به راه افتاد که عده ای آن را موازنه ی وحشت و عده ی دیگری آن را موازنه از طریق، بازدارندگی متقابل نام نهادند. ترس از تلافی جنگ هسته ای نیز در حقیقت فاکتور مهمی است که ممکن است ابرقدرت ها را از جنگ با یکدیگر باز بدارد.


آینده سلاح های کشتار جمعی :
اگر جهان نگران تهدید استفاده از سلاح های هسته ای در سال های 1945 تا 1991 بود اکنون نگران حملات بیولوژیک و اشاعه ی ویروس های مرگبار است. تهدید استفاده از سلاح های شیمیایی در جنگ خلیج فارس 1991 توسط صدام و استفاده از گاز اعصاب در متروی توکیو توسط فرقه ی آئوم این نگرانی ها را افزایش داد. تهدید به استفاده از میکروب سیاه زخم و ویروس انواع آنفولانزا از دیگر تهدیدات بیولوژیک عصر جدید می باشد؛ در واقع سلاح بیولوژیک به عنوان بمب اتم دولت های ضعیف و یا حتی تروریست های خطرناک شناخته می شود و از همه بدتر این که منشاء آن نیز ناشناخته می ماند.

انرژی هسته ای برای صلح :
در این عصر استفاده از سلاح های هسته ای و اتمی آن چنان غیرقابل پذیرش شده که طراحی برنامه های جنگی که در آن توسل به این سلاح ها توجیه پذیر باشد مشکل است. سلاح ‌های اتمی دارای نیروی مخرب باور نكردنی هستند، به همین دلیل دولت ها سعی دارند تا بر دستیابی صحیح به این تكنولوژی نظارت داشته باشند تا دیگر اتفاقی بدتر از انفجارهای ناكازاكی و هیروشیما رخ نداده و سعی شود جنبه های مثبت و صلح آمیز این تکنولوژی و انرژی فوق العاده، توجه بشر را به خویش معطوف کند. انرژی هسته ای دارای کاربردهای صلح آمیز فراوانی در زمینه ی صنعت، کشاورزی و پزشکی می باشد. کاربرد صلح آمیز انرژی هسته ای باعث تبادل اطلاعات اگر چه محدود و کنترل شده بین کشورهای مختلف گردید و مذاکرات برای ایجاد یک سازمان بین المللی جهت مبادله ی اطلاعات مربوط به استفاده ی صلح آمیز از انرژی هسته ای و حداقل نظارت دائمی متناظر با آن شروع شد. بدین ترتیب درسال 1953 تأسیس یک نهاد و سازمان بین المللی برای کنترل استفاده ی صلح آمیز از انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد توسط آیزنهاور رئیس جمهور وقت ایالات متحده ی آمریکا به مجمع عمومی سازمان ملل متحد  پیشنهاد شد. به دنبال این پیشنهاد، مجمع عمومی در دسامبر 1954 قطعنامه ی«اتم برای صلح» را تصویب کرد. در پی تأکید مجمع عمومی در ایجاد یک مرجع بین المللی در زمینه ی انرژی هسته ای، پیش نویس اساسنامه ی«آژانس بین المللی انرژی اتمی»(IAEA) در یک کنفرانس بین المللی که زیر نظر سازمان ملل متحد در 13 اکتبر 1956 برگزار شده بود، تهیه شد و به تصویب 80 دولت جهان رسید. مهم ترین اهداف آژانس عبارتند از:
ـ تشویق و مساعدت به تحقیق و گسترش مطالعات علمی در مورد انرژی اتمی برای استفاده ی صلح آمیز در سراسر جهان.
ـ ارائه ی پیشنهاد و تسهیلات لازم برای تحقیق و توصیه های ضروری در کاربرد انرژی اتمی در راه صلح و رفاه بشر در جهان.
ـ پیشرفت و تربیت کارشناسان مجرب و متخصص برای استفاده ی صلح آمیز از انرژی اتمی.
ـ فراهم کردن اطلاعات مربوط به تغییرات علمی و فنی مورد استفاده ی صلح آمیز از اتم و.... ساختار و تشکیلات آژانس نیز شامل کنفرانس عمومی و شورای حکام متشکل از 35 عضو و دبیرخانه است که در رأس آن دبیرکل قرار دارد. دبیرخانه بالاترین رکن تصمیم گیری آژانس است. این آژانس برای تحقق اهداف خود کشورها را ملزم کرده که پیمان نامه هایی را در این رابطه متعهد شوند که یکی از مهم ترین این پیمان ها، «NPT» می باشد.

پیمان NPT
NPT«پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای» یک قرارداد مهم بین المللی است که سه هدف اساسی دارد که عبارتند از:
الف: جلوگیری از توسعه ی سلاح های هسته ای و تکنولوژی هسته ای برای مصارف نظامی.
ب: افزایش هم کاری بین المللی در زمینه ی انرژی اتمی برای مصارف صلح آمیز.  
ج: خلع سلاح هسته ای کامل و عمومی.
این پیمان در یازده ماده تنظیم و در تاریخ اول ژوئیه ی 1968 به امضا رسید و تا مارس 2002 تعداد 188 کشور از جمله پنج دولت دارنده ی سلاح هسته ای به آن پیوسته اند. اساسی ترین نکته این پیمان ایجاد یک سیستم تضمینات حفاظتی است که از طریق آن کارشناسان آژانس با مراجعه به قلمرو کشورها و بازرسی، بررسی می نمایند که آیا دول ملحق شده به این پیمان تعهدات خود را منطبق با مندرجات پیمان انجام داده اند یا خیر؟ به نظر می رسد خلع سلاح کامل هسته ای و اتمی عملی نبوده و همواره با کارشکنی کشورهای دارنده ی این سلاح مرگ بار مواجه است زیرا این محدودیت ها مبتنی است بر عدم تمایل کشورهای دارنده ی سلاح هسته ای به از دست دادن این سلاح که ضامن امنیت آن هاست. آمریکا که یکی از بزرگ ترین و مهم ترین کشورهای دارنده ی این سلاح کشتار جمعی است معتقد است بدون سلاح هسته ای، تحت سلطه ی هر کشور یا گروهی که چنین سلاحی را حفظ کرده یا در آینده به دست می آورد، قرار خواهد گرفت

بمب هوشمند:
بمب هوشمند هوا- سر LeiShi-6 / LS6 Thunder Stone محصول چین اولین بار در اكتبر 2006 مشاهده گردید. LS6 شامل یك بمب 500 كیلوئی متداول و پكیج هدایت و افزایش برد كه به وسیله مركز توسعه تكنولوژی Luoyang توسعه داده شده است، می باشد. پكیج شامل سیستم هدایت GPS/INS و سیستم هدف یابی همراه با یك جفت بال تا شونده می باشد، كه پس از رها سازی بمب آن را تبدیل به مهمات هدایت شونده هوشمند دورایستا می كند. این پكیچ باعث تبدیل بمب های غیر هدایت شونده به بمب های هوشمند شده و از سیستم دوگانه هدایت و ناوبری به سمت هدف، تحت هر شرایط جوی، در روز و شب و با دقت بسیار بالا بهره می برد. بال های جمع شونده پس از پرتاب باز شده و باعث افزایش قابل توجه برد و قابلیت مانور پذیری آن می گردد و این امكان را به خلبان می دهد تا از مسافت به مراتب دورتری اقدام به رها سازی بمب نماید، این عمل باعث در امان ماندن خلبان و هواپیما از تهدیدات موشك های سطح به هوا می گردد. هنگام رها سازی از ارتفاع 10.000 متری،‌ LS6 قادر است اهدافی در مسافت 60 كیلومتری را با سرعت 1 ماخ و با دقت 15 متر نابود سازد. در صورت بكارگیری نیروی محركه كمكی توان نابود سازی اهدافی تا مسافت 300 كیلومتری را نیز دارد. مقامات رسمی چین از پرتاب آزمایشی حدود 12 بمب هوشمند LS6 توسط هواپیماهای جنگنده J-8B سخن بمیان آورده اند.

تصویر
بمب هوشمند قاصد


این برنامه در سال 2003 آغاز و در سال 2006 به پایان رسید. مهمترین ضعف LS6، وابستگی آن به سیستم هدایت ماهواره ای خارجی مانند GPS آمریكائی و یا GLONASS روسی است. اگر چه این انتظار می رود كه طی 10 سال آینده چین مجهز به ماهواره هدایت ناوبری و مكان یابی مستقل خود گردد. در صورت به كارگیری كلیه سیستم ها، ارتش چین مشابه ارتش آمریكا مسلح به قابلیت های "مهمات تهاجم مستقیم مشترك JDAM" خواهد شد.

مشخصات :
وزن: 540 كیلو

طول: 300 میلیمتر

قطر: 377 میلیمتر

فاصله دو نوك بال: 2740 میلیمتر

سرجنگی: 440 كیلوگرم HE

برد: 40 كیلومتر (در صورت پرتاب از ارتفاع 80.000 متری) و 60 كیلومتر (در صورت پرتاب از ارتفاع 10.000 متری)

هدایت: GPS + INS

دقت: 15 متر شعاع خطا

تصویر
بمب هوشمند قاصد

بمب گرافیتی:
بمب گرافیتی

تصویر


بمب‌های گرافیتی در زمره بمبهای نرم وتسلیحات غیرکشنده طبقه بندی می شوند.این بمب‌ها برای از کار انداختن نیروگاه‌ها و تاسیسات برق بدون ایجاد صدمات عمرانی ناشی از مواد منفجره طراحی شده اند. در سال 1980 میلادی در یک تمرین نظامی مربوط به نیروی دریایی امریکا این []الیاف]] موجب قطع تصادفی برق و خاموشی در منطقه عملیات شدند که منجر به توسعه این نوع سلاح گردید. درجنگ کوزوو ارتش امریکا برای اولین باراز این بمب استفاده کردودر یک حمله دوسوم خاک یوگسلاوی درخاموشی فرورفت.این بمب ابدا اثرتخریبی ندارد،اما باعث قطع شدن جریان برق میشود.در این بمب‌ها اغلب ازگرافیت که نوعی ذغال سنگ نرم است استفاده شده است .همانطورکه میدانید کاربرد عمده گرافیت دربرخی راکتورهای هسته ای،باطریهای معمولی،مغزمداد وبرخی کارهای صنعتی دیگراست.اما مهمترین خاصیت آن این است که قویترین رسانای جریان برق میباشد.به نظرمیرسد دربمب گرافیتی ازاین خاصیت استفاده شده است.بدین صورتکه پس ازانفجار گرافیت که بیشتر ازجنس کربن است با مواد حلال کربن ترکیب شده وبصورت بخار درمی آید.اما این بخار سنگین بوده وبزودی برسطح زمین مینشیند بنابراین استفاده ازاین بمب درنیروگاههای برق باعث آلودگی سطح تجهیزات نیروگاه شده وباعث اتصالی وازکارافتادن نیروگاه میشود.درضمن برای پاکسازی نیروگاه وراه اندازی مجدد نیازبه چند ماه زمان است. ایالات متحده امریکا از این بمب در جنگهای خلیج فارس و عراق در سالهای 1991 و2003 نیز استفاده کرده است. از راههای مقابله با این دسته تسلیحات ایزولاسیون بدنه ساختمان، تاسیسات برق و اتاقهای کنترل و فرمان،عایق اسپری برای مدارات الکترونیکی و استفاده از فیلترهای الکترواستاتیک می باشد.

اطلاعات مربوط به این جنگ افزار که نوعی بمب غیر کشنده است اولین بار در بحران کوزوو و صربستان منتشر گردید .این بمب که بنا به در خواست نیروی هوایی آمریکا ساخته شده و اثرات نامطلوبی روی انسان نداشته و نوعی مهمات هوا به زمین است که هدف آن غیر عملیاتی کردن زنراتورهای برق و خطوط انتقال الکتریسته است

این پروژه در سال 1970بر اساس تاثیر رشته های گرافیت کربن در اتصال قطب های مثبت و منفی منابع تولید و توزیع الکتریسیته آغاز گردید پیش بینی شده بود در عملیات آزاد سازی گروگان های لانه جاسوسی از این سلاح استفاده شود (که نشد)

این جنگ افزار در سال 1991 توسط متحدین علیه عراق مورد استفاده قرار گرفت  بعد از جنگ خلیج فارس نیروی هوایی آمریکا تصمیم گرفت که نوعی از این سلاح را که بتواند از هواپیما پرتاب شود بسازد عملکرد این نوع بمب به اینگونه است که پس از انفجار بمب مادر ( بمب خوشه ای) بمب های کوچکتر با استفاده از چتر  سرعت خود را کم  میکنند سپس در ارتفاع معینی منفجر شده و الیاف کربن در هوا پراکنده میشود ودر نوع های جدید تر  به صورت پودر است که باعث نفوذ تدریجی به دستگاه های برقی و باعث اتصال در آنها میشود

بمب هدایت شونده لیزری:
بمب هدایت‌شونده لیزری (به انگلیسی: LGB) از مهمات هوشمند (PGM)است که از هدایت نیمه‌فعال لیزری برای حمله به یک هدف نشانه‌گذاری‌شده استفاده میکند. بمب‌های هدایت لیزری یکی از رایج‌ترین و گسترده‌ترین جنگ‌افزارهای هوشمند است که بسیاری از نیروهای هوایی جهان آن‌را به‌کار می‌گیرند.

بررسی اجمالی:

مهمات هدایت شونده لیزری با استفاده از یک نشانه گذار لیزری یک هدف را نشانه گذاری میکند.
تصویر

کاربرد نظامی لیزر :
كاربرد لیزر در مصارف نظامی

كاربردهای نظامی لیزر همیشه عمده ترین كاربردهای آن بوده است . فعلا مهمتریم كاربردهای نظامی لیزر عبارت اند از:

الف) فاصله یا بهای لیزری

ب) علامت گذارهای لیزری

ج) سلاح های هدایت انرژی

فاصله یاب لیزری مبتنی بر همان اصولی است كه در رادارهای معمولی از آن ها استفاده می شود. یك تپ كوتاه لیزری ( معمولا با زمان 10 تا 20 نانوثانیه) به سمت هدف نشانه گیری می شود و تپ پراكنده برگشتی بوسیله یك دریافت كننده مناسب نوری كه شامل آشكارساز نوری است ثبت می شود. فاصله مورد نظر با اندازه گیری زمان پرواز این تپ لیزری به دست می اید. مزایای اصلی فاصله یاب لیزری را می توان به صورت زیر خلاصه كرد :

الف) وزن - قیمت و پیچیدگی آن به مراتب كمتر از رادارهای معمولی است.

ب) توانایی اندازه گیری فاصله حتی برای هنگامی كه هدف در حال پرواز در ارتفاع بسیار كمی از سطح زمین و یا دریا باشد.

اشكال عمده این نوع رادار در این است كه باریكه لیزر در شرایط نامناسب رویت به شدت در جو تضعیف می شود. فعلا چند نوع از فاصله یابهای لیزری با بردهای تا حدود 15 كیلومتر مورد استفاده اند :

:الف) فاصله یاب های دستی برای استفاده سرباز پیاده ( یكی از آخرین مدل های آن در آمریكا ساخته شده كه در جیب جا می گیرد و وزن آن با باتری حدود 500 گرم است.

:ب) سیستم های فاصله یاب برای استفاده در تانكها

:ج) سیستم های فاصله یاب مناسب برای دفاع ضد هوایی

اولین لیزرهای كه در فاصله یابی از آن ها استفاده شد لیزرهای یاقوتی با سوئیچ Q بودند. امروزه فاصله یابهای لیزری اغلب بر اساس لیزرهای نئودمیم با سوئیچ Q طراحی شده اند. گرچه لیزرهای CO2 نوع TEA در بعضی موارد ( مثل فاصله یاب تانك ها ) جایگزین جالبی برای لیزرهای نئودمیم است.

دومین كاربرد نظامی لیزر در علامت گذاری است. اساس كار علامت گذاری لیزری خیلی ساده است : لیزری كه در یك مكان سوق الجیشی قرار گرفته است هدف را روشن می سازد به خاطر روشنایی شدید نور هنگامی كه هدف به وسیله یك صافی نوری با نوار باریك مشاهده شود به صورت یك نقطه روشن به نظر خواهد رسید. سلاح كه ممكن است بمب - موشك - و یا اسلحه منفجر شونده دیگری باشد بوسیله یك سیستم احساسگر مناسب مجهز شده است. در ساده ترین شكل این احساسگر می تواند یك عدسی باشد كه تصویر هدف را به یك آشكارساز نوری ربع دایره ای كه سیستم فرمان حركت سلاح را كنترل می كند انتقال می دهد و بنابراین می تواند آن را به سمت هدف هدایت كند. به این ترتیب هدف گیری با دقت بسیار زیاد امكان پذیر است. ( دقت هدف گیری حدود 1 متر از یك فاصله 10 كیلومتری ممكن به نظر می رسد.) معمولا لیزر از نوع Nd: YAG است. در حالی كه لیزرهای CO2 به خاطر پیچیدگی آشكارسازهای نوری ( كه مستلزم استفاده در دماهای سرمازایی است) نامناسب اند. علامت گذاری ممكن است از هواپیما - هلیكوپتر و یا از زمین انجام شود. ( مثلا با استفاده از یك علامت گذار دستی ).

اكنون كوشش قابل ملاحظه ای هم در آمریكا و هم در روسیه برای ساخت لیزرهایی كه به عنوان سلاحههای هدایت انرژی به كار می روند اختصاص یافته است. در مورد سیستم های قوی لیزری مورد نظر با توان احتمالا در حدود مگا وات ( حداقل برای چند ده ثانیه ) یك سیستم نوری باریكه لیزر را به هدف ( هواپیما - ماهواره یا موشك ) هدایت می كند تا خسارت غیر قابل جبرانی به وسایل احساسگر آن وارد كند و یا اینكه چنان آسیبی به سطح آن وارد كند كه نهایتا در اثر تنش های پروازی دچار صدمه شود سیستم های لیزر مستقر در زمین به خاطر اثر معروف به شكوفایی گرمایی كه در جو اتفاق می افتد فعلا چندان عملی به نظر نمی رسند. جو زمین توسط باریكه لیزر گرم می شود و این باعث می شود كه جو مانند یك عدسی منفی باریكه را واگرا سازد با قرار دادن لیزر در هواپیمای در حال پرواز در ارتفاع بالا و یا در یك سفینه فضایی می توان از این مساله اجتناب ورزید. اطلاعات موجود در این زمینه ها به علت سری بودن آن ها اغلب ناقص و پراكنده اند. اما به نظر می رسد كه این سیستم ها كلا شامل باریكه هایی پیوسته با توان 5 تا 10 مگا وات (برای چند ثانیه ) با یك وسیله هدایت اپتیكی به قطر 5 تا 10 متر باشند مناسب ترین لیزرها برای اینگونه كاربرد ها احتمالا لیزرهای شیمیایی اند ( DF یا HF) . لیزرهای شیمیایی به ویژه برای سیستم های مستقر در فضا جالب اند زیرا توسط آن ها می توان انرژی لازم را به صورت انرژی ذخیره فشرده به شكل انرژی شیمیایی تركیب های مناسب تامین كرد.

تصویر
بمب فسفری:
فسفر سفید ماده ای است هواسوز که وقتی در معرض هوا قرار میگیرد شروع به سوختن میکند و دود سفیدی هم دارد . این ماده با آب خاموش نمیشود و همچنان در آب میسوزد !
    
تصویر

اگر روی اعضای بدن کسی بیفتد تا عمق بدن وی را میسوزد و خاموش نمیشود و حتی استخوان  را هم میسوزاند ! همچنین جزء رده تسلیحات کشتار جمعی WMD یا WEAPON OF MASS DESTRUCTION قرار میگیرد.
ضمن اینكه دود تقریبا سمی ای هم دارد و ایجاد مشكلات حاد تنفسی در حد خفگی یا سوختن ریه ها نتیجه آن است .

تقریبا این ماده هم مشابه ناپالم است با این تفاوت كه اگر از ناپالم باشد ممکن است جان سالم بدر برد از این بمب خیر .

تصویر
تصویر
آثار بمب فسفری بر انسان


اگر قربانی شانس بیاورد و مواد روی سر و یا سینه هایش  ریخته شود  خیلی زود  خواهد مرد (کمتر از 2 ثانیه)  ولی اگر روی پاها یا دست ها ریخته باشد  به قدری  می سوزاند  که خون فرد  به جوش آمده  و هنگام برگشتن به قلب اول تمامی اندام های نزدیک به خودرا می سوزاند  تا به قلب برسد .

فسفر در طبیعت به حالت آزاد پیدا نمی شود  . مهمترین سنگ معدنی که ازآن  فسفر استخراج می شود  فسفات کلسیم هست که آن را  به همراه سیلیس و زغال کک در کوره الکتریکی حرارت می دهند  .

فسفر سفید ( p4 ) ، فسفر سیاه ، و فسفر قرمز که همان  فسفر سفید هست که حرارتش می دهند  . خطر ناک ترین نوع همان فسفر سفید هست .

تصویر

اما این عنصر چیست  :
این قسمت چون تخصصی می باشد  از داشنامه نقل قول می شود
"" فسفر سفید ، جامدی مومی‌شکل است که بلورهای آن از تجمع مولکولهای P4 شده است. اما در حالت بخار ، به صورت مولکولهای مجزا وجود دارد. مولکولهای P4 به صورت چهار وجهی منتظم است و در هر یک از گوشه‌های این چهار وجهی ، یک اتم فسفر وجود دارد که با پیوندهای کووالانسی با سه اتم فسفر دیگر متصل است و از آنجا که زاویه پیوندهای آن ، 60 درجه دارد و همین زاویه که انحراف زیادی از زاویه عادی اوربیتالهای P (90درجه) دارد، موجب می‌شود که پیوند P-P ضعیف و ناپایدار باشد.

از این رو ، فسفر سفید بسیار فعال می‌باشد، یعنی انرژی فعالسازی آن خیلی پایین است و به همین دلیل ، در هوا خود به خود آتش می‌گیرد. بنابراین فسفر سفید را در زیر آب نگهداری می‌کنند تا از تماس با هوا مصون بماند. نیروی بین مولکولی در فسفر سفید از نوع لاندن است.

فسفر سفید در آب حل نمی‌شود، چون مولکول آن غیر قطبی است. ولی در حلالهای غیر قطبی نظیر نفت و دی‌سولفید کربن حل می‌شود. فسفر سفید خاصیت سمی دارد ""

همونطور که گفته شد این ماده در برابر اکسیژن  بسیار سریع واکنش می دهد  .
این ماده تنها در صورتی خاموش می شود  که یا اکسیژن به آن  نرسد  یا ماده اش  تمام شود  . هیچ راه دیگری برای خاموش کردن آن  نیست . اگر هم  بر روی آن  آب بریزیم  مواد حاصل از سوختن فسفر تبدیل به اسید فسفریک خواهد شد .ادامه دارد...

منبع:میلیتاری
طبقه بندی: بمب ها،  سلاح های اتمی شیمیایی ومیکوبی، 
برچسب ها: آشنایی با انواع بمب ها(قسمت دوم)، بمب، جنگ افزار، worldarmy، worldarmy.mihanblog.com، جنگ جهانی دوم، ایالات متحده، دانشگاه هاروارد، كوكتل مولوتف، امریكا، جنگ ویتنام، اسرائیل، بمب شیمیایی، جنگ شیمیایى، the birthday of chemical warfare، گازهای خفه كننده، نیروهای آلمان، حملات وسیع شیمیایی، تهاجم ایتالیا به اتیوپی، جنگ ژاپن و چین، سلاح مرگبار، جنگ عراق عله ایران، جنگ اول جهانی، عملیات والفجر 8، فاو، كربلای 4و 5، منطقه كردستان عراق، عوامل شیمیایی جنگی، عوامل ناتوان كننده، incapacitating agents، هیدروژن سیانید، PBX، تی ان تی، پودر آلومینیوم، اکسپلوسیو، Plastic Bonded Explosive، بی ال یو – صد وشانزده، BLU-116 Advanced Unitary Penetrator، بی ال یو – صد وهیجده، BLU-118/B Thermobaric Warhead، ترموباریک، Thermobaric، بی ال یو – صد و سیزده، BLU-113 Super Penetrator، ارتش آمریکا، سیرکولار – ارور – پروبابیلیتی، Circular Error Probability :CEP، MK-904، FMU-113، BSU-49/B، Ballute، عملیات طوفان صحرا، ایگاه های موشکی سام، پایگاه های ضد هوایی، ناو های هواپیما بر، بمبهای چند منظوره و ترکشی، مب ضد پرسنلanti personnel، بمب ضد تانک و زره anti armor، بمب ضد تاسیسات، بمب ضد کشتی، مب ضد هوا پیما، بمب ضد باند، بمب های میکروبی، A-6E و A-10 و F-14D و F-15 (تمامی مدلها) و F/A-18 (تمامی مدلها) و F-111، نیروهای دریایی و هوایی، ادوات زمینی متحرک، پشتیبانی هوایی نزدیک، مقابله ی هوایی دقیق با ادوات زمینی، حمله ضد شناورهای دریایی، بمب افکن A-6E، مسافت سنج هاى لیزرى (LRF)، جنگ افزار LGB، جنگنده مادر، F-16، هواپیماهاى بمب افكنF-14D، هواپیماهاى بمب افكن F-117، خلیج فارس، Laser Guided Bombs، جنگنده F-14D، GBU12، بمب هدایت شونده، A-10A B-1B B-2 B-52 F-4G F-15A-E F-16A-D F-111D-F F-117A، موشک Lance، کلاهک W-70، سوخت D-T، موشک Sprint، کلاهک W-66، تانک تی ـ 72، سلاح ضد نفر تاکتیکی، شوروی، سلاح ضد موشک، سلاح های تاکتیکی علیه نیروهای زرهی، حمله هوایی، هویتزر، رادیواکتیویته، زره پوش فولادی، سلاح های هسته ای، خودروهای زرهی، بمب نوترونی، ارتش ناپلئون بناپارت، اکتری، ویروس، قارچ، بمب اتمی، تسلیحات کشتار جمعی، WEAPON OF MASS DESTRUCTION، دفاع ضد هوایی، بمب هدایت شونده لیزری، بمب گرافیتی: بمب گرافیتی، بمب هوشمند قاصد، جنگنده J-8B، بمب هوشمند LS6، LeiShi-6 / LS6 Thunder Stone، بمب هوشمند، پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای، پیمان NPT، flash blindness، بمب افکن ب 29، ژاپن، بمب هیدروژنی، دوتریوم تریتیوم، بمب گداخت هسته ای، انفجار هسته‌ای، اورانیوم 235، بمب ‌های شكافت هسته‌ای، بمب کثیف، بمب های ضد نفر، ضد زره و ضد فلز، سی یو 94، روسیه، بمب خوشه ای، بمب ساعتی، الکترومگنتیک پالس، Iter، بمب الکترومغناطیسی، تسلیحات هسته‌ای، تزار، WMD، بمب فسفری، BLU-114 _ بمب خاموشی، بمب کربنی، AV-8B F-14A / B and / D، F-16C / D، F-15E، F-117، B-1B، F/A-18A/B، C / D، and E / F، سامانه‌های الكتریكی و الكترونیكی، CBU_97، BLU-114، بمب خوشه ای ‌مانند CBU_97، جنگ خلیج فارس، تاماهاوك، كلاهك موشك های كروز، نیروی هوایی آمریکا، بحران کوزوو و صربستان، بمبهای نرم و تسلیحات غیرکشنده، دستگاه ارتفاع سنج، سلاح سری، بمب گرافیتی، بمب مشهور غیر هدایت شونده، MK-82، بمب سقوط ازاد، آمریکا، آرژانتین، ایتالیا، ترکیه، اف 111، جاگوار، میراژ اف 1، بمب نفوذی بالدار، بمب های غیرهوشمندی، کمپانی ماترای فرانسه، بمب نفوذی، سیانوژن كلراید، عوامل اعصاب، nerve agents، پی بی اکس، Tritonal، تریتونال، BLU-109 Penetrator، بی ال یو – صد و نه، BLU، بی ال یو، پناهگاه اتمی نطنز، پناهگاه های زیرزمینی، اشعه ی لیزر، دولت اسراییل، بمب هایی هوشمند، Banker Buster، بانکر باستر، بمب های پناهگاه شکن، راكت، موشك، توپخانه، خمپاره، مین، عوامل تاول زا، blood agents، عوامل خون، گازهای كلر - فسژن و كلرو پیكرن، asphyxating agents، عوامل خفه كننده، گازهای اشك آور، تهوع آور، توهم زا و عوامل كنترل كننده شورشها.، International humanitarian law، هیدروفوب، جنگ‌افزار شیمیایی، ناپالم، بمب ناپالم،
دنبالک ها: آشنایی با انواع بمب ها(قسمت اول)، آشنایی با انواع بمب ها(قسمت سوم)، آشنایی با انواع بمب ها(قسمت چهارم)،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه