تبلیغات
مرجع معرفی جنگ افزار و تجهیزات نظامی - آشنایی با هواپیمای پیش اخطار PHALCON ، عقاب آسمان


707  PHALCON
تصویرهواپیمای Phalcon یک هواپیمای هشدار زود هنگام و هوابرد می باشد که توسط صنایع هوا و فضای اسرائیل " IAI "  ساخته شده است که هدف از طراحی آن ارائه اطلاعات برای حفظ برتری اطلاعات هوایی می باشد . بر اساس گفته فدراسیون دانشمندان آمریکایی ، در میان سال های 1999 - 2008 ، این هواپیما پیشرفته ترین هواپیمای پیش اخطار ساخته شده ، بود . این هواپیما به صورت رسمی و اورجینال از دو هواپیمای بوئینگ 707 و G550 استفاده می کند ولی این امکان وجود دارد تا با درخواست مشتری از هواپیما های بوئینگ 747-767  ، سی۱۳۰ و ایلوشین۷۶  نیز استفاده شود .


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر
مشخصاتطول : 44.40 متر


ارتفاع : 12.90 متر


سازنده : صنایع هوا و فضای اسرائیل


هواپیمای مورد استفاده : بوئینگ 707


حداکثر سرعت : 973 کیلومتر بر ساعت


موتور : 4 دستگاه پرات اند ویتنی مدل JT3D-3B


PHALCON G -550تصویراین هواپیما یک مدل تجاری ساخته شرگت گلف استریم می باشد که اولین بار در سال 2005 از آن به عنوان هواپیمای پیش اخطار رو نمایی شد و برای تبدیل به هواپیمای هشدار زود هنگام ، دست خوش تغییراتی گشته  که این تغییرات منجر به افزایش برد آن شده است . بنا به قرار داد در سال 2003 قرار شد تا 4 فروند از این هواپیما برای استفاده در برنامه " CAEW " ( تبدیل به هواپیمای پیش اخطار ) خریداری شود ولی از چهار فروند هواپیمای خریداری شده فقط دو فروند در این برنامه شرکت یافتند . همچنین این هواپیما به رادار " EL/W-2085 " ساخته شده توسط شرکت التا مجهز می باشد که در دو طرف بدنه نصب شده است . همچنین در قسمت نوک و دم هواپیما برآمدگی کوچکی وجود دارد که محل نصب رادار می باشد تا با پوشش جلو و عقب هواپیما  ، رادار بتواند 360 درجه را پوشش دهد .


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویرمشخصات


ارتفاع : 7.87 متر


طول : 29.39 متر


قدرت موتور : 68.4 کیلونیوتن


ارتباطات ماهوارهای : EL/K-1891


هواپیمای مورد استفاده : گلف استریم G - 550


موتور : 2 دستگاه رولز رویس مدل BR710C4-11


باند فرکانس Satcoms : باند KU - 12.5 - 18 گیگاهرتز

راداررادار EL/M-2075


نوع


رادار باند " L " فرکانس ( 1 - 2 گیگا هرتز )


( مورد استفاده در فالکون -707 )


این رادار توسط  صنایع هوا و فضای اسرائیل " IAI " و صنایع الکترونیک " التا " ( متعلق به اسرائیل ) ساخته شده و این رادار یک رادار آرایه فازی باند " L " می باشد که آنتن آن توانایی اسکن الکترونیکی 360 درجه را دارد که از 768 عنصر آن هم به صورت جداگانه با یک ماژول کنترل " انتقال / دریافت " تشکیل شده است . همچنین این رادار از سه آنتن آرایه ای به ابعاد ( 12 × 2 × 0.46 m ) که در کنار بدنه هواپیما ( یا به اصطلاح در قسمت " گونه " ) و radome به قطر 3 متر در قسمت جلو ( یا بینی ) قرار دارد ، تشکیل شده است . آنتن آرایه های کناری هواپیما هر کدام از چند صد عنصر تشکیل شده است که توسط یک ماژول فرستنده / گیرنده فردی هدایت می شود . همچنین این رادار دارای مزایایی همچون : شناسایی و ردیابی اهداف در شب و روز و از فواصل چند صد کیلومتری و تحت هر نوع شرایط آب و هوایی می باشد .رادار EL/W-2085نوع


رادار 1-2 گیگاهرتز ( باند L ) و 2-4 گیگاهرتز ( باند S )


( مورد استفاده در فالکون - G 550 )


یک رادار آرایه فازی می باشد ( به جای رادارها با آنتن چرخشی ) که برای پوشش همزمان و تمرکز سریع و آنی ساخته شده است که در کنار بدنه هواپیما نصب می گردد و توانایی پوشش فضای 360 درجه را دارد . پرتوهای رادار می توانند در هر زمان و در هرجهت از فضا انتشار یابند و پارامتر های این پرتو به طور کامل توسط کامپیوتر رادار کنترل می شوند و از دیگر توانمندی های این رادار می توان به ردیابی 100 هدف در فاصله 370 کیلومتری اشاره کرد . همچنین این رادار توانایی مدیریت فضا - زمان را دارد که این قابلیت شامل :


انتخاب نظارت


  نظارت را می توان به مناطق دلخواه و انتخابی محدود کرد که در نتیجه سرعت اسکن در این مناطق انتخابی بسیار بالاتر است .تشخیص و ردیابی بهینه شده


یک حالت خاص برای مانور و ردیابی اهداف ارزشمند که به سرعت اسکن بالا و شکل های پرتو بینه سازی شده نیازمند است و برای ضریب افزایش اطمینان امر ردیابی ، می باشد .ردیابی سریع و بدون غلط آلارم ها


  پرتو های تاکید کننده که به سوی اهداف خاص ارسال می گردد ، باعث از بین بردن آلارم های کاذب می شوند و فرآیند ردیابی 2-4 ثانیه به طول می انجامد .
دامنه تشخیص گسترده : با انتقال اضافی ساکن در بخش های انتخاب شده ، دامنه تشخیص گسترده حاصل می گردد .رادار  EL/W-2090نوع


رادار باند ( L )


( مورد استفاده در هواپیمای A-50EI )


این رادار که توسعه یافته رادار های پیشین ( EL/M-2075 و EL/W-2085 ) می باشد هم اکنون در خدمت نیروی هوایی هند است . در این رادار از یک آرایه اسکن فعال الکترونیکی و رادار آرایه فازی فعال استفاده شده است . این رادار شامل : یک ماژول آرایه ارسال / دریافت ( T / R ) ، یک " rotodome " چرخان ( چرخش آن بی فایده و غیر ضروری است ) می باشد . همچنین از مزایای این رادار این است که با نرخ کوتاه اسکن  ، شناسایی آن بسیار دشوار است .


ساختارطراحی و ویژگی ها


برای ساختار اصلی بدنه فالکون ، هواپیمای بوئینگ 707 در نظر گرفته شد و رادار آن نیز EL/M-2075 می باشد که یک رادار آرایه ای حالت جامد باند " L " است . وظایف این هواپیما ، هشدار زود هنگام هوابرد ، نظارت بر روی اهداف هوایی و سطحی و جمع آوری اطلاعات از آن ها می باشد .
سیستم الکترونیک


این هواپیما بر پایه چهار سنسور قرار دارد که شامل : رادار آرایه فازی ، IFF آرایه فازی ، ESM/ELINT و CSM/COMINT ، می باشد . همچنین بسیاری از قابلیت های پیشرفته سیستم فالکون ، بر روی روش همجوشی داده ها  متمرکز شده است . هنگامی که هر یک از سنسورها ( منظور سنسورهای " COMINT " و سیستم IFF و ... می باشد ) حضور یک هدف را نشان دهد ، سیستم به طور خودکار شروع به جستجو می کند .
کاربران
فالکون 707اسرائیل


پس از بازنشسته شدن E-2C در دهه 90میلادی ، فالکون جایگزین این هواپیما شد . همچنین در حال حاضر فالکون  707 بازنشسته شده است و به جای آن از هواپیمای فالکون گلف استریم " G550 " استفاده می شود .شیلی


تصویر
با امضای قرار داد میان شیلی و اسرائیل در سال 1989 ، قرار شد تا اولین هواپیمای فالکون با بدنه هواپیمای بوئینگ 707 در ماه مه  1994، تحویل نیروی هوایی شیلی گردد .همچنین در این کشور فالکون با نام " کندر " شناخته می شود .فالکون G 550


اسرائیلایتالیا


پس از این که در سال 2012 اسرائیل هواپیمای M-346 را انتخاب کرد ، ایتالیا نیز در خواست خرید هواپیمای فالکون را ارائه کرد .

سنگاپور


این کشور در حال حاضر  4 فروند هواپیمای فالکون در اختیار دارد .فالکون A-50EIتصویر


هند


این کشور نیز جز دارندگان فالکون به شمار می آید که در این کشور با نام A-50EI شناخته می شود که از هواپیمای  ایلوشین۷۶  ( Il-76 ) و رادار " EL/W-2090 " استفاده می کند . اولین آواکس در تاریخ 25 مه 2005 تحویل نیروی هوایی هند گردید .


تصویر


تصویر


تصویر_________________________________________________


هچنین لازم به ذکر است که در سال 2000 میلادی ، چین درخواست خرید این هواپیما را به اسرائیل ارائه کرد اما با فشارهای آمریکا ، اسرائیل این در خواست را رد کرد .
طبقه بندی: هواپیماهای پیش اخطار و اواکس ها، 
برچسب ها: آشنایی با هواپیمای پیش اخطار PHALCON، عقاب آسمان، هواپیما، هواپیمای نظامی، هواپیمای پیش اخطار، فالکون، جنگ افزار، worldarmy، ohalcon،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه