تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - سامانه هدایت ماهواره ای تسلیحات SVP-24


مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 6 دی 1391
تصویر در میان تسلیحات و بمب های هدایت دقیق شاید بجرات بتوان تسلیحات هدایت ماهواره ای چون JDAM را یکی از موثرترین و دقیق ترین (اگر موثرترین در نظر نگیریم) بمب های ساخته شده در جهان دانست که با استفاده از سیستم های ناوبری ماهواره ای چونGPS و GLONASS با دقت چند متر اهداف خود را مورد انهدام قرار میدهند . با توسعه ی سامانه های ناوبری و موقعیت یابی ماهواره ای در دهه ی 80 و 90 میلادی ، آمریکا و شوروی ارزش این سامانه ها در هدایت تسلیحات دقیق را درک کرده و تقریبا همگام با آن ، شروع به ساخت و توسعه ی سیستم های هدفیابی و هدایت بمب های ماهواره ای نمودند .

سامانه ی JDAM نتیجه ی تلاش امریکایی ها برای هوشمند سازی بمب ها با استفاده از هدایت ماهواره ای بود اما همان زمان در سوی دیگر پرده ی آهنین ، پروژه ی موسوم به Специализированная Вычислительная Подсистема-24 - "زیرسیستم کامپیوتری تخصصی-24" جهت توسعه ی نسل دوم سامانه های هدفیابی و هدایت ماهواره ای بمب های هوا به زمین که اختصارا SVP-24 نامیده میشود با فروپاشی شوروی به حالت تعلیق در آمد ، اما اهمییت آن از یاد سران نظامی روسی نرفت .سامانه ی هدایت ماهواره ای SVP-24 در حقیقت برای جنگنده های تهاجمی Su-24 Fencer طراحی شده بود اما قابلیت نصب روی انواع جنگنده ها و بمب افکن ها را داراست ، بازیابی قدرت روسیه و خصوصا احیای سامانه ی موقعیت یابی جهانی GLONASS ، بار دیگر موضوع تسلیحات هدایت ماهواره ای در دستور کار قرار گرفت . شرکت روسی "Гефест и Т" مسئول توسعه ی این سامانه در بلوک جدید ارتقا فنسرها گردید ، سامانه ی SVP-24 در سال 2008 وارد خدمت شد و در سال 2009 و در جریان رزمایش مشترک روسیه و بلاروس با کد Zapad-09 بار دیگر ظاهر شد .

روسها در این رزمایش علاوه بر Su-24M2 ها (کد Fencer-D) ، از مدل اصلاح شده ی این سامانه (SVP-24-22) در بمب افکن های استراتژیک Tu-22M3 (کد Backfire-C) نیز استفاده کرده بودند .

وظیفه ی اصلی این سیستم برقراری ارتباط و سازگاری با سیستم های ناوبری ماهواره ای ، پردازش سیگنال های دریافتی از آنتن ماهواره ها ، هدفیابی اتوماتیک و استفاده از لوپ اصلاح مسیر برای هدایت موشک و تبادل اطلاعات Real time است که خصوصا قابلیت آخر این سیستم در رزمایش اخیر Zapad-09 مورد استفاده قرار گرفت . یکی از مزیت های بزرگ این سیستم نسبت به دیگر متدهای هدایت دقیق بمب ها مانند هدایت لیزری ، عدم تاثیر شرایط آب و هوایی در عملکرد هدایت سیستم است .

تصویر

کاکپیت جنگنده su-24m2

در حالت کلی موشک هدایت ماهواره ای مجهز به یک آنتن گیرنده ی امواج ماهواره ای میباشد که مختصات موشک در هر لحظه را دریافت میکند ، اطلاعات مربوط به نقطه ی هدف قبل از لانچ موشک توسط کامپیوتر SVP-24 به پردازنده ی موشک انتقال یافته و در حافظه ی آن ذخیره میشود . لذا موشک صرفا در طول مسیر نیاز به دریافت امواج ماهواره ای از طریق آنتن های خود دارد .

منبع :
http://www.janes.com...x?id=1065927830
http://vpk-news.ru/articles/7494
http://www.aviaport..../05/234003.html


طبقه بندی: ماهواره وجنگ الکترونیک، 
برچسب ها: سامانه هدایت ماهواره ای تسلیحات SVP-24، سامانه هدایت ماهواره ای، هدایت ماهواره ای تسلیحات، جنگ افزار، worldarmy، worldarmy.mihanblog.com، JDAM، جنگنده های تهاجمی Su-24 Fencer، GPS، GLONASS، Гефест и Т، Zapad-09، Su-24M2 ها (کد Fencer-D)، Real time، کاکپیت جنگنده su-24m2، Tu-22M3 (کد Backfire-C)، Специализированная Вычислительная Подсистема-24، سیستم های هدفیابی و هدایت بمب های ماهواره ای، SVP-24،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه