تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - حمله ایالات متحده به پاناما سال۱۹۸۹ میلادیحمله ایالات متحده به پاناما یا عملیات هدف مشروع (به انگلیسی: Operation Just Cause) جنگی است که با تهاجم نیروهای ایالات متحده به پاناما در ماه دسامبر سال ۱۹۸۹ میلادی روی داد. این جنگ را دولت جرج واکر بوش به اتهام دست داشتن مانوئل نوریگا، رئیس جمهور پاناما، در قاچاق مواد مخدر آغاز کرد و نتیجه آن پیروزی نظامی ایالات متحده و دستگیری رئیس جمهور پاناما و انتقال وی به زندانی در ایالات متحده بود.

پس از پایان جنگ، با برگزاری انتخابات رئیس جمهور جدیدی برای پاناما برگزیده شد، ارتش پاناما منحل گشت و آمریکا کنترل کانال پاناما را در دست گرفت.

دلایل آمریکا برای حمله به پاناما

جرج پوش پدر در ۲۰ دسامبر ۱۹۸۹ دلایل زیر را برای حمله به پاناما مطرح نمود:

 • تضمین امنیت شهروندان آمریکایی ساکن پاناما: جرج بوش رئیس جمهور پاناما را به اعلان جنگ علیه آمریکا و تهدید جانی بیش از ۳۵٬۰۰۰ شهروند آمریکایی ساکن در پاناما متهم کرد.
 • دفاع از دموکراسی و حقوق بشر در پاناما
 • مبارزه با قاچاق مواد مخدر و پولشویی مربوط به آن: دولت آمریکا پاناما را متهم کرد که بصورت واسطه‌ای برای انتقال مواد مخدر به اروپا و آمریکا درآمده‌است.
 • دفاع از پیمان‌نامه توریخوس-کارتر در مورد کانال پاناما: کنگره آمریکا ده سال پس از بازگشت کنترل کانال پاناما به کشور پاناما، مانوئل نوریگا را تهدیدی برای بی‌طرفی کانال قلمداد کرد و اعلام کرد که بر اساس پیمان‌نامه، آمریکا دارای حق مداخله نظامی برای بازپس‌گیری کنترل کانال پاناما را دارد.
 • پرش به: ناوبری، جستجو
  جنگ پاناما
  Operation Just Cause Rangers 3rd sqd la comadancia small.jpg
  سربازان تفنگدار آمریکایی در پاناماسیتی
  زمان ۲۰ دسامبر ۱۹۸۹ - ۳۱ ژانویه ۱۹۹۰
  مکان پاناما
  نتیجه پیروزی نظامی آمریکا
  جنگندگان
  Flag of the United States.svg ایالات متحده Flag of Panama.svg پاناما
  فرماندهان
  جرج واکر بوش مانوئل نوریگا
  نیروها
  +۲۷،۶۸۴ +۱۶،۰۰۰
  تلفات
  ۲۳ کشته
  ۳۲۵ زخمی
  ۲۰۵ کشته
  ۱،۲۳۶ اسیر
  ۲۰۰-۴،۰۰۰ کشته غیرنظامی پاناما
  ۱ کشته غیر نظامی ایالات متحده
  ۱ کشته روزنامه‌نگار اسپانیایی
  -----------------------------------------------------------
  منبع: wikipediaطبقه بندی: جنگ ها، 
برچسب ها: حمله ایالات متحده به پاناما سال۱۹۸۹ میلادی، امریکا، ایالات متحده امریکا، پاناما، 1989، میلادی، جنگ پاناما، حمله به پاناما، حمله امریکا به پاناما، جنگ پاناما و امریکا، جنگ افزار، worldarmy،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه