تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - توپخانه و راکتهای اتمی


مرتبه
تاریخ : سه شنبه 21 آذر 1391
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/go1jfjf5wmujv6ruplb41.jpg


توپخانه هسته ای، زیر مجموعه ای از سلاح های هسته ای تاکتیکی با اثر محدود است و به آن دسته از سلاح هائی اطلاق می شود که از روی زمین بر علیه اهداف دشمن در میدان نبرد شلیک می شوند.
واژگان توپخانه هسته ای ، عموما گلوله هائی را که توسط یک توپ شلیک می گردد برایمان تداعی می کند اما به لحاظ فنی راکتها و موشکهای کوتاه برد را نیز در برمی گیرد.
طراحی و ساخت توپخانه های هسته ای بخشی از برنامه گسترده ای بود که کشورهای دارنده سلاح های هسته ای به منظور استفاده تاکتیکی بر علیه نیروهای دشمن در میدان نبرد یا اهداف راهبردی مثل شهرها ، پایگاه های نظامی و صنایع سنگین آن را توسعه دادند. این توپخانه ها توسط کشورهای معدودی طراحی و بکار گرفته شد این کشورها عبارتند از : آمریکا ، روسیه، و فرانسه . انگلستان نیز سامانه های موشکی Blue water و توپخانه ای Yellow Anvil artillery shell را طراحی نمود اما هرگز آنها را به تولید نرساند.
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/o2xzr3mmm7yd34fbjxq.jpg
راکت MGM-۱۸ Lacrosse مستقر در خاک آلمان غربی

گروه دیگری از کشورها نیز ارتباطی غیر مستقیم با توپخانه های هسته ای داشتند. این کشورها یگان های سازمان دهی شده و نفرات آموزش دیده برای استفاده از سلاح های هسته ای را تشکیل دادند اما خودشان مستقلا به تجهیزات هسته ای دسترسی نداشتند. در عوض این سلاح ها توسط یگان های ویژه کشورهای دیگری نگهداری و کنترل می شد. این یگانهای ویژه ، نظارت بر سلاح های هسته ای را تا زمان استفاده در شرایط خاص بر عهده داشتند. این گروه از کشورها که عضو پیمان ناتو بودند شامل بلژیک ، آلمان غربی ، ایتالیا، هلند ، ترکیه و انگلستان می شد.
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/qk89yswp6l9yflw2icc.jpg
موشک MGM-۲۹ Sergeant ، که کلاهک هسته ای W۵۲  را با خود حمل می کرد

امروزه توپخانه هسته ای توسط پرتابگرهای موشکهای بالستیک تاکتیکی با کلاهک هسته ای جایگزین گردیده است . اما برخی کشورها مثل چین ، هندوستان و پاکستان ( و احتمالا کره شمالی) هنوز از توپخانه های هسته ای به عنوان یک بخش مستقل از موشک های بالستیک استفاده می کنند. اکنون به بررسی کشورهای استفاده کننده از توپخانه های هسته ای می پردازیم :


ایالات متحده آمریکا

http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/2p6g1qtfmumb33yf49q.jpg
بمب حاوی یک کلاهک هسته ای W۷
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/0qz67wvm8jfzdi7nz6.jpg
راکت MGR-۱ Honest John ، که کلاهک هسته ای W۷ را با خود حمل می نمود

کارشناسان آمریکائی پس از توپخانه هسته ای M۶۵ که عمر کوتاهی داشت ، سامانه های توپخانه ای مختلفی را برای ارتش آن کشور طراحی کردند. این سامانه های عبارت بودند از :
• MGR-۱ Honest John ، راکت پرتاب آزاد که کلاهک هسته ای W۷ را حمل می نمود. سال ۱۹۵۳
• M۶۵ ، توپخانه ای که گلوله های هسته ای ۲۸۰ میلیمتری W۹ و W۱۹ را شلیک می نمود. سال ۱۹۵۳
• MGM-۵ Corporal ، موشکی که کلاهک هسته ای W۷ را پرتاب می نمود. سال ۱۹۵۵
• M۱۱۰ howitzer ، هویتزری که گلوله های ۲۰۳ میلیمتری W۳۳ را شلیک مینمود. سال ۱۹۵۷
• MGM-۱۸ Lacrosse ، سامانه موشکی که کلاهک هسته را حمل میکرد و از سال ۱۹۵۹ تا سال ۱۹۶۳ در آلمان غربی مستقر بود.
• M۱۰۹ self-propelled توپخانه خودکششی M۱۰۹ و توپخانه کششی  M۱۱۴ towed howitzers که گلوله های ۱۵۵ میلیمتری W۴۸ را شلیک می کردند . این سلاح در سال ۱۹۶۳ وارد خدمت شد.
• MGM-۲۹ Sergeant موشکی که کلاهک هسته ای W۵۲ را حمل می نمود. سال ۱۹۶۳
• MGM-۳۱ Pershing موشکی که کلاهک هسته ای W۵۰ را حمل می نمود. سال ۱۹۵۹
• MGM-۵۲ Lance موشکی که کلاهک هسته ای W۷۰ را حمل می نمود. سال ۱۹۷۲
• Pershing II موشکی که کلاهک هسته ای W۸۵ را حمل می نمود. سال ۱۹۸۳
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/4uwds0oj3gcidfs99vw.jpg
موشک MGM-۵۲ Lance در موزه آزمایشگاه White Sands در نیومکزیکو در کنار لانچر M۷۵۲  دیده می شود
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/go1jfjf5wmujv6ruplb4.jpg
در ۲۵ ماه مه سال ۱۹۵۳ یک گلوله ۲۸۰ میلیمتری اتمی W۹ با قدرت ۱۵ کیلوتن در جریان یک آزمایش توسط  یک توپخانه هسته ای شلیک گردید

نخستین تست آتش توپخانه هسته ای در ۲۵ ماه مه سال ۱۹۵۳ در سایت آزمایشی نوادا صورت گرفت . این توپ یک گلوله ۲۸۰ میلیمتری T-۱۲۴  حاوی یک کلاهک هسته ای W۹  که از نوع شکافت هسته ای بود و تقریبا ۱۵ کیلوتن ظرفیت انفجار داشت را به فاصله ۱۰ کیلومتری ( ۶.۲ مایل) شلیک نمود. این گلوله در ارتفاع ۱۶۰ متر سطح زمین منفجر شد و این تنها گلوله توپخانه هسته ای واقعی بود که طی برنامه آزمایشات توپخانه های هسته ای آمریکا شلیک گردید.
طول گلوله ۱۳۸۴ میلیمتر و وزن آن ۳۶۵ کیلوگرم بود. این گلوله از یک توپ ویژه بسیار بزرگ موسوم به Atomic Annie که توسط یگان آزمایش توپخانه  Fort Sill در اوکلاهما طراحی و ساخه شده بود شلیک گردید. حدود ۳.۲۰۰ سرباز و غیر نظامی در محل حاضر بودند . این گلوله ، قدرتی همانند بمب "پسر کوچک" ، که برفراز شهر ناکازاکی در جنگ جهانی دوم افکنده شد ، داشت. کلاهک هسته ای طراحی شده از سری W۹ بود و ۸۰ عدد از آن از سال ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۳ به تولید رسید و درون گلوله توپ T-۱۲۴  جای می گرفت . این کلاهک در سال ۱۹۵۷ بازنشست شد.

http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/2gdbuuib7w08y1e7zlc5.jpg
کارشناسان در حال بررسی گلوله توپ ۱۵۵ میلیمتری W۴۸
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/8z7aklh3febt93e1as3h.jpg
یک هویتزر کششی M۱۱۴ که گلوله ۱۵۵ میلیمتری W۴۸ را شلیک می نمود
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/nd4u9xw9llyv6xz3di.jpg
یک توپ خودکششی M۱۱۰  که قادر به شلیک گلوله ۱۵۵ میلیمتری W۴۸ است

اقدامات بهینه سازی منجر به تولید کلاهک W۱۹ گردید. یک گلوله توپ ۲۸۰ میلیمتری که از نمونه W۹ بلندتر بود. فقط ۸۰ کلاهک به تولید رسید و این سامانه در سال ۱۹۶۳همزمان با معرفی کلاهک  W۴۸ بازنشسته شد. کلاهک W۴۸  معادل ۸۴۶ میلیمتر طول و ۵۸ کیلوگرم وزن داشت و درون گلوله ۱۵۵ میلیمتریM-۴۵ AFAP  قرار می گرفت و از قبضه توپ ۱۵۵ میلیمتری استاندارد شلیک می شد. کلاهک گداخت  هسته ای در واقع نمونه ای باریک تر از گلوله های انفجار از داخل بود که شامل یک سیلندر طولانی محتوی مواد قابل شکافت هسته ای اما در مرحله کم خطر بود که با مواد منفجره ترکیب شده و در یک گوی فوق العاده حساس به انفجار قرار می گرفت. توان تخریبی کلاهک W۴۸ معادل ۱۰۰ تن TNT بوده است .
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/luetby8bd0z651g4k2k9.jpg
موشک MGM-۵ Corporal که کلاهک هسته ای W۷ را حمل می کرد

تولید کلاهک TNT در سال ۱۹۶۳ آغاز شد و ۱۳۵ گلوله با Mod صفر تا سال ۱۹۶۸ تولید و سپس با گلوله Mod یک در همان سال جایگزین گردید. گلوله Mod یک از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۶۹ به تعداد ۹۲۵ عدد تولید شد. تنها یک نوع گلوله هسته ای وجود داشت که تعداد تولید آن از W۴۸ فرا رفت و آن کلاهک W۳۳ nuclear warhead  بود که درون گلوله ای به نام XM۴۲۲ به قطر ۲۰۰ میلیمتر قرار می گرفت. حدود ۲.۰۰۰ عدد از این گلوله در سالهای ۱۹۵۷ تا ۱۹۶۵ به تولید رسید. هر گلوله XM۴۲۲ ۹۴۰ میلیمتر طول و تقریبا ۱۲۲ کیلوگرم وزن داشت و مجهز به یک فیوز زمانی مکانیکی سه مرحله ای بود . این گلوله ها توسط توپخانه ۲۰۰ میلیمتری استاندارد قابل شلیک بودند.
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/4tc8vlrrxirsjd57nvr.jpg
گلوله ۲۰۳ میلیمتری W۳۳

قدرت انفجاری هر چهار نوع کلاهک هسته ای قابل حمل با گلوله W۳۳ از کلاهک  W۴۸بیشتر بود. گلوله های  M۴۲۲ به صورت دستی در کارخانجات مونتاژ می شدند و قابلیت حمل سه نوع کلاهک ۵ تا ۱۰ کیلوتنی و یک نوع کلاهک ۴۰ کیلوتنی را داشتند. گلوله های مشقی W۳۳ موسوم به M۴۲۳ در موزه ملی هسته ای در نیومکزیکو قابل مشاهده است.
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/8jhs9eo2my8ipctvggk.jpg
کلاهک های هسته ای W۷۸ درون یک بمب MK۱۲-A قرار میگرفتند

در پی صدور فرمانی مبنی بر ارتقاء کلاهک های قابل پرتاب با گلوله توپ ، در حدود سال های ۱۹۷۰ ، گلوله های ۱۵۵ میلیمتری W۷۴ و ۲۰۳ میلیمتری W۷۵ با هدف توان انفجاری ۱۰۰ تن TNT و بیشتر طراحی و ساخته شدند . این نمونه ها در سال ۱۹۷۳ به طور کلی لغو گردیدند. در سال های دهه ۱۹۸۰ برنامه بهینه سازی دیگری آغاز گردید : کلاهک W۸۲ برای گلوله ۱۵۵ میلیمتری موسوم به XM-۷۸۵   با قدرت انفجار ۲ کیلوتن و توان پرتوزائی بالاتر. این پروژه نیز در سال ۱۹۸۳ متوقف گردید. در سال ۱۹۹۰ فقط یک نمونه کلاهک دیگر به نام W۸۲-۱  شکافت هسته ای طراحی شد که آن نیز لغو گردید.
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/28yizy0bbjvy7w6yerbu.jpg
موشک MGM-۳۱ Pershing که کلاهک هسته ای W۵۰  با خود حمل می کرد

اما طراحی کلاهک های دیگر ادامه یافت. در سال ۱۹۵۸ یک نوع کلاهک گداخت هسته ای طراحی و آزمایش شد که نام آن UCRL Swift بود. این کلاهک ۶۲۲ میلیمتر طول ، ۱۲۷ میلیمتر قطر و ۴۳.۵ کیلوگرم وزن داشت. این کلاهک در آزمایشات قدرتی معادل ۱۹۰ تن TNT را از خود نشان داد . این کلاهک در دستیابی به گداخت ناموفق بود و فقط انفجار از طریق شکافت هسته اتم به درستی انجام گردید. گزارشات تائید نشده ای موجود است که نشان می دهد کار بر روی پروژه های مشابه تا دهه ۱۹۷۰ نیز ادامه یافت و منجر به تولید کلاهک جنگی یک کیلوتنی برای گلوله های دریائی ۱۲۷ میلیمتری گردید هر چند این کلاهک نیز هرگز عملیاتی نشد.
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/hx8g1iinz9rmpjtnibp5.jpg
Pershing II ، موشکی که کلاهک W۸۵ را با خود حمل میکرد و در خاک آلمان غربی مستقر بود. تصویر مربوط است به سال ۱۹۸۳
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/6mlptro8v0ismkrgmvvw.jpg
یک فوتوگراف که جزئیات کلاهک W۸۵  نشان داده است

در سال ۱۹۹۱ ایالات متحده به صورت یکجانبه گلوله های توپخانه هسته ای خود را از رده خارج نمود و روسیه نیز در اقدامی متقابل در سال ۱۹۹۲ همان کار را انجام داد. ایالات متحده حدود ۱.۳۰۰ گلوله توپ هسته ای را از اروپا فراخواند و طبق گزارشات آخرین گلوله را در سال ۲۰۰۴ از کار انداخت. از آن پس تمرکز بر روی طراحی و ساخت مهمات هسته ای سنگرشکن nuclear bunker buster قرار صورت گرفت. ( در این مورد مقالاتی نیز تقدیم خواهد گردید) .
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/32sneww1b137l8guagy.jpg
هویتزر خودکششی M۱۱۰ که گلوله های ۲۰۳ میلیمتری W۳۳ را شلیک می نمود
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10246/VWM240mmAtomicAnnie01.jpg
M240mmAtomic


منبع:میلیتاری
نشر:جنگ افزارها(worldarmy.mihanblog.com)
طبقه بندی: سلاح های اتمی شیمیایی ومیکوبی، 
برچسب ها: توپخانه و راکتهای اتمی، توپ خانه، توپ خانه متحرک، توپ خود کششی، راکت اتمی، توپخانه، توپخانه اتمی، ازمایش بمب اتم، انفجار هسته ای، امریکا، کلاهک اتمی، جنگ افزار، worldarmy،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه