تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - هواناوهای نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران


هواناو به شناورهایی گفته می شود که روی لایه ای از هوا سر می خورد . بدینگونه که یک سامانه ، هوا رو با فشار زیاد به زیر شناور ( درون دامن هواناو ) انباشته می کند و سامانه ای دیگر ٫ همانند پیشران ( موتور ) یک هواپیمای ملخی ٫ هواناو را به حرکت در می آورد .


در تصویر پایین می توانید قسمت های مختلف یک هواناو و همچنین نحوی عملکرد آن را به صورت شماتیک مشاهده نمایید


http://axgig.com/images/24116060821848237971.jpg

۱- ملخ
۲- پویش ِ هوا
۳- پنکه ها
۴- دامن خَم پذیر (=انعطاف پذیر)


اینگونه است که هواناوها نه تنها می توانند در روی آب (اقیانوس٫ دریا٫ دریاچه و رودخانه و باتلاق) بکار برده شوند ، بلکه در روی زمین هموار نیز کاربرد دارند . گونه های کوچک و بزرگی از هواناوها ساخته شده و می شود . از جنگی و شهری گرفته تا ورزشی و یا برای سرگرمی ، مسافری ، بازرگانی ، مرزبانی و یا کمکرسانی که می توانید تصاویر برخی از آنها را در زیر مشاهده نمایید .
مطالعه تاریخچه حضور هاورکرافت در ایران و نیز بررسی موقعیت جغرافیایی کشور، در درک نیاز ایران به حضور چنین وسایلی در ناوگان حمل و نقل کشوری مؤثر است. بنابراین در ادامه به شرح مختصری از نحوه ورود این وسیله به ایران و نقش آن در جنگ تحمیلی می پردازیم. در خلال سال های 1968-1975 نیروی دریایی ایران اقدام به خرید 8 فروند هاورکرافت SR.N6 و 6 فروند هاورکرافت BH-7 نمود.


کشور ایران جزو معدود کشورهایی است که در همان سال های اولیه تولید هاورکرافت نظامی به این تکنولوژی شناورها دست یافت، و با داشتن بزرگترین ناوگان هاورکرافت در سطح منطقه، به تقویت نقش نظامی خود در منطقه پرداخت. ایران با داشتن مرز آبی در حاشیه شمالی خلیج فارس و با تملک بیشترین تعداد جزایر در محدوده آب های منطقه و با توجه به جغرافیای منطقه به وسایلی نیازدارد که بتواند به کمک آن ها در کمترین زمان و در هر منطقه از نوار ساحلی مرزی و محدوده جزایر ایرانی، به انجام عملیات نظامی و به ویژه جابه جایی نیرو بپردازد. پس نقش هاورکرافت در تأمین توازن دفاعی کشور حائز اهمیت بسیار است. در جریان جنگ ایران و عراق، در غیاب کارشناسان خارجی، استفاده مناسب از هاورکرافت در حمله‌های رزمندگان ایران در جبهه های جنوبی و به ویژه در جریان انتقال نیرو از مناطق هور و حوضچه های آبی جنوبی عراق، بسیار کارآمد بود و همین امر یکی از عوامل مهم پیروزی در نواحی باتلاقی، و مردابی جنوب عراق به حساب می آید. به عنوان مثال می توان به شکست حصر آبادان در این رابطه اشاره کرد که با حضور هواناوهای ایرانی و انتقال سریع نیرو توسط آنها ، از نظر نوع وسایل نقلیه استفاده شده در این عملیات در طول جنگ تحمیلی هشت ساله کاملا منحصر به فرد می باشد .


در ادامه به معرفی هواناوهای خریداری شده توسط شاه خواهیم پرداخت


SR.N6


هاورکرافت "SR.N6" ساخت شرکت انگلیسی "Saunders-Roe" می باشد و در مدل های مختلفی از "SR.N6 Mk I" تا "SR.N6 Mk 8" به بازار عرضه شده است . "SR.N6" که به کلاس وینچستر "Winchester" هم معروف است ورژن های مختلف آن به کشورهای مختلفی از جمله ایران ، عراق ، عربستان سعودی ، کانادا ، برونئی و ایتالیا صادر شد که در این بین در سال 1968 و 1969 ، 6 فروند وینچستر Mk 4 و دو فروند وینچستر Mk 3 که به آنها "SR.N6 Mk 4" و "SR.N6 Mk 3" نیز می گویند به ایران صادر شد . شاید جالب باشد که بدانید یک سال بعد یعنی در سال 1970 ، عربستان 7 فروند "SR.N6 Mk I" را از این شرکت خریداری کرد .


مشخصات این هاورکرافت به همراه چند تصویر قدیمی از آن در زیر امده است


طول : 14.76
عرض : 7.01
ارتفاع ( بالش یا دامن ) : 1.22
ارتفاع ( کامل ) : 4.57

سرعت کروز : 55 گره دریایی
ماکزیمم سرعت : 60 نات
موتور اصلی : Rolls Royce Gnome Turboshaft
قدرت موتور : 671 کیلووات

ظرفیت مخزن سوخت : 1000 لیتر
ظرفیت خدمه : 38 نفر (( در نمونه های ارتقا یافته تا 58 نفر ظرفیت دارد ))

BH.7


خریدهای شاه ایران قبل از انقلاب تنها به نمونه ی بالا ختم نشد و از سال 1970 تا 1975 شش هواناو دیگر به ناوگان خود اضافه کرد . هاورکرافت BH.7 که از آن با کلاس ولینگتون "Wellington " نیز یاد می شود ، محصول دیگری از شرکت "Saunders-Roe" می باشد . (( البته در آن زمان و در هنگام تولید این محصول شرکت مذکور در اثر یک سری از تغییرات و انشعابات ، تغییر کاربری داده و این بار به صورت تخصصی بر روی تولید و صادرات هاورکرافت ها کار می کرد و به همین خاطر نام آن به "British Hovercraft Corporation" تغییر کرده بود . )) BH.7 یا ولینگتون که در دو ورژن ساخته شده بود فقط برای خدمت در نیروی دریایی ارتش شاهنشاهی ایران تولید شد و در مجموع و در طی 5 سال 2 فروند "BH.7 Mk 4" و 4 فروند "BH.7 Mk 5A" در اختیار این نیرو قرار گرفت.


مشخصات این هاورکرافت به همراه چند تصویر قدیمی از آن در زیر امده است


طول : 23.9
عرض : 13.8
ارتفاع : 10.36
سرعت : 58 گره دریایی
ظرفیت خدمه : 60 نفروزن : 56 تن
موتور : Proteus Gas Turbine, 2 Rover Auxilliary Power Units


دوستان عزیز می توانند هاورکرافت های نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران را همچنان سرحال و چالاک بر پهنه ی آبهای نیلگون خلیج فارس و دریای عمان مشاهده نمایند .
هواناو یونس 6


هواناو یونس 6 که اخیرا خط تولید آن در وزارت دفاع آغاز شده است قابلیت بالایی در رزمایش ها و عملیات های واکنش سریع از خود نشان داده است و تاکنون توانسته است ، ماموریت های امداد و نجات ، گشت‌ زنی و پشتیبانی را در دریا ، رودخانه و مناطق باتلاقی و برفی به خوبی انجام دهد.انجام دهد.

هواناو یونس 6 به طور کاملا بومی ‌و بدست متخصصان هوشمند، خلاق و افتخارآفرین صنایع دریایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است.

صنایع دریایی وزارت دفاع در فاز نخست می تواند هر سال 20 فروند از این هواناو را تولید و با خدمات پس از فروش در اختیار نیروهای مسلح و دیگر متقاضیان قرار دهند.

طبقه بندی: هاورکرافت یا هواناو، 
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه