تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - هواپیمای جدید ترابری، محصول مشترک روسیه و هند

روسیه و هند قصد دارند تا در پروژه ای مشترک، اقدام به طراحی و تولید هواپیمای ترابری-نظامی جدید نموده که چندی پیش در همین راستا، اولین گروه از متخصصان هندی برای شروع نخستین جرقه های همکاری میان این دو کشور، وارد مسکو شدند. به عقیده ی آقای "واسیلی کاشین " کارشناس مرکز پژوهش های استراتژیکی روسیه، روسیه و هند باید برای پیشی گرفتن از رقبای سرسخت و شرکت های هواپیماسازی دنیا تلاش بسیاری کرده و برای گرفتن نبض بازار هواپیما های ترابری کلاس متوسط در بازارهای جهانی، بهترین انتخاب را عرضه نمایند.

ورود متخصصان هندی به روسیه را می توان به عنوان اولین روزنه های امید به سوی انجام و اتمام پروژی مشترک ساخت هواپیمای ترابری میان دو کشور روسیه و هند به شمار آورد. پس از انجام مذاکرات طولانی، در سال 2010 میلادی این دو کشور به نقطه مشترکی برای طراحی و تولید این پروژه رسیده و در نهایت در اکتبر سال جاری میلادی اقدام به عقد اولین قرارداد همکاری برای طراحی و تولید هواپیمای ترابری چند منظوره (Multirole Transport Aircraft ) نمودند. این هواپیمای ترابری به منظوری جایگزینی مدل پیشین <آنتونوف-12> با توان باربری تا سقف 20 تن، در دو کشور هند و روسیه و همچنین در کشورهایی که هم اکنون از <آنتونوف-12> استفاده می کنند، در نظر گرفته شده است.

به عقیده ی آقای کاشین، مهمترین رقیب این پروژه، هواپیمای <Y-8C > چین و مدل پیشرفته ی آن <Y-9 > بوده که این دو هواپیما نیز بر پایه ی هواپیمای ترابری روسیه <آنتونوف-12> طراحی شده اند. رئیس کارخانه هواپیماسازی چین < Shaanxi Aircraft Industry Corporation 陕西飞机工业(集团)有限公司 > پیش از این اعلام کرد که در صدر برنامه های خود قصد دارد با تولید مدل پیشرفته ی <Y-8 >، اقدام به صادرات عمده ی این هواپیما به کشورهای مختلف نماید. این شرکت چینی برای به تحقق نشاندن آرمانهای خود اقدام به سرمایه گزاری های کلان در بخش پیشرفته سازی قطعات و بالابردن قدرت موتور و همچنین استفاده از نقشه های طراحی دیجیتال در پروژه ی جدید خود نموده است.

در حال حاضر روسیه از هواپیماهای ترابری کلاس متوسط با توان حمل بار تا سقف 20 تن، برخوردار نبوده و استفاده از هواپیماهای ترابری کلاس سنگین ارتش روسیه <ایل-76> که در کارخانه هواپیماسازی شهر اولیانوفسک بازسازی می شوند، منجر به صرف هزینه های کلان برای بهره برداری شده که در بسیاری از موارد به نفع نخواهد بود. هواپیما های ترابری کلاس سنگین، تنها در برخی از کشورهای پهناور با وسعت قلمروی بالا، می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

همان طور که اشاره شد، از یک سوی، استفاده از هواپیما های ترابری <ایل-76> در بسیاری از کشورهای درحال توسعه منجمله کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین نیاز به صرف هزینه های بالا برای تعمیرات و نگداری داشته و از سوی دیگر برای مثال استفاده از هواپیمای ترابری ایالات متحده <Lockheed C-130J > با توان حمل بار تا سقف 20 تن، بسیار گران تمام می شود. به همین خاطر در این کشورها تا به امروز شاهد پرواز صدها فروند <آنتونوف-12> هستیم که تمامی آنها تا 10 الی 15 سال آینده نیازمند جایگزینی می باشند.

چین در مقایسه با سایر کشورها یک قدم جلوتر بوده و هم اکنون در حال اتمام پروژه ی تولید هواپیماهای ترابری کلاس متوسط می باشد. این در حالی است که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، اولین هواپیمای مشترک روسیه و هند تنها در سال 2016 به پرواز درآمده و تولید انبوه آن نیز در سال 2019 میلادی آغاز خواهد شد. با این تفاسیر این هواپیمای مشترک نسبت به دیگر هواپیماهای همین کلاس، از سرعت بیشتر، موتوری پیشرفته و قدرتمندتر و همچنین مشخصات فرود و برخاست بهتری برخوردار می باشد.

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، هواپیمای مشترک هند و روسیه می تواند 20 تن بار را تا 2000 کیلومتر و 12 تن بار را تا 4700 کیلومتر جا به جا نماید. از دیگر مشخصات این هواپیما می توان به توان فرود در باندهای خاکی، فرود در مناطق کوهستانی تا ارتفاع 3000 متر از سطح دریا، امکان نصب سامانه ی سوخت رسانی در هوا و همچنین موتور های پیشرفته توربوفن اشاره نمود.

600 میلیون دلار بودجه برای انجام طراحی و تولید این پروژه تا سال 2019 میلادی در نظر گرفته شده است. به نظر می رسد دو کشور روسیه و هند برای به دست آوردن بازار هواپیماهای ترابری کلاس متوسط و جایگزینی <آنتونوف-12>، از هیچ تلاشی قافل نخواهند شد.

----------------------------------------

منبع: صدای روسیه
طبقه بندی: اخبار،  هواپیماهای ترابری وسوخت رسان، 
برچسب ها: هواپیمای جدید ترابری، محصول مشترک روسیه و هند، هواپیمای ترابری، هند، روسیه، جنگ افزار، worldarmy، آنتونوف-12، هواپیمای <Y-8C >، Multirole Transport Aircraft، Shaanxi Aircraft Industry Corporation 陕西飞机工业(集团)有限公司،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه