جدیدترین زیردریایی اتمی چند منظوره روسیه به نام «سورودوینسک» پروژه شماره 885 «یاسن» نام دارد که مرحله اول آزمایش را برای پرتاب موشک های بالدار مافوق صوت جهت انهدام اهداف زمینی در فضای کارخانه رو به پایان است و انتظار می رود که در آینده نزدیک، به نیروهای دریایی روسیه بپیوندد. زیردریایی «سورودوینسک» یکی از هشت زیردریایی چندمنظوره است که در چهارچوب برنامه های دفاعی سال های 2011 تا 2020، به خدمت نیروهای دریایی ارتش کشور درخواهد آمد.
زیردریایی «سورودوینسک» در ماه اوت سال 2010 به آب انداخته شد و یک سال پس از آن مورد آزمایش قرار گرفت. امکانات زیادی برای اولین بار در این زیردریایی مشاهده می شود که از جمله آنها سیستم هیدروآکوستیک «ایرتیش- آمفور» با آنتن برد بلند می باشد که احاطه کامل بر فضای اطراف دارد.
استفاده از این آنتن متخصصین را وادار ساخت تا سیستم مرتبط با آنتن را از دماغه به قسمت مرکزی زیردریایی منتقل کنند. سلاح اصلی این زیردریایی موشک بوده و در هشت ایستگاه می توواند تا 24 موشک مدل های مختلف را بارگیری کند. موشک های ضدناو دریایی با سرعت مافوق صوت «اونیکس»، انواع موشک و مجموعه موشکی «کالیبر»، موشک های بالدار استراتژیک «گرانت» از جمله موشک های مورد استفاده در این زیردریایی هستند.
استفاده از موشک های مختلف، سبب شده که زیردریایی طرح 885، تبدیل به یک ابزار چندمنظوره برای از بین بردن اهداف مختلف شود.


منبع:ارتشیطبقه بندی: زیردریایی، 
برچسب ها: سورودوینسک جدیدترین زیردریایی اتمی چند منظورۀ روسیه + عکس، زیردریایی اتمی چند منظوره، جنگ افزار، worldarmy، worldarmy.mihanblog.com، نیروهای دریایی روسیه، سورودوینسک، روسیه، موشک های ضدناو دریایی با سرعت مافوق صوت «اونیکس»، مجموعه موشکی «کالیبر»، موشک های بالدار استراتژیک «گرانت»، هیدروآکوستیک «ایرتیش- آمفور»،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه