تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - اشنایی با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)


North Atlantic Treaty Organization

http://8pic.ir/images/mq01zeknmrv0qbuubon.jpg

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو (به انگلیسی: North Atlantic Treaty Organization با مخفف NATO) در ۴ آوریل ۱۹۴۹ میلادی (۱۵ فروردین ۱۳۲۸) با هدف دفاع جمعی در واشینگتن دی.سی. پایه‌گذاری شد و هم‌اکنون ۲۸ عضو دارد.قلب پیمان ناتو ماده پنج آن است که در آن کشورهای امضا کننده توافق کرده‌اند حمله نظامی علیه یک یا چند کشور عضو در اروپا یا آمریکای شمالی را به عنوان حمله به تمامی کشورهای عضو تلقی کنند و به مقابله آن برخیزند.

مطابق ماده ۱۴ و پایانی این پیمان، متون انگلیسی و فرانسوی آن هر دو معتبر هستند، پیمان نزد دولت ایالات متحده آمریکا سپرده می‌شود و مطابق وظیفه دولت ایالات متحده نیز نسخه‌های مورد تایید آن را برای دولت‌های امضا کننده پیمان می‌فرستد.

گسترش :

از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ میلادی، ده کشور کمونیستی سابق به عضویت ناتو در آمدند و شمار اعضای ناتو به بیست و شش کشور افزایش یافت.در سال ۲۰۰۸ تلاش‌هایی برای گسترش ناتو به حوزه بالتیک وپیشروی مرزهای ناتو به نزدیکی مرزهای روسیه انجام گرفت که در این بین با شروع مذاکرات برای عضویت سه کشور آلبانی، کرواسی و مقدونیه در ناتو موافقت شد ولی درابتدا مخالفت‌هایی با عضویت گرجستان و اکراین که هم‌مرز با روسیه می‌باشند صورت گرفت در نهایت پس از شروع جنگ اوستیای جنوبی ۲۰۰۸ حمایت‌ها برای عضویت گرجستان افزایش یافت .

http://8pic.ir/images/bn1seqkxg5tglx6lmfu2.jpg

کشمکش با روسیه :

طرح گسترش ناتو به نزدیکی مرزهای روسیه باعث نگرانی دولت روسیه شد. پس از شروع جنگ اوستیای جنوبی ۲۰۰۸ و امضای قرارداد سپر موشکی آمریکا با لهستان این نگرانی‌ها افزایش پیداکرد و در نهایت به کاهش روابط روسیه و ناتو در غالب شورای مشورتی و عدم شرکت روسیه در مانور مشترک نظامی با ناتو شد.در افغانستان وعراق :

پس از آغاز جنگ افغانستان و جنگ عراق نیروهای ناتو حوزه فعالیت‌های خود را به داخل مرزهای این دوکشور نیز گسترش دادند.فعالیت ناتو در عراق منحصر به آموزش نظامی می‌شود. در افغانستان و در سال ۲۰۰۶ پس از درخواست هلند و آلمان نیروهای ناتو جایگزین نیروهای ایساف متعلق به سازمان ملل شدند.ناتو در سال ۲۰۰۸ رهبری ۴۷ هزار نیرو از ۴۰ کشور جهان را در افغانستان بر عهده داشت.


انتقادها :

حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان از عدم هماهنگی بین نیروهای افغانستان و ناتو انتقاد کرده‌است و اعلام کرده که این موضوع در مواردی باعث کشته شدن شهروندان غیرنظامی افغانستان در عملیات نیروهای ناتو شده‌است.http://8pic.ir/images/fm7830nzewoyvx5tql0.jpg

نمایش کشورهای عضو ناتو (رنگ سبز)


سال تاسیس : ۴ آوریل ۱۹۴۹ ( ۱۵ فروردین ۱۳۲۸ )

نوع سازمان : پیمان و همبستگی نظامی

دفتر مرکزی: بروکسل، بلژیک

زبان رسمی: انگلیسی و فرانسوی

دبیرکل: آندرس فوگ راسموسن

فرمانده کل (نظامی): نود بارتلز

وب‌گاه: nato.int

http://8pic.ir/images/5yoyi5gety3n6tmf3bu8.jpg


منبع :  ویكیپدیاطبقه بندی: سازمان های امنیتی-اطلاعاتی وجاسوسی، 
برچسب ها: اشنایی با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، اروپا، اتلانتیک شمالی، سازمان ناتو، جنگ افزار، worldarmy، worldarmy.mihanblog.com، North Atlantic Treaty Organization، NATO، Nato،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه