مرتبه
تاریخ : شنبه 29 مهر 1391

تصویر
آشنایی


طرح JSTARS (  سیستم راداری مراقبت و هدف گیری مشترک  ) یک پروژه مشترک میان نیروی هوایی و ارتش ایالات متحده می باشد که هدف از ساخت آن ایجاد یک سیستم دفاعی است که وظایفی همچون طبقه بندی و ردیابی اهداف زمینی در تمام شرایط جوی و سیستم نظارت برای تعیین محل اهداف ، برای آن تعریف شده است . همچنین هنگام پرواز این هواپیما در حریم هوایی کشور هم پیمان ( کشورهای هم پیمان آمریکا ) برنامه هایی برای شناسایی و زیر نظر داشتن تحرکات زمینی دشمن که هم مرز با کشور دوست می باشند ،از سوی نیروهای مشترک ( نیروی هوایی - نیروی زمینی ) در نظر گرفته می شود که با برد شناسایی 150 مایلی ( معادل 240 کیلومتری ) E-8 ، این کار صورت می گیرد .


خدمه


تصویر


خدمه این هواپیما به صورت استاندارد 21 نفر می باشند که متشکل از، 18 نفر اپراتور و 3 نفر خدمه پروازی است و در پرواز های طولانی مدت تعداد این خدمه به 34 نفر افزایش می یابند که به صورت ، 28 نفر اپراتور و 6 نفر خدمه پروازی است .


ماموریت / نقش:


نقش JSTARS ، مدیریت نبرد ، فرماندهی و کنترل هوابرد می باشد و با نظارت بر اهداف زمینی ، اطلاعات مورد نیاز فرماندهان را برای حمله فراهم می کند .


تصویر

عکس گرفته شده توسط E-8


مدیریت نبرد


این هواپیما قادر به شرکت کردن در عملیات های حافظ صلح می باشد و همچنین می تواند اطلاعات هدف را برای حمله هوایی ، حمله دریایی ( نیروهای سطحی )  و حمله توپخانه ای در عملیات های جنگی یا رزمایش های مشترک در اختیار فرماندهان قرار دهد .


تاریخچه عملیاتی


در سال 1991 دو فروند از مدل" A " این هواپیما ماموریت یافتند تا در عملیات طوفان صحرا شرکت کنند و در این جنگ با رهگیری و یافتن سایت های موشکی و تانک های عراقی و با 500 ساعت پرواز رزمی ، میزان  اثر بخشی 100 در صد را در ماموریت ها ایفا کردند . همچنین این هواپیما در عملیات های حافظ صلح ناتو در دسامبر 1995  نیز شرکت داشت که با 95 خدمه پروازی و بیش از 1000 ساعت پرواز ، به میزان 98 درصد در ماموریت ها اثر بخش بود .


موتورتصویراین هواپیما همانند " E-3 سنتری " از موتور TF33 استفاده می کند اما مدل استفاده شده در E-8 موتور TF33-P-102 می باشد که دارای قدرتی بالغ بر  18010 پوند ( معادل 80.1 کیلونیوتن ) می باشد که به نسبت موتور TF33-P-100 که در سنتری به کار رفته است نیروی کمتری تولید می کند .

مشخصات


نوع : توربوفن


طول : 6200 میلی متر


قطر : 1000 میلی متررادارتصویررادار AN/APY-3/-7


نوع


رادار باند ( فرعی ) " X "  ( ایکس ) در فرکانس ( 8 - 10 گیگاهرتز )


بخش الکترونیک شرکت گرومن " Norwalk " این رادار ( AN/APY-3/-7 ) را که دارای سنسور ترکیبی " MTI / SAR " است را طراحی کرده و این یک رادار آرایه فازی چند حالته است که دارای ابعادی برابر با "  0.6 × 7.62 ( M )  "  می باشد و در زیر بدنه و در قسمت جلوی هواپیمای E-8 نصب می شود . همچنین این رادار می تواند 600 هدف را در  فاصله 240 کیلومتری ( به صورت دقیق تر ، در فاصله 243 کیلومتری ) رهگیری کند . همچنین این رادار می تواند تعداد تقریبی وسایل نقلیه ، سرعت آنان ، مکان و مسیر سفرشان را در اختیار اپراتور قرار دهد .


ویژگی


Joint STARS متشکل از : یک پلتفرم هوابرد ، یک سیستم رادار چند حالته ( در مدل E-8 C ) و ماژول های ایستگاه تلفن همراه ( GSM ) می باشد . E-8C ، از مدل بهبود یافته هواپیمای بوئینگ 707 بهره می برد و یک رادار آرایه فازی که به شکل قایق می باشد و در زیر بدنه و در قسمت جلو قرار دارد را حمل می کند . این رادار قادر است تا اطلاعات مورد نیاز برای هدف قرار دادن اهداف و مدیریت داده های نبرد را در اختیار تمام هواپیماهای جنگنده و ایستگاه های زمینی که  با E-8 در ارتباط هستند ، قرار دهد . علاوه بر این ، می توان از طریق Joint STARS ، از هواپیماها و توپخانه و نیروهای موشکی ، در خواست آتش پشتیبانی کرد . با اطلاعاتی که در مورد این رادار انتشار یافته ، با یک سورتی پرواز 8 ساعته E-8 ، این رادار می تواند 386100 مایل مربع را پوشش دهد . نظارت گسترده ( WAS ) و شاخص اهداف متحرک ( MTI ) از عوامل و حالت های اساسی این رادار به شمار می آیند . از اهداف اصلی طراحی " WAS / MTI  "  شناسایی ، تعیین محل اهداف و شناسایی اهداف متحرک ( با سرعت کم ) می باشد. از طریق پردازش سیگنال پیشرفته که در این هواپیما موجود است  ، E-8 توانایی تفاوت قائل شدن میان وسایل نقلیه ، برای ردیابی  دارد . ( همانند تفاوت قائل شدن میان تانک و کامیون ).  از دیگر توانایی های این رادار می توان به افزایش دادن رزولوشن تصاویر بر روی صفحه نمایشگر برای دقت هر چه بیشتر بر روی اهداف اشاره کرد و این وضوح بالا اطلاعات دقیق تری را از هدف در اختیار می گذارد و همچنین موجب می شود تا برای حمله به اهداف متحرک تصمیمات صحیح تری اتخاذ گردد. رادار دیافراگم سنتتیک ( SAR ) / شاخص ثابت هدف ( FTI ) توانایی تولیدعکس همانند تصویر یا نقشه از مناطق جغرافیایی انتخاب شده را دارد . داده های نقشه ای " SAR "  شامل اهداف غیر متحرک نظیر : پل ها ، بنادر، فرودگاه ها ، وسایل نقلیه متوقف شده و ... می باشد. Joint STARS  تقریبا در هر آب و هوایی و به صورت آنلاین و در هر زمانی قادر به پرواز کردن است و در عرض چند ساعت می تواند در نقطه ای که به آن نیاز باشد حضور یابد و اطلاعات با ارزشی را در مورد تحرکات زمینی ارائه دهد .عناصر مهم و تکنولوژی پیشرفته در این هواپیما ، شامل : رادار پیشرفته به همراه نرم افزارهای فشرده شده با حالت چندین عاملی بودن ، آنتن های منحصر به فرد و مجهز به سه پورت دریافت و چهار پردازنده با سرعت بالا که قادرند بیش از 600 میلیون عملیات در ثانیه انجام دهند ، می باشند .

حالت های عملیاتی رادار


کنترل حمله


نظارت گسترده


نشانگر حرکت اهداف


جستجو به صورت بخش به بخش


ارتباطات صوتی


E-8 دارای دوازده رادیوی UHF رمزگذاری شده ، دو رادیو HF رمزگذاری شده و سه رادیوی VHF رمزگذاری شده برای ارتباط در درون هواپیما می باشد .ارتباطات دیجیتال لینک داده ها


این هواپیما دارای سیستم نظارت و کنترل ارتباط داده ها ( SCDL ) برای انتقال به ایستگاه های زمینی و سیستم توزیع اطلاعات مشترک نظامی ( JTIDS ) برای ناوبری تاکتیکی هوایی ( TACAN ) ، عملیات و اطلاعات تاکتیکی پیوند داده  " Link-J " یا ( TADIL-J ) و LINK ارتباطات ماهواره ای (SATCOM) می باشد .مدل ها


E-8 A


مدل اولیه این هواپیما می باشد


E-8B


دو فروند E-8A که از هواپیماهای 20 ساله بوئینگ 707 استفاده می کردند به این مدل ارتقا یافتند .


E-8C


این مدل تولید شده مخصوص نیروی هوایی است که به تعداد 5 فروند و با دریافت بودجه  در سال  1993 ، سفارش ساخت آن داده شد .


E-8C بلوک 20


این مدل برای نظارت ، از کامپیوترهایی با تکنولوژی "  COTS  " استفاده می کند . همچنین هر هواپیما از 20 سیستم "  AlphaServer ES40CV   " ،   ساخته شرکت "  Compaq  " به همراه سیستم عامل " OpenVMS " استفاده می کند.TE-8A


این مدل مخصوص آموزش خدمه پروازی می باشد که به تجهیزات خارجی ( بیرونی ) E-8 مجهز است .YE-8B


از این نمونه یک فروند ساخته شد که قبل از ورود به نیروی هوایی و تبدیل به E-8 ، در نیروی دریایی به عنوان E-6 خدمت می کرد.


تصویر

هواپیمای E-6مشخصاتنوع هواپیما : بوئینگ 707 سری 300


وظیفه اصلی : نظارت زمینی


سازنده : شرکت نورث روپ گرومن


موتور : چهار موتور JT3D


طول : 46.6 متر


ارتفاع : 12.9 متر


وزن خالی : 77565 کیلو گرم


برد : 11 الی 20 ساعت با سوخت گیری هوایی


تصویر
خط تولید JSTARS در شرکت گرومن
طبقه بندی: توان نظامی کشورها،  بمب افکن ها،  جنگنده،  هواپیماهای پیش اخطار و اواکس ها، 
برچسب ها: آشنایی با JSTARS نیروی هوایی آمریکا، E-8، جی استارز، نیروی هوایی امریکا، ایی-8ٍجنگ افزار، worldarmy،
ارسال توسط عرفان غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی1
به نظرشما وضعیت سوریه چه خواهد شد؟نظر سنجی2
خبرنامه